Přihlásit

Ignorace lidí je velká - Miroslav Kardaus, ochránce přírody (Jablonecký deník)

Podtitulek: UDÁLOSTI V OKRESE - minirozhovor
Autor: (jao)
Rubrika: jablonecko

Miroslav Kardaus pracuje v Ústavu sociální péče v Horním Maxově. Společně s manželkou založil Společnost pro ochranu přírody.

Co vás přivedlo k založení Společnosti pro ochranu přírody?

Asi potřeba změnit své nejbližší okolí. Bydlíme na Smržovce, kde je les, ve kterém bývala skládka. Nachází se tam spousta odpadků a jednou jsme se domluvili, že to tam uklidíme. Dohodli jsme se jen se známými, ale potom nás napadlo, že bychom takovouhle akci mohli udělat oficiálně a založit sdružení, jehož jménem bychom požádali například úřad o nějakou podporu.

Jaké je těžiště vaší činnosti?

Momentálně asi práce s dětmi. Základní činností byl úklid lesa, do které jsme zapojili děti. Ke sbírání odpadků jsme přidali hry, opékání buřtů, a vznikla myšlenka pravidelného setkávání dětí v ekologickém kroužku.

Uvažujete o vydávání nějakého periodika, aby byla veřejnost informovaná o vaší činnosti?

Výhledově určitě ano, ale zatím na to není čas. Studujeme, pracujeme, máme děti a další čekáme. Uvažovali jsme, že bychom ve sdružení částečně zaměstnali manželku a pověřili ji sháněním sponzorů, ale to zatím není možné.

A plánujete tedy nějakou spolupráci s větší organizací?

Dlouhodobě ano. S Lesy ČR, s obecními úřady, s CHKO Český ráj a podobnými organizacemi. Plánovali jsme nějakou spolupráci i se školami. Ale z nedostatku času je naše činnost nyní omezená jen na známé a dobrovolníky.

Povězte, co se dá v lese všechno nalézt?

Baterie z aut, matrace, stavební materiál, polystyren z elektro spotřebičů, nejvíc asi pneumatiky a různé odpadky jako krabičky od cigaret a od léků, také PET lahve. Lidé si dají práci, že třeba ten polystyren svážou a schovají ho pod nejhezčí skálu v lese. Pak tam najdete plechovky od barev a chemikálií, i plechovku od kyseliny sírové, asfaltovou krytinu, prostě všechno možné.

Co na vaši aktivitu říkají lidé?

Ignorace lidí je nekonečná. Během tří hodin to vysbíráte, u silnice uděláte kupy odpadu, odejdete, a za chvíli vám tam lidé nanosí další pytle s odpadem. Jednou se nám stalo, že jsme sbírali odpad v lese a přijela stará škodovka plně naložená haraburdím. Ještě jsme si říkali, zda to náhodou nevezou do lesa. Pak jsme to našli složené kousek od nás, asi sto metrů za zatáčkou. Lesní dělníci po sobě zase nechávají PET lahve a plechovky od nápojů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby