Přihlásit

Firmu zaskočilo vysoké borůvčí, mýcení nestíhá (MF DNes)

JESENÍKY Likvidace rozsáhlých porostů borůvčí v národní přírodní rezervaci Praděd, která má zajistit návrat původních vzácných druhů rostlin a živočichů, podle ochranářů povážlivě drhne. Práce totiž nabraly hned v prvním roce zpoždění, jelikož dodavatel, jímž jsou Technické služby Jeseník, nestihl posekat území, které podle plánů měl. Firmu za to čekají sankce od Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Podle ochranářů navíc nedodržení harmonogramu snižuje účinnost celého plánu.
Firma podle vedení CHKO Jeseníky nezvládla zlikvidovat borůvčí přibližně na čtvrtině plochy, kterou měla v uplynulém roce vyčistit.
„Dodavatel dostal přesný rozpis a termíny prací. Bohužel zvládl jen zhruba tři čtvrtiny nasmlouvaného objemu," uvedl zástupce vedoucího Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek. „Ve smlouvě jsou stanoveny při nedodržení termínů sankce, které nyní uplatňujeme," sdělil bez bližších podrobností o postihu Chlapek.
Podle ochranářů je přitom dodržení harmonogramu mýcení borůvčí důležité, aby likvidace byla co nejefektivnější.
Zástupce šéfa CHKO Jeseníky míní, že firma dostatečně nezohlednila komplikace, které práce v obtížných horských podmínkách mají. „Vše, co mohlo ovlivnit plnění smlouvy, v ní bylo zmíněno. Dodavatel zřejmě složité práce podcenil," míní Chlapek.

„Dělníky ubytujeme na horách a zrychlíme"

Technické služby Jeseník tvrdí, že skluz neznamená žádný zásadní problém. Ujišťují také, že nedokončené práce letos stihnou nahradit.
„Klíčové části jsou hotové. V červnu manko doženeme," prohlásil šéf firmy Jaroslav Ryčl.
Podle něj dělníky zdrželo vysoké borůvčí. „V některých částech bylo vysoké kolem půl metru. Takové je už zdřevnatělé, a jeho sekání tak bylo mnohem komplikovanější než u nižších porostů. Navíc je to velké množství materiálu, které je třeba odvézt. V dalších letech, kdy se na tato místa budeme vracet, bude sečení mnohem snazší," uvedl Ryčl.
Společnost chce příští rok zrychlit práce například tím, že dělníkům zajistí ubytování ve vrcholových partiích Jeseníků.
„Doprava z města Jeseníku do oblasti sečení trvá přes hodinu a stejně tak zpět. Tuto dobu mohou lidé věnovat práci. Změníme systém práce na turnusy, takže určená skupina bude vždy nahoře několik dní a postupně se budou zaměstnanci střídat. Tak zpoždění rychle doženeme," ujišťuje Ryčl.

Borůvčí vytlačuje lindušku, motýly a sasanku

Sedmiletý plán, za který Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky zaplatí 23 milionů korun, spočívá v odstranění nepůvodních porostů borůvčí na celkem 25 hektarech zejména v nejcennější oblasti Jeseníků mezi Petrovými kameny, Ovčárnou a jihovýchodním okrajem Velké kotliny. Borůvčí už desítky let vytlačuje alpinské trávníky a území tak ochuzuje o vzácné rostliny a živočichy. Podle ochranářů je doslova dusí.
Z těchto partií hor pak mizí například vzácná linduška, která hnízdí na zemi a kvůli rozrůstajícímu se borůvčí k tomu nemá místo. Borůvčí výrazně zhoršuje podmínky také pro vzácné horské motýly, především okáče horského a menšího. Ze vzácných rostlin ubývá v zasažených oblastech například sasanka narcisokvětá, několik druhů hořců a ostřic.
Ochranáři věří, že po odstranění borůvčí se může oblast během desítek let dostat zpět do původního stavu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

M. Toman: Boj s kůrovcem je jednou z priorit pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno. Prioritami ministra zemědělství Miroslava Tomana pro nadcházející rok bude kromě řešení situace se suchem a dojednání nové evropské zemědělské politiky především pokračování v boji s...

PF 2019

PF 2019

Lesnictví

Všem čtenářům Silvaria, Lesnické práce a Světa myslivosti přejeme příjemně prožité Vánoce, hodně zdraví a spokojenosti v osobním i pracovním životě v roce 2019 a...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby