Přihlásit

Farmář Josef Novák z Hoštce u Mariánských Lázní se vzepřel úřadům (ČT)

Datum: 01.11.2007
Autor: Zdeněk Soukup
Moderátor: Kateřina Blechová
Relace: Události v regionech - Praha

PŘÍMÝ ODKAZ NA REPORTÁŽ 

Moderátor
Farmář Josef Novák z Hoštce u Mariánských Lázní se vzepřel úřadům, které rozhodly odvážet dřevo z polomů přes jeho pozemky. Jde o padlé stromy z městských lesů v Teplé. Ty je třeba zpracovat po lednové větrné smršti. Průjezd přes soukromé pozemky posvětil odbor životního prostředí na radnici v Mariánských Lázních.

Autor
Josef Novák si zakládá na ekologickém chovu dobytka. Telecí maso dodává do Francie, Itálie i do dalších zemí. Na 100 ha chová 100 kusů. Říká, že si nemůže dovolit znehodnocení ani akru pastvin. Rozzlobilo ho už to, že lesníci na jeho pozemcích vytěžené dřevo bez jeho vědomí skladují.

Josef Novák, farmář z Hoštce:
Podívejte se, jak to rozrýpali, a to se ještě nezačalo nic dělat. A to až přijedou a budou to tahat nahoru, tam je všude vlhko, zapadne tam a bůhvíkdo ho bude tahat. Jak to teda bude?

Jan Němický, vedoucí odboru ŽP, Městský úřad Mariánské Lázně:
Jestliže nedojde k dohodě mezi vlastníkem lesních pozemků, lesní zákon nám umožňuje stanovit podmínky lesní dopravy po cizích pozemcích i o výši náhrady.

Autor
Lesní hospodář obhajuje skladování dřeva a průjezd přes soukromé pozemky mimořádnou situací. Dřevo je třeba dostat pryč kvůli kůrovci. Farmář ale poukazuje na to, že lesníci mají využít obecní cesty, které tu byly odnepaměti.

Jaroslav Větrovec, správce městských lesů v Teplé:
To jsou pozemky, kde nejsou žádné přístupové cesty. Nebo které tam jsou, ty používaly kdysi statky. Ty jsou v desolátním stavu.

Josef Novák, farmář z Hoštce:
O moje pole se taky nikdo nestará, jak já je budu udržovat, když mi ho rozjezdí a odejdou odsud. Laskavě ať si dají do pořádku cesty a jezdí po nich.

Autor
Josef Novák se se stížností obrátil na ombudsmana a ministra životního prostředí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby