logo Silvarium tisk
Název: Gandalovič: Je to kalamita desetiletí
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 22.01.2007
Autor: ZUZANA JANEČKOVÁ
Rubrika: Orkán


Ministr zemědělství Petr Gandalovič včera létal vrtulníkem nad severozápadem a jihozápadem Čech, aby zjistil, jak velké škody napáchal orkán. "Rozhodně to není takové jako v Tatrách," říká.

* Kde to vypadá nejhůř?

 Na severozápadě Čech jsou polomy jen okrajové. Mnohem hůř je na tom například oblast okolo Slavkovského a Českého lesa. Tam jsme viděli polámané velké plochy, třeba až několika hektarů. Ani na Vysočině to ale není dobré. V některých oblastech vítr pokácel přes sto procent roční těžby.

* Dá se to srovnat s tím, co vichřice napáchala před čtyřmi lety v Tatrách?

 To vůbec ne. V Tatrách ta vichřice polámala stromy na relativně malém území, ta devastace ale byla totální. U nás orkán zasáhl velkou část republiky, ale zdaleka ne tak intenzivně. Obrázky, které jsme viděli, když jsme letěli nad těmi lesy, nejsou zdaleka takové, jaké známe z Tater. Tam byly celé kopce spadaných stromů. U nás je i ze vzduchu vidět, že lesy zůstaly vcelku.

* Lze říct, že vichřice změnila ráz Šumavy?

 Ne, to by bylo přehnané. My jsme teda na Šumavě nebyli, protože ta patří do kompetence ministerstva životního prostředí. Z hlediska Lesů ČR to ale zdaleka není nějak fatální. Je to, řekněme, kalamita desetiletí. Poslední taková tu byla v roce 1984. Tehdy šlo asi o dvanáct milionu kubíků dřeva, teď jsme na čtyřech milionech.

* V roce 1984 ničila stromy také vichřice?

 Ano, to byla větrná kalamita. Od té doby jsme zažili několik zimních kalamit způsobených sněhem nebo námrazou. Poslední námrazová kalamita proběhla loni. Největší dopady měla právě také na oblast Šumavy.

* Letos to nejvíc odnesly smrky...

 To je strom, který má široké mělké kořeny, proto ho vítr tak snadno vyvrátí. Vichřice ničila o to víc, že prožíváme teplou zimou a podloží je podmáčené.

* Říkal jste, že na zemi teď leží čtyři miliony metrů krychlových dřeva.

 To jsou střízlivé odhady. Ale jde jen o předběžné propočty, které se budou postupně upřesňovat. Podle mě to půjde maximálně do pěti milionů tun, ale je možné, že toho bude i víc.

* Jak si máme představit čtyři miliony kubíků dřeva?

 Představte si, že se každý rok vytěží kolem sedmi milionu kubíků dřeva. Tři čtvrtiny toho teď leží na zemi.

* Co s tím dřevem bude?

 Musí se vytěžit. Už proto, aby se předešlo rozšíření kůrovce a tím pádem další kalamitě. Nebude to jednoduché. Někde bude možné nasadit techniku, jinde se ale bude muset odtěžovat ručně.

* Je to dřevo použitelné?

 Normálně se s ním bude obchodovat. Výtěžnost bude samozřejmě menší. Když pokácíte strom, tak ho šetrně vyvedete z lesa. Teď je ten strom třeba zlomený uprostřed a jeho hodnota je tím pádem daleko nižší.

* Omezí se kvůli tomu letos těžba dřeva?

 Rozhodně se omezí těžba, která byla plánována. Těžební kapacity se zaměří na dřevo, které teď leží na zemi. Co je naplánované a nasmlouvané, se vinou vichřice bude muset odvolat.

* Jak dlouho bude trvat, než se lesy vyklidí?

 Bude to otázka celého roku. Když jde o sedmdesát procent celoroční těžby, tak není dost dobře myslitelné, aby to bylo za měsíc pryč. Lesníci se budou muset snažit odvézt stromy v jarních měsících. Do doby, než se začne rozmnožovat kůrovec.

* Pojišťovny vyčíslily škodu na více než čtvrt miliardy, kolik z toho se týká lesů?

 Lesy nejsou pojištěné, takže tenhle odhad se jich netýká. Ale samozřejmě, že i u lesů se jedná o škody, protože se dřevo zhodnotí méně a náklady na jeho těžbu budou podstatně vyšší. Nicméně pořád budeme ty stromy těžit za účelem prodeje.

* Půjdou na tyto zvýšené náklady peníze ze státního rozpočtu, nebo si lesníci budou muset poradit sami?

 Podle toho, co zatím vím, by si s tím měli umět poradit. Ale situaci budeme sledovat.

* Chcete vládě ve středu navrhnout, aby vyhlásila krizový stav. Co přesně to znamená?

 Nejde přímo o krizový stav, jaký tu byl například během povodní. Bude se to spíš týkat zákona o veřejných zakázkách. Jde o to, aby mohly Lesy ČR operovat ve zkráceném výběrovém řízení. Abychom mohli co nejdříve najmout těžební firmy a vyčistit lesy.

"Tři čtvrtiny roční těžby dřeva teď leží na zemi. "
Petr Gandalovič

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě