Přihlásit

Host ve studiu - Milan Zerzán (ředitel Městských lesů Hradec Králové) (ČRo Hradec Králové)

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
8 hodin 38 minut, posloucháte Dobré ráno Českého rozhlasu Hradec Králové a naším dnešním hostem je ředitel Městských lesů Hradce Králové Milan Zerzán, vítejte, dobré ráno.

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Dobré ráno.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Pane řediteli, tak my chceme probrat aktuality, novinky, které v městských lesích už teď jsou nebo které plánujete, ale nejdřív povězte, jak hradecké lesy přežily nedávnou karanténu? Určitě víte, na co narážím, protože tam v kteroukoliv denní dobu snad proudily davy lidí.

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
No, pro nás to bylo ztížené hospodaření trochu, ale nezastavili jsme provoz samozřejmě a spíše jsme pomohli některým firmám, které vlastně zastavily svůj provoz, a vzali jsme jejich lidi a ty nám pomáhali vlastně při shazování roští a třeba i na Stříbrném rybníku natírali chatky, takže my jsme měli vlastně provoz na 100 % a více zajištěn.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Lidi jako návštěvníky, jako turisty příroda doslova zachránila, abychom se doma nezbláznili, ze sídlišť, z paneláků, ale nejen z nich mířili právě k vám do městských lesů opravdu ve velkém, pro vás je to samozřejmě práce, ale taky jste to bral tak, že příroda byla jedna z věcí, která i vás držela nad vodou?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
No, pro nás to bylo pozitivní, je to i pro nás ta reklama, jsme rádi, že lidi se cítí rádi anebo příjemně v tom lese, a to jaro je krásný, takže jak to vyšlo, zase vyšlo to na nejhezčí podle mě období v roce, poznali jsme i tu vyšší návštěvnost v tom, že jsme odváželi 5× tolik odpadu po těch lidech. Takže to je to, co mě spíš mrzí, že vlastně ty lidi po sobě zanechávají v tom lese ten nepořádek, ale těch lidí bylo dost a většina z nich byla teda slušných, spokojených a bylo to i příjemné.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
V lesích je spousta zastávek, různých stanovišť, panelů informačních, odpočívadel, grilů nebo míst pro oheň, nezpůsobil takový nápor nějaké škody, nějaké tedy větší než odpadky, ale s těmi jste si poradili?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Drobně poničené ty stavby samozřejmě byly, takže to postupně dáváme do pořádku, jsou urvané houpadla třeba u Mazurovy chalupy vlastně ty koníci, nebo byly vlastně u tý stezky, kde máme tu cvičící U pytláka, tak ty řetězy prostě zátěží nebo něčím nevydržely, takže jsou to takové drobné, ne vandalské, ale prostě drobné opravy z hlediska toho používání, což postupně budem dávat dohromady a do toho léta zase bude všechno v pořádku.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
A vy sám jste trávil taky, vy sám osobně, víc času v přírodě, kromě práce tedy?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Kromě práce, který trávím většinou a víc kanceláří a nad papírama, tak jsem byl po odpolednách nebo večer si chodím čistit hlavu do tý přírody a to je jaro je krásný, já mám nejradši teda to období právě jara, ani ne ten květen nebo další, ale když raší ty listy. Ty listy na těch dubech a to jsou sytě zelený, a než vlastně se stanou tmavozelenými anebo na nich ulpí ten prach, tak je to nejhezčí pohled podle mě vlastně, když raší ty stromy. Tak to jsem si užil.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Ano. Tak teď tedy k tomu, co právě teď se aktuálně děje v Městských lesích Hradce Králové, nedávno u vás natáčela taky televize do pořadu Toulavá kamera, co autory zajímalo, která místa?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Autory zajímaly právě ty stezky, jak jste zmínila, ty jsou zajímavý a točili jsme okolo rybníků a historii rybníkářství tady na Královéhradecku, což je taky zajímavá kapitola sama o sobě vlastně, že sahá hrozně daleko do historie a ty rybníky byly využívaný svojí produkcí, až ta ryba se vyvážela do Vídně, takže to byla kvalitní ryba vždycky tady na Hradecku. A k tomu my jsme udělali ty pohádky a vlastně jsme nabídli okolo i Biřičky a i jinde vlastně některé stezky, které slouží těm návštěvníkům už dlouhou dobu. Co bylo zajímavý. Teďka nás čekají třeba cyklotoulky zase v létě ještě.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Aha, no, na jaře se příroda probouzí, jak jste o tom už sám mluvil, v lesní oboře žijí daňci, mufloni, jeleni, divoká prasata, hlásíte nějaké jarní přírůstky?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
No určitě. Každoroční přírůstek mají divočáci a v tuhle chvíli čekáme, kdy se vlastně urodí nebo kolik se urodí mláďat od dančí zvěře anebo od těch jelenů. Připravujeme jako nový, máme stavební povolení, ale nestíháme kvůli právě tomu Stříbrnému rybníku postavit oboru do léta s jeleny, takže v Hodišovicích vznikne nová obora s jelenem evropským, který bude slyšet o říji až do Hradce, si myslím.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Ano. Velkou novinkou jsou změny v areálu Stříbrného rybníka, právě o tom si budeme s ředitelem Městských lesů Hradce Králové Milanem Zerzánem povídat na frekvencích Českého rozhlasu Hradec Králové už za chvíli. /písnička/

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Hostem v Dobrém ránu Českého rozhlasu Hradec Králové je ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán, slíbili jsme, že probereme některé novinky, které už teď jsou v provozu a které fungují, tak je to například rozšíření stezky v korunách stromů u lesního hřbitova, co tam přibylo za nové atrakce?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Je to soukromá aktivita, kterého vlastně my jsme si vybrali, co to provozuje, ten pán, a rozšířil to tak na pětinásobek původní velikosti, vytvořil tam různé patra, skluzavky, dole jsou vlastně i prvky pro děti včetně nějakých hracích malých objektíků a zázemí tam vybudoval, takže tam funguje vlastně jeden z parků lanových tady na Hradecku. Nebyl tady, v tom kraji lesa nám to nevadí a vlastně veškeré aktivity směrujeme tady do toho kraje, jo, takže je to navštěvovaný docela hojně a myslím si, že teďka to stojí za to, aby se tam všichni šli podívat. Není ten park tady nikde v tomto rozsahu udělán.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Pod městské lesy spadá i Stříbrný rybník a přilehlý areál a kemp, to, co je tam nové už teď, už údajně spolklo 6 000 000 Kč, tak co tedy všechno se tam odehrává?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
6 000 000 byla zhruba údržba, co jsme udělali, a další 2, 3 000 000 jsou v investicích, který jsme tam provedli, takže celkově asi 9 000 000 v tuhle chvíli my máme v tom kempu. Ten kemp byl ze sedmdesátých let, dlouhodobě, bych řekl, podinvestován nebo vůbec se tam neinvestovalo a my jsme ho převedli do nového tisíciletí. Ty kempy většinou jsou v takovém stavu po republice, co jsem zjišťoval, že vlastně žijí z toho, co bylo vytvořeno. Takže my chceme tady to unikátní místo na Hradecku dát do nějakého povědomí lidí a už mně jezdí se sem dívat třeba z Prahy, včera tady byli lidi, že o tom slyšeli v televizi, v novinách a jeli se podívat, co tady máme, a dohodli jsme se, že přijede hned na víkend 20 karavanů, že se jim to moc líbí tady, jak to je a co jsem i proved, a ty změny jsou viditelné. Nejenom v chatkách je to, nové pláže jsme navezli, nové sociální zařízení teďka tam stavíme, nový provozovatel restaurace, který dal tomu i místní vlastně prostory do pořádku tak, jak... To člověk musí vidět. A ty chatky jsou vším novým vybavený včetně kuchyňských linek, televize, je tam WiFi signál na optickém vláknu, kamerový systém na zabezpečení bude napojen na městskou policii, takže snažíme se i kvůli bezpečnosti a i kvůli komfortu těch návštěvníků to provozovat. Časem tam bude vlastně systém i na nějaké hodinky, které budou dobíjecí, budou moct ty atraktivity obcházet, je tam krásný minigolf, je tam gladiátorská aréna, laser game a /nesrozumitelné/ game, bude tam curling, který vlastně můžou lidi hrát na zajímavé ploše, vodní skákací hrady, já bych mohl jmenovat mnoho věcí, myslel jsem si, že budu mít problém s tím, kdo tam bude provozovat ty aktivity, a dostal jsem se do stadia, že si vybírám, abych ten prostor nepřeplnil, takže to místo má asi ohromný potenciál a pro nás tu slouží jako nástupní místo do těch lesů. My jsme vytvořili v lesích plno aktivit a ty lidi teďka už od minulého léta jezdí s koly a vlastně nasednou a jedou vlastně na ty výlety. Ten Hradec je napojen na městskou dopravu, bude tady jezdit vláček, domlouval jsem se s Balonovým nebem, že tam třeba budou dělat ukázky vlastně vzletu balonu, budeme vyvážet lidi, pokud bude zájem, do zoologické zahrady, na Kuňku, takže to bude takové středisko, z kterého lidem nabídneme různé výlety.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Takže toho bude hodně, no a protože právě prázdniny budou hlavně asi pravděpodobně o tuzemských dovolených, o cestování po České republice, tak určitě zájem bude veliký o Stříbrný rybník. Zmiňoval jste kola, nejenom pěší turisty můžeme potkat v městských lesích kolem Hradce Králové, ale právě také cyklisty a ono s cyklistikou bývá spojeno někdy taky řada problémů, teď nedávno se psalo o cyklistickém závodě, o tom, že tam závodníci nějakým způsobem poškozovali přírodu a tak dále, řešíte tedy často tyhlety věci? A jak je řešíte?

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Je tady zhruba 100 vlastně závodů ročně v tom našem areálu. My dáváme podklady pro státní správu na jednorázové akce, že dáváme výjimku z lesního zákona pro jednorázové akce, které po skončení mají povinnost uvést vlastně ty porosty anebo cesty do původního stavu. Nesmí být tam žádné známky toho závodu, že tam probíhal. Takto to probíhá běžně a oni mají povinnost vlastně požádat životní prostředí o souhlas za nějakých podmínek. Když to je v době kladení mláďat, omezí se provoz nebo nesmí vstupovat do porostu, ale to už si stanovuje státní správa. My vlastně zastupujeme jenom vlastníka, který řekne na pozemku vlastníka, ne jiných je to za těchto podmínek a souhlasíme s jednorázovou akcí. To jsou jednorázové akce. S nima problém nebývá, když poruší vlastně ty podmínky, že tu trasu nedodrží, pak bych jim vlastně neměl příště vystavit to povolení, anebo neuklidí po sobě a další věci. To, že je Hradec cyklistický, vlastně my jsme dělali v průzkumech, že tady navštěvuje lesy, 48 % z návštěvníků jsou cyklisti. Když je tady 900 000 lidí, je to okolo 350 000 cyklistů ročně, co navštěvuje zdejší lesy. Je to největší skupina návštěvníků. Hradec je znám jako cyklistický město. Takže my je nechceme vyhánět z lesa, ale chceme vlastně, aby dodržovali podmínky tak, jako kdyby vám někdo vytvořil na zahradě stezku a vlastně vy byste asi nebyla ráda, že tam vybírá peníze, projíždí vám tam cyklisti a vy jim máváte a koukáte, u táboráčku se nějak projíždí. Každý majetek někomu patří. Tento majetek patří městu a jsou tady zákony, které platí pro všechny. Takže my chceme vlastně vytvářet těm lidem tady i ty trailové stezky v souladu se zákonem a chceme různé obtížnosti, jako jsou sjezdovky pro rodiny s dětmi, těžší obtížnost, černá sjezdovka, černej trail, ale s tím, že to bude podle podmínek životního prostředí. Takže budou tady trailové stezky, budeme mít provozovatele a my si budeme řídit do budoucna podmínky vlastně a to je naše práce jako lesáků městských lesů.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Říká Milan Zerzán, ředitel Městských lesů Hradce Králové, my vám děkujeme, pane řediteli, za návštěvu a přejeme, ať se daří. Mějte se krásně. Na slyšenou.

Milan ZERZÁN, ředitel Městských lesů Hradec Králové
Tak někdy zase na shledanou.

Jana KUDYVEJSOVÁ, moderátorka
Ano. No a já ještě dodám, že i dnes to bude alespoň zpočátku ideální pro návštěvu městských lesů, má být oblačno až polojasno s teplotami 22-25 °C a až odpoledne kolem šestnácté hodiny by se měly na většině území objevit přeháňky. Tolik tedy z Dobrého rána Českého rozhlasu Hradec Králové, my ale pokračujeme dál i po deváté, to už s vámi bude Zdeněk Junák Na klidné vlně a potom Blanka Malá také v dopoledním Habaději. Jana Kudyvejsová přeje, ať se máte krásně, a těší se na vás opět zítra ráno.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby