logo Silvarium tisk

BUKUREŠŤ/PRAHA Co má společného Harvardova univerzita, švédský nábytkářský gigant IKEA a jeden korupční skandál v Rumunsku? Na první pohled by se mohlo zdát, že nic. Ve skutečnosti těžařská společnost Scolopax, patřící do portfolia firem Harvardu, prodala kvůli korupčnímu skandálu asi 33,6 tisíce akrů lesů (přibližně 136 kilometrů čtverečních), tedy zhruba lesy o rozloze Máchova kraje, právě švédskému molochu IKEA.
Ze společnosti IKEA, která je podle různých odhadů zodpovědná za zpracování asi jednoho procenta komerčního dřeva na světě, což z ní zároveň dělá jednoho z největších světových zpracovatelů dřeva v retailovém obchodu vůbec, se tak rázem stal největší soukromý vlastník lesů v Rumunsku. Podle místních médií, která o akvizici informovala, bude IKEA vlastnit asi 0,5 procenta celkové plochy lesů v zemi.
„Skupina IKEA se rozhodla investovat do těžařských operací. Tato akvizice nám umožní získat přístup k pracovnímu materiálu. Touto koupí se rovněž Rumunsko stalo první zemí na světě, kde bude skupina IKEA řídit vlastní dřevařský podnik," řekl předseda představenstva rumunské pobočky Frederik de Jong. Podle jeho slov je koupě lesů i způsobem, jak diverzifikovat aktiva společnosti.

Sázka na špatného koně

Bez jednoho špatného, avšak velkého přešlapu investiční společnosti Harvard Management Company (HMC), která spravuje nadaci, penze a další aktiva Harvardovy univerzity, by přitom obchodu možná ani nebylo. Počátkem loňského roku se totiž ukázalo, že Scolopax, vlastněný HMC, udělal velkou chybu, když najal manažera, kterého pak policie obvinila z braní úplatků a praní špinavých peněz. Jeho chování mělo přitom finančně poškodit i HMC. Podle vyšetřovatelů se zaměstnanec Scolopaxu Dragos Lipan Secu domluvil s původními prodejci lesů na zvýšené ceně, kterouměla Harvardem vlastněná firma za koupi pozemků zaplatit. Výměnou za to měl společně s manželkou dostat automobil Chrysler Sebring, luxusní dovolenou na Kanárských ostrovech a v přepočtu asi 1,3 milionu dolarů (při tehdejším kurzu asi 26 milionů korun). Harvard by na to přitom nepřišel, nebýt místních „práskačů". Skandál kolem Scolopaxu pak vyvolal tlak i na samotnou univerzitu ohledně nutnosti zavedení „zodpovědného vlastnictví", napsal před časem například čtvrtletník Harvard Political Review. Skandál prodej pozemků urychlil. „Ukazuje to na velké riziko, které je na těchto hraničních trzích," řekl agentuře Bloomberg Joshua Humphreys, prezident Croatan Institute, který se zabývá sociálním a environmentálním výzkumem. Mluvčí Harvardu Paul Andrew pak odmítl dění jakkoliv komentovat.

Cenu IKEA tají

Za jakou částku IKEA lesní pozemky koupila, se neví. Společnost to odmítla sdělit. Když však Scolopax dal koncem roku 2013 33 tisíc akrů k prodeji, požadoval za ně asi 383 milionů nových leu (v přepočtu asi 2,3 miliardy korun). IKEA může koupě přinést úspory nákladů. Nábytkářský gigant údajně v zemi spolupracuje a má uzavřené partnerství s asi 20 dodavateli, kteří pro společnost vyrábí gauče, křesla, stoly, židle či keramiku. Podle představitele švédské společnosti pracuje pro tyto dodavatele v zemi více než 14 tisíc lidí a hodnota produktů, které od nich IKEA kupuje, dosahuje až ke 400 milionům eur ročně.

VOJTĚCH WOLF

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě