Přihlásit

Hájenku U Dvou šraňků čeká nový život (Hradecký deník)

Hradec Králové – Už je to dva roky, co v hradeckých lesích osiřela hájenka U Dvou šraňků. Mezitím město pohřbilo projekt, který počítal s tím, že půjde fořtovna k zemi a na jejím místě vznikne Lesní centrum. A opuštěnou hájenku postupně začal pohlcovat okolní les.
Její smutný osud, orámovaný smrtí jejího dlouholetého nájemníka Miroslava Vojtěcha, se už zdál být zpečetěný. Teď se však blýská na lepší časy a již o příštích prázdninách by měla mít hájenka opět stálé obyvatele.
Na konci minulého roku totiž hradecký magistrát převedl fořtovnu do majetku hradeckých Městských lesů, které jí chtějí navrátit podobu z třicátých let minulého století a do jejích zdí nastěhovat dva své hajné.
„Teď celý objekt řešíme s projektantem. Konečná podoba hájovny by se měla co nejvíce přiblížit té původní z třicátých let minulého století. Jen musíme na rekonstrukci sehnat potřebné finance," uvedl ředitel městské společnosti Milan Zerzán, který opravu hájenky U dvou Šraňků odhadl asi na čtyři miliony korun. „Bohužel cena dřeva teď není tak vysoká.
Navíc lesy postihla kalamita a také sucho. Ale budu se snažit potřebné finance sehnat tak, aby se s pracemi začalo již tento rok v létě. A teď už vím, že oprava hájovny patří mezi naše největší investiční akce letošního roku," dodal Milan Zerzán.
Pokud půjde vše podle plánu, bude oprava hájenky rozdělena na dvě etapy a skončit by měla v létě příštího roku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

14°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 86%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby