Přihlásit

Hraběcí rady od státních lesů (TZ SVOL)

Majitelé obecních a soukromých lesů, a to i ti, kteří si ze svého platí odborného lesního hospodáře, vlastní stovky hektarů lesních pozemků a jsou příkladem toho, jak se má v lese hospodařit, se v minulých dnech nestačili nad svými poštovními schránkami divit. Od Lesů ČR obdrželi mnozí z nich dopis, ve kterém je státní podnik poučuje o jejich právech a povinnostech stanovených lesním zákonem a vyzývá je ke společnému boji s kůrovcem.

„Tímto počinem státního podniku jsme pobouřeni," reaguje František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů, jehož členové hospodaří na půl milionu hektaru lesů v ČR. „Specielně naši členové dobře vědí, že s kůrovcem musí bojovat a také tak činí. Mají své schopné a zodpovědné odborné lesní hospodáře a nepotřebují, aby jim to poradil velký státní podnik, který si sám na řadě míst s kůrovcem poradit nedokázal, ať už z důvodu špatně nastaveného obchodního modelu ze strany jeho zakladatele či jiného," doplňuje.

Tisíce ostatních majitelů lesů, i malých výměr, kterým odborného lesního hospodáře, zajišťují pracovníci státního podniku, vědí, jak si počínat v době kůrovcové kalamity, vědí, kdo je jejich odborný lesní hospodář, ale nemohou se jeho služeb vůbec domoci. Odborný lesní hospodář totiž na ně nemá čas.

„Systém odborného lesního hospodáře (OLH) je nefunkční a neefektivní. O potřebě jeho změny se hovoří více než 10 let, ale politická odezva zatím žádná. Přitom je zřejmé, že OLH, který má na starosti tisíc hektarů a stovky vlastníků, nemůže dobře fungovat ani v „mírových" časech, natož nyní, v období historické kůrovcové kalamity," vysvětluje František Kučera.
Lesy ČR kromě správy státních lesů vykonávají funkci odborného lesního hospodáře na 275 tis. hektarech, což státnímu podniku přinese 120,5 mil. ročně (sazba za činnost OLH pro rok 2019 činí 1,20 Kč/ha a den), a to je zřejmě i jeden z důvodů, proč se státní podnik této činnosti zbavit nechce, ačkoliv systém zásadním způsobem nefunguje. Tři milióny za poštovné tedy státní podnik až tak mrzet nemusí.

Soukromí i obecní vlastníci lesa se nyní v reakci na dopis ptají, co dělaly Lesy ČR v loňském roce a letech předchozích? Jak bránil kalamitě, která tragicky sužuje stejně tak státní lesy jako soukromé. Dopis nebo leták Kůrovcové desatero, které vlastníci lesů obdrželi, ničemu nepomůže. Konkrétní pomoc nenabízí žádnou, malý vlastník lesa nesežene nikoho na zpracování dřeva a také na něj nesežene odbyt. Systém správy státního lesa vyhnal z lesů a venkova dělníky, kteří dnes chybí, a trh se dřevem je zahlcen. Problémů je při bližším pohledu vícero. „Je potřeba mluvit o tom, co se skutečně děje. Stávající systém odborného lesního hospodáře je neudržitelný a nefunguje ani státní správa na pověřených obcích, protože v ní chybějí lesničtí odborníci. Reforma systému je jediným řešením," komentuje situaci František Kučera.

Vzhledem k situaci na trhu se dřevem, které je zásadním zdrojem finančních prostředků, vlastníci lesů čelí tragickému nedostatku financí na boj s kůrovcovou kalamitou. „Podpora sdružování drobných vlastníků ze strany státu je cestou, která se v mnoha zemích osvědčila. U nás jako by vše bylo obráceně – stát naopak nabízí drobným vlastníkům, kteří si nevědí rady s kalamitou a jejími dopady, že jejich pozemky odkoupí. S takovou strategií nemůžeme souhlasit," kritizuje Kučera.

„Já svůj les rozhodně prodávat nehodlám," komentuje situaci Pavel Trepák, majitel jednohektarového lesa na Mladoboleslavsku. Také on vylovil ze schránky v minulém týdnu dopis od Lesů ČR. „Zejména mě překvapilo, kde vůbec vzali moji adresu. Zřejmě z katastru a vzali to plošně, moje tchýně také jako vlastník dopis dostala. Takový postup mi v pořádku nepřijde. Navíc já mám svého odborného lesního hospodáře, na kterého se mohu v případě jakýchkoliv odborných dotazů ohledně hospodaření v lese obrátit."

Názorným příkladem toho, jak státní podnik „pomáhá" ostatním vlastníkům lesů je podle předsedy SVOL chování státního podniku na trhu se dřívím, které již hraničí se zneužíváním dominantního postoje na trhu. Podnik Lesy ČR oslovil své obchodní partnery s nabídkou sortimentů vyrobeného dříví, které připravuje k prodeji prostřednictvím přímých smluv. Toto činil i v roce 2018, ovšem letos svým obchodním partnerům nabízí možnost uzavření rámcové smlouvy na dvouleté období s opcí na další dva roky. Za jaké ceny se bude prodávat? Dostanou pak ostatní majitelé dřevo ze svých lesů vůbec na trh? „Uvedené souvislosti nás nutí k zamyšlení, co je za tím. Jde o to připravit půdu pro odkup soukromých lesních majetků státem nebo darování lesního majetku státu? Je to moderní forma znárodnění? Malé a střední podnikání je motorem Evropské unie. Nepotřebujeme hraběcí rady od státního podniku, jak se máme o své lesy starat. To co, v této chvíli potřebujeme, nejsou deklarace a sliby, ale skutečná podpora a pomoc státu majitelům lesů v krizové situaci", dodává Kučera.

Komentáře   

+2 # zelení hájové 2019-03-29 13:46
Už aby nějaký "Krakonoš" vyhnal "Trautenberka" ze státních lesů, dokud ještě nějaké stojí...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby