Přihlásit

Hledám sponzora. Značka: Pro strom (MF Dnes)

Autor: (ilm)
Rubrika: Vysočina

Žďár nad Sázavou - Každý strom bude mít svého sponzora. Alespoň ty památné a staré, které se nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. To by si přáli členové ždárského Českého svazu ochránců přírody, kteří ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy zahájili projekt nazvaný Stromy lidem, lidé stromům.

"Cílem je získat peníze na zdravotní ošetření vybraných stromů a současně seznámit veřejnost s historií a jejich významem," uvedla Šárka Špačková ze svazu ochránců přírody. V Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy je kolem čtyřiceti památných stromů včetně památných alejí, v nichž však může být i kolem sedmdesáti chráněných dřevin. Jejich historie se píše několik stovek let.

"V současné době bohužel zdravotní stav mnoha z nich není dobrý - nedostává se financí na jejich údržbu ani patřičného zájmu," konstatují ochránci přírody.

V těchto dnech ochránci přírody oslovují firmy a podniky s nabídkou sponzorství jednotlivých stromů. Firmy mohou přispět na zdravotní ošetření konkrétního stromu a stát se tak jeho patronem. "V současné době máme příslib jedné společnosti, s dalšíma dvěma jednáme," připomíná Lubomír Dajč, předseda místní organizace ochránců přírody a zároveň pracovník CHKO.

Firma, která se stane patronem, bude mít u vybraného stromu na cedulce informující o historii dřeviny i své logo. O strom se pak bude starat profesionální arborista, který památnou dřevinu obhlídne a navrhne další péči. "V průběhu deseti let může částka vynaložená na péči o strom dosáhnout v průměru padesáti tisíc korun. U každého stromu je to ale jiné podle toho, jaký zákrok je třeba udělat," vysvětluje Dajč.

Žďárští ochránci se nechali inspirovat v zoologických zahradách, kde sponzoring zvířat dobře funguje již řadu let. Cizokrajná zvířata sponzorují firmy, jednotlivci, školní kolektivy či také politické strany.

Zájemci o tento projekt i z řad jednotlivců se mohou obracet na Šárku Špačkovou z Českého svazu ochránců přírody, tel. 723 426 621, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

MZe: listnáčů se v roce 2019 vysadilo třikrát více než smrku

Lesnictví

Loni vysázeli lesníci v českých lesích rekordních 111,6 milionů listnáčů, zatímco smrků bylo 36,1 milionů sazenic (v roce 2018 bylo vysázeno 74 milionů listnáčů a...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby