Přihlásit

Ignorace lidí je velká - Miroslav Kardaus, ochránce přírody (Jablonecký deník)

Podtitulek: UDÁLOSTI V OKRESE - minirozhovor
Autor: (jao)
Rubrika: jablonecko

Miroslav Kardaus pracuje v Ústavu sociální péče v Horním Maxově. Společně s manželkou založil Společnost pro ochranu přírody.

Co vás přivedlo k založení Společnosti pro ochranu přírody?

Asi potřeba změnit své nejbližší okolí. Bydlíme na Smržovce, kde je les, ve kterém bývala skládka. Nachází se tam spousta odpadků a jednou jsme se domluvili, že to tam uklidíme. Dohodli jsme se jen se známými, ale potom nás napadlo, že bychom takovouhle akci mohli udělat oficiálně a založit sdružení, jehož jménem bychom požádali například úřad o nějakou podporu.

Jaké je těžiště vaší činnosti?

Momentálně asi práce s dětmi. Základní činností byl úklid lesa, do které jsme zapojili děti. Ke sbírání odpadků jsme přidali hry, opékání buřtů, a vznikla myšlenka pravidelného setkávání dětí v ekologickém kroužku.

Uvažujete o vydávání nějakého periodika, aby byla veřejnost informovaná o vaší činnosti?

Výhledově určitě ano, ale zatím na to není čas. Studujeme, pracujeme, máme děti a další čekáme. Uvažovali jsme, že bychom ve sdružení částečně zaměstnali manželku a pověřili ji sháněním sponzorů, ale to zatím není možné.

A plánujete tedy nějakou spolupráci s větší organizací?

Dlouhodobě ano. S Lesy ČR, s obecními úřady, s CHKO Český ráj a podobnými organizacemi. Plánovali jsme nějakou spolupráci i se školami. Ale z nedostatku času je naše činnost nyní omezená jen na známé a dobrovolníky.

Povězte, co se dá v lese všechno nalézt?

Baterie z aut, matrace, stavební materiál, polystyren z elektro spotřebičů, nejvíc asi pneumatiky a různé odpadky jako krabičky od cigaret a od léků, také PET lahve. Lidé si dají práci, že třeba ten polystyren svážou a schovají ho pod nejhezčí skálu v lese. Pak tam najdete plechovky od barev a chemikálií, i plechovku od kyseliny sírové, asfaltovou krytinu, prostě všechno možné.

Co na vaši aktivitu říkají lidé?

Ignorace lidí je nekonečná. Během tří hodin to vysbíráte, u silnice uděláte kupy odpadu, odejdete, a za chvíli vám tam lidé nanosí další pytle s odpadem. Jednou se nám stalo, že jsme sbírali odpad v lese a přijela stará škodovka plně naložená haraburdím. Ještě jsme si říkali, zda to náhodou nevezou do lesa. Pak jsme to našli složené kousek od nás, asi sto metrů za zatáčkou. Lesní dělníci po sobě zase nechávají PET lahve a plechovky od nápojů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby