logo Silvarium tisk
Název: Hrazení bystřin zabrání povodním
Zdroj: Moravskoslezský kraj
Datum: 06.08.2007
Podtitulek: Finance z kraje využijí lesníci na vyspravení koryt a břehů vodních toků v Beskydech
Autor: ( leh)
Rubrika: Titulní strana

PENÍZE Z KRAJE POMOHLY
Moravskoslezský kraj - Pomocnou ruku nabídl i letos kraj při budování protipovodňových opatření. Ve spolupráci s Lesy ČR, s. p., tak budou díky jeho dotacím vyspravena koryta některých bystřin v oblasti Beskyd.

Na úpravy drobných vodních toků, které spravují Lesy ČR, se kraj zaměřuje už od roku 2005. Od té doby už na hrazení bystřin z rozpočtu vyčlenil zhruba 20 milionů korun. " Letos budou poskytnuty finanční prostředky přes 6,5 milionu korun. Jsem toho názoru, že to jsou dobré investice, které kraj potřebuje," uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a dopravy Pavol Lukša ( KDU- ČSL).
Na jednotlivých vodních tocích odborníci opraví stupně pod mostními objekty, rekonstruují prahy a zpevní břehy a dno. Poté musí následovat revitalizace břehových porostů. Veškerá tato opatření budou splňovat náročná ekologická kriteria umožňující následný život ryb a ostatních vodních organismů.
Tentokrát se úprav dočká Ondřejnice v Kozlovicích, Ráztoka v Komorní Lhotce a Lubina v Trojanovicích.

(Pokračování na str. 6)
(Pokračování ze str. 1)

Na úpravy vodních toků v oblasti povodí Odry vynakládají Lesy ČR každoročně vlastní finanční prostředky ve výši zhruba 40 milionů korun. Kromě toho využívají i dalších dotačních titulů ministerstva zemědělství a životního prostředí. " Úhrada nákladů na hrazení bystřin v lesích jako opatření ve veřejném zájmu je podle lesního zákona povinností státu. Vzhledem ke skutečnosti, že Ministerstvo zemědělství ČR v současné době nemá finanční prostředky na pokrytí veškerých požadavků, obrátil se správce jednotlivých toků, Lesy ČR, s. p., na Moravskoslezský kraj s žádostí o financování některých opatření," uvedl Tomáš Kotyza, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství.
Pracovníci odboru ověřili stav přímo v terénu a vybrali ty stavby, které zároveň ochrání před vodou okolní pozemky. " Účelem úprav je zejména zvýšení protipovodňové ochrany občanů a jejich majetku a ochrany vybudované infrastruktury obcí. Těmito úpravami se sníží rozsah eroze dna i břehů a omezí vývoj splavenin, které mohou způsobit níže na toku a přilehlém území značné škody," vysvětlil Vladimír Němčanský, vedoucí Správy toků - oblast povodí Odry se sídlem ve Frýdku- Místku.
Kromě omezení škodlivé eroze a preventivních protipovodňových opatření je podle něj nedílnou součástí hrazení bystřin péče o břehové porosty. Při úpravách toků odborníci zároveň uplatňují nejnovější poznatky ve vztahu k ochraně přírody a krajiny. " Tam, kde je to možné, odstraňujeme migrační překážky pro vodní živočichy, přepadové prahy a stupně nahrazujeme skluzovými objekty různých konstrukcí, opevnění břehů dlažbami pak kamennými rovnaninami nebo záhozy, vytváříme umělé kamenné výhony k zajištění úkrytů pro vodní živočichy a podobně," vyjmenoval Němčanský.

( leh)

Foto - Veškerá protipovodňová opatření na horských bystřinách musejí splňovat náročná ekologická kritéria.
Foto archiv

Foto - Kozlovická Ondřejnice v Beskydech - ukázka toho, jak vypadá bystřina po odborném zásahu pracovníků Lesů ČR.
Foto archiv

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě