logo Silvarium tisk

V ROCE 2015 DOŠLO VLIVEM PŮSOBENÍ EXTRÉMNÍHO POČASÍ K VÝRAZNÉMU ZHORŠENÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU NAŠICH, PŘEDEVŠÍM JEHLIČNATÝCH LESŮ. KALAMITNÍ VÝVOJ POTVRZUJE EVIDENCE VÝSKYTU LESNÍCH ŠKODLIVÝCH ČINITELŮ. HLÁŠENÍ ZA ROK 2015, KTERÁ DOPOSUD OBDRŽELA LESNÍ OCHRANNÁ SLUŽBA Z ROZLOHY CCA 65 % VÝMĚRY LESŮ V ČESKU, VYKÁZALA CELKEM 4,5 MIL. M3 NAHODILÝCH TĚŽEB. DOPOČET NA CELKOVOU ROZLOHU LESA, KTERÝ NEJLÉPE CHARAKTERIZUJE OBECNOU SITUACI, PŘEDSTAVUJE TÉMĚŘ 7 MIL. M3. TO ZNAMENÁ, ŽE 40 - 50 % Z CELKOVÝCH TĚŽEB BYLO V ROCE 2015 PROVEDENO JAKO NAHODILÝCH!

Objem evidovaného smrkového kůrovcového dříví se z roku 2014 na rok 2015 zvýšil o polovinu na 1,5 mil. m3, což po přepočtu na celou republiku reprezentuje více než 2 mil. m3. Nezanedbatelné množství přitom doposud zůstává nezpracováno v porostech. Stejně tak došlo meziročně k nárůstu objemu polomů, asi o polovinu.
Vzhledem k pokračujícímu velmi nepříznivému vývoji počasí lze proto letos očekávat další zhoršení kůrovcové situace, a to i ve vyšších polohách. Obrat by mohl nastat v případě vlhké a studené vegetační sezóny, která je z hlediska ochrany lesa nesmírně žádoucí. Tlumení přemnoženého podkorního hmyzu na smrku bude v letošním roce vyžadovat ze strany držitelů lesů mimořádné úsilí a mělo by se jednat o všestranně podporovanou prioritou v ochraně lesa.

Jak efektivně lapit lýkožrouta smrkového

V České republice je používání feromonových lapačů dáno vyhláškou č. 236/2000 Sb., a ČSN 48 1000. Dosud se však málo řešily problémy bezpečnostní vzdálenosti lapače od porostní stěny, rozestupy mezi feromonovými lapači a systém jejich instalace. Nová metodika autorů Marie a Petra Zahradníkových z Lesní ochranné služby objasňuje základní principy používání feromonových lapačů, aby jejich obsluha měla dostačující informace pro limity při rozhodování o možnostech jejich použití. Metoda umožňuje v lokalitách např. po kalamitní těžbě alternativně umístit lapače do středu paseky. Lapače se instalují v těsném dotyku (tzv. „bariéra"). Feromonový odparník se vyvěšuje do každého lapače, výsledky jsou srovnatelné se standardní metodou. Kontrolní odběry se provádějí v intervalu 10-14 dnů. Navržený systém instalace umožňuje efektivnější způsob používání lapačů v „těsné" bariéře uprostřed paseky. Nahrazuje tak standardní rozmístění podél porostní stěny, efektivita odchytů je srovnatelná.
Metodika popisuje rozestupy mezi feromonovými lapači. Zvýšený počet lapačů podél porostní stěny celkově zvyšuje odchyty, a to více méně lineárně. Nebyly podloženy také názory, že s kratším rozestupem se odchyty na jeden lapač snižují, a že tedy nemá význam jejich zahušťování. Vždy však musí být dodržen stanovený počet instalovaných lapačů zjištěný na základě kalamitního základu (pro jarní rojení) nebo výše odchytů (pro letní rojení). Bylo prokázáno, že stanovená bezpečnostní vzdálenost (10-25 m) od porostní stěny (nejbližšího zdravého smrku) nemá zásadní vliv na výši odchytů, což platí zejména pro umístění lapačů ve vzdálenosti 10–20 m od porostní stěny.
Aplikace jednoho odparníku v lapači po celou letovou aktivitu lýkožrouta smrkového je novinkou v běžně používané praxi a je i v rozporu s doporučením výrobců. Přesto je u některých odparníků tento postup možný a nemá vliv na výši odchytů, což lze uplatnit zejména v gradaci, nebo je pokles odchytů relativně nízký, téměř zanedbatelný, což při monitoringu v základním nebo zvýšeném stavu může být rovněž dostatečné. Nově navržený systém instalace feromonových lapačů do „bariér" je použitelný na menších a středních pasekách, z úmyslné a částečně i z nahodilé těžby; není vhodný pro rozsáhlé kalamitní holiny.
Metodika ke stažení na: http://www.vulhm.cz/sites/files/ Informatika/LP_1_2016.pdf

Tipy na účinnou ochranu skládek dřeva před kůrovcem

Nejen živé smrky, ale i kmeny na skládkách jsou ohroženy napadením lýkožroutem smrkovým. Dva způsoby ochrany skládek smrkového dříví před lýkožroutem popisují odborníci z LOS v nové metodice, určené všem majitelům a správcům lesa, kteří se chtějí na letošní předpokládanou kůrovcovou kalamitu dobře připravit.
První metodou je obalování skládek insekticidní sítí Storanet®, a to jak preventivně, tak pro asanaci nebo využití jako otrávených lapáků. Druhou metodou je preventivní ochrana skládek skrápěním vodou. Metody umožňují ochranu již zhotovených skládek dříví, protože zde již není možné použít klasický postřik insekticidy, jelikož postřik neproniká do nitra skládek. I z ekonomického pohledu jsou tyto metody efektivní. Metoda skrápění vodou je technicky vázána na zdroj vody, příp. i elektrické energie, což její použití limituje.
Pro ochranu lesa je využití skládek jako otrávených lapáků velice účelné, zejména při vyšší populační hustotě škůdce.
Zabrání se tak napadení zdravých stromů, omezí se nasazení jiných obranných opatření (lapáků, feromonových lapačů) a současně se účinně hubí lýkožrouti.

Eliminace napadení dříví na skládkách je velmi významným prvkem v systému ochrany lesa proti lýkožroutu smrkovému.

Odkornění vytěženého dříví je náročné ekonomicky i časově. Při zpracování rozsáhlých polomů je čas významným faktorem a téměř jisté snížení ceny za napadenou dřevní surovinu by mělo být motivací pro včasné zpracování, resp. asanaci. Chemické ošetření kmenů před navezením na skládku je neefektivní. Jednak je pouze krátkodobým řešením - registrované přípravky vykazují účinnost asi 10 týdnů, jednak odvrátí nálet lýkožrouta na skládky, ale ten naopak nalétne jinde na neošetřené dříví nebo stojící stromy.

Metodika ke stažení na: http://www.vulhm.cz/sites/files/ Informatika/LP_7_2015.pdf Přijďte na seminář získat více informací Lesní ochranná služba pořádá 14. dubna 2016 (Průhonice, Vzdělávací a informační centrum Floret) seminář Škodliví činitelé v lesích Česka 2015/2016 (Vliv sucha na stav lesních porostů). Předneseny budou také informace o současné situaci v ochraně lesa na Slovensku a v Polsku. Seminář je určen především pracovníkům provozu zabývajících se ochranou lesa, zaměstnancům státní správy a dalším zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti.

Více informací poskytnou: Ing. Miloš Knížek, Ing. Jan Liška, tel.: 602 351 910; 602 298 804, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě