logo Silvarium tisk

Nastane v našich lesích dříve katastrofa ekologická nebo ekonomická? Kdyby stát efektivně jednal a účinně podporoval vlastníky lesů, nemusela by nastat ani jedna. Jsou to dvě strany téže mince. Udržení ekonomické situace vlastníků lesů nad čárou ponoru jim umožní včasnou obnovu lesů v krajině. Lesní i krajinné ekosystémy se tak lépe vyrovnají s ekologickými důsledky kůrovcové kalamity.

Pořád platí, že kdo rychle dává, dvakrát dává. Rychlá pomoc také většinou znamená nižší náklady. Následky toho, co zanedbáme nyní, se nám v budoucnu mnohonásobně prodraží. Vše se dá jednoduše vyčíslit. Aby se zabránilo nejhoršímu scénáři vývoje v lesích a přežití lesních majetků je nezbytná kompenzace za ztrátu zpeněžení dříví ve výši cca 3000 Kč/ha.

Stále nejúčinnějším způsobem boje proti kůrovci je rychlé pokácení napadených stromů a jejich odvezení z lesa. Při rozsahu současné kůrovcové kalamity umocněné suchem je však trh zahlcen dřevem a proto dramaticky klesá jeho cena, až o 50 % proti loňskému roku. Vlastníci lesů se tak dostávají do začarovaného kruhu nepoměru mezi výnosy a náklady v lese. Téměř 100 % jejich příjmů tvoří tržby za dřevo. A jejich tržby nyní zásadně klesají, naopak náklady na obnovu lesů stoupají do takové výše, že to nevyrovnají ani z rezervních fondů.

Vlastníci lesů musí těžit napadené stromy a dřevo nevýhodně prodat, aby vůbec získali nějaké finanční prostředky na obnovu lesů. V příštím roce by těžby dřeva mohly stoupnout až na 50 milionů m3. To je více než trojnásobek normální roční těžby. Již nyní mají vlastníci velké problémy s odbytem dřeva. Zastavení odbytu dřeva a zhroucení trhu by velmi rychle vedlo k ekonomické i ekologické katastrofě v českých lesích. Deformován je i pracovní trh, nedostatek lidí pro práci v lese vede k přeplácení kvalifikovaných živnostníků. Co si může dovolit zaplatit bohatý státní podnik, soukromého vlastníka zruinuje. Takové jednání jen dále zhoršuje možnosti řešení kůrovcové kalamity v nestátních lesích.

Lesy pokrývají jednu třetinu rozlohy státu. To už za nějakou dobu nemusí být pravda. Zanedbání obnovy lesů povede k rozsáhlé destrukci české krajiny. Sami bychom tak vlastně prohlubovali důsledky klimatických změn. Lesy nejen zadržují vodu v krajině, ale napomáhají i tvorbě mraků, z nichž pak prší. Lesy tak jsou motorem koloběhu vody v přírodě. Češi také budou možná muset zapomenout na svou oblíbenou činnost – houbaření. Nebude kde sbírat houby. Ani turistika či rekreace, výlety pěšky nebo na kole, v jednotvárné zdevastované krajině nebudou tak atraktivní a lákat do přírody. Protože do jaké přírody, jak ta příroda bude vypadat?

Žádáme, aby se vláda k řešení situace v lesích zodpovědně postavila. Bez slevenky na jízdné se jako společnost jistě obejdeme, bez zavedení superrychlého internetu do každé chalupy to jistě zvládneme také, ale bez vody a lesů to nejde. Zatím voda v Praze teče, ale je to otázka času a dalšího vývoje počasí. Silně ohrožené jsou i porosty např. kolem vodní nádrže Švihov, která zásobuje pitnou vodu Prahu a desítky dalších měst. Pokračující nečinnost státu je ohrožením pro celý nestátní lesnický sektor a logicky povede k nátlakovým akcím.

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2018-09-05 11:53
Zase někdo počítal, až se dopočítal.
3.000 na hektar ???
Ztráta na dříví bez zalesnění vychází všelijak, nikdy ale 3.000,-
Mýtný porost cca 600 m3 á 1.000 na stojáka bez kůrovce = 600.000. S kůrovcem 600 m3 á 200 = 120.000 - to je ztráta 480.000 na dříví z hektaru.
Průměrně dle NIL cca 250 m3 á 700 na stojáka = 175.000 bez kůrovce, s kůrovcem 250 m3 á 50 Kč = 12.500 tj. ztráta 162.500.
4ísla to jsou vysoká, když ale odečteme zalesnění 100.000, furt to ale je jen ze ztráty na dřevu kladný číslo.
Průměr je jiný. Podle výměry a odumření.
Jak se ale dojde k těm třem tisícovkám, mě zůstává záhadou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě