logo Silvarium tisk

Praha 20. června (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni uložila pokuty za více než 113 milionů korun, vydala 2655 pravomocných pokut. Ředitel inspekce Erik Geuss novinářům řekl, že je to o 16 milionů méně než v roce 2016. Podle něj to souvisí s trendem rostoucí disciplíny zejména u velkých podniků. Jednu z největších pokut, dva miliony korun, dostala Správa železniční dopravní cesty za nepovolené kácení.

Nejvíce pokut padlo za chybné nakládání s odpady, a to 897. Vedle pokut vybrala inspekce loni i poplatky ve výši 900 milionů korun. "Inspekce tak státu přinesla za rok přes jednu miliardu korun," řekl Geuss.

Nejvyšší pokuty, po dvou milionech korun, dostaly tři velké společnosti. Za nepovolené kácení dostala pokutu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Nepovolené nebo neohlášené kácení se týkalo 1043 dřevin. "SŽDC zákon o ochraně přírody a krajiny dlouhodobě obchází, protože za nadřazený považuje zákon o dráze," řekl ředitel. Pokuta je již pravomocná a byla zaplacena.

"SŽDC si stále myslí, že ochrana zdraví a životů cestujících a zaměstnanců železnice je přednější než ochrana stromů v její blízkosti. Od loňské novely zákona o ochraně přírody si podnik ale není vědom toho, že by měl významnější spory s ministerstvem životního prostředí nebo ČIŽP," reagoval pro ČTK mluvčí firmy Marek Illiaš. Podle této novely, která vešla v platnost v dubnu 2017, firma v případě kácení v obvodu dráhy kvůli zajištění provozuschopnosti železnice nebo plynulé a bezpečné dopravy už nemusí žádat o povolení kácet, ale stačí to pouze oznámit předem, dodal.

Stejně vysokou pokutu jako SŽDC dostala firma Klio za vypouštění nedostatečně vyčištěných vod do Zličínského potoka. "Pro společnost Klio to nebyla jen otázka roku 2017, potýkali jsme se s tím i v letech 2016 a 2015," řekl ředitel Oblastního inspektorátu Praha Václav Beroušek. Po zásazích inspekce podle něj firma svoji činnost v daném místě ukončila.

Dva miliony musí zaplatit také společnost Lagron, která nezalesnila deset hektarů holin po těžbě dřeva na Ústecku. Pokutu 1,9 milionu korun vyměřili inspektoři podnikateli Jiřímu Čížkovi kvůli nedostatečné péči o lesní pozemky na Bruntálsku a umožnil vznik holin o výměře osm hektarů. Další vysoké pokuty se týkají odběru podzemní vody, nakládání s odpady a znečišťování ovzduší. Vyjádření firem, které dostaly pokutu, ČTK zjišťuje.

Problémem, se kterým se inspekce potýká, je nízký počet lidí, kteří mají zájem o práci inspektorů. Podle Geusse patří tyto pozice mezi jedny z nejhůře placených ve státní správě, přitom se od nich vyžaduje vysoké nasazení. Na jednoho inspektora připadá ročně 40 kontrol.

Inspekce loni provedla 15.864 kontrol. V roce 2019 plánuje 16.000 kontrol. Podle ředitele navíc přibývá mimořádných situací a havárií, které musí inspekce řešit. Loni jich bylo přes 400, o rok dříve pod 300. Je to dáno i tím, že mezi tyto situace se počítají i úniky chladících kapalin.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě