Přihlásit

Hnutí Duha: MŽP zrušilo výjimku pro zásahy v rezervaci Suchý vrch (ČTK)

Jeseník 12. dubna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí zrušilo rozhodnutí, jímž Správa CHKO Jeseníky loni povolila intenzivní zásah proti kůrovci v přírodní rezervaci Suchý vrch. Proti rozhodnutí Správy CHKO se odvolalo Hnutí Duha se Společností přátel Jeseníků. Ekologové tvrdí, že na Suchém vrhu bylo povoleno i kácení kůrovcem napadených stromů a používání toxických látek. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou CHKO Jeseníky spadá, podle její mluvčí Karolíny Šůlové rozhodnutí prostuduje.

"Během příštího týdne jej prostudujeme a rozhodneme o dalších krocích. Ministerstvo se nezabývalo vypořádáváním jednotlivých odvolacích námitek spolku, ale požaduje doplnit přezkoumatelnou správní úvahu," řekla Šůlová.

Správa CHKO v případu loni v listopadu udělila výjimku ze zákona. V rezervaci Suchý vrch jsou podle zákona negativní lidské zásahy zakázány, avšak Správa CHKO Jeseníky je podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha povolila na žádost vlastníka lesů - Biskupských lesů. "Tato malá rezervace o rozloze sotva 50 hektarů chrání vzácnou přírodu horského suťového lesa, kde rostou stromy staré až několik set let a žijí chráněné druhy živočichů, například vzácné druhy sov," uvedl Kutal.

Společnost přátel Jeseníků v odvolání zmínila bod rozhodnutí Správy CHKO Jeseníky, který připouští použití destruktivních lesnických zásahů i v tzv. pásmu B rezervace s lesy starými až 170 let. Ministerstvo podle Kutala upozornilo, že podmínka je nekonkrétní. "V praxi by tak mohla nastat spíše zmatená situace bez jasně stanovených pravidel a riziko ještě vážnějšího poškození přírody rezervace," řekl Kutal.

Správa CHKO podle Kutala povolila užití intenzivních technologií na 86 procentech území rezervace Suchý vrch až do roku 2020. I když většina zásahů byla plánována jako ekologicky šetrnější odkorňování stromů nastojato, na části území správa povolila i kácení stromů a umožnila použití chemických přípravků.

Kutal upozornil, že v okolí rezervace Suchý vrch jsou tisíce hektarů hospodářských lesů zasažených kůrovcovou kalamitou. "Kácení v malém ostrůvku divoké přírody, který je obklopen rozsáhlými hospodářskými lesy napadenými kůrovcem, nemá na šíření kůrovcové kalamity vliv. V sousedství rezervace je řada kůrovcových ohnisek a v jejím okolí loni i letos probíhají masivní těžby a vznikají holiny," uvedl.

Ekologové tvrdí, že lesy v rezervaci je třeba ponechat přirozenému vývoji a lidské zásahy co nejvíce omezit. Smrkové monokultury v okolí rezervací by měly nahradit nové porosty s převahou buků a jedlí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Nová anketa! Aktualizováno 19. 6. Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro...

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby