Přihlásit

Farmář Josef Novák z Hoštce u Mariánských Lázní se vzepřel úřadům (ČT)

Datum: 01.11.2007
Autor: Zdeněk Soukup
Moderátor: Kateřina Blechová
Relace: Události v regionech - Praha

PŘÍMÝ ODKAZ NA REPORTÁŽ 

Moderátor
Farmář Josef Novák z Hoštce u Mariánských Lázní se vzepřel úřadům, které rozhodly odvážet dřevo z polomů přes jeho pozemky. Jde o padlé stromy z městských lesů v Teplé. Ty je třeba zpracovat po lednové větrné smršti. Průjezd přes soukromé pozemky posvětil odbor životního prostředí na radnici v Mariánských Lázních.

Autor
Josef Novák si zakládá na ekologickém chovu dobytka. Telecí maso dodává do Francie, Itálie i do dalších zemí. Na 100 ha chová 100 kusů. Říká, že si nemůže dovolit znehodnocení ani akru pastvin. Rozzlobilo ho už to, že lesníci na jeho pozemcích vytěžené dřevo bez jeho vědomí skladují.

Josef Novák, farmář z Hoštce:
Podívejte se, jak to rozrýpali, a to se ještě nezačalo nic dělat. A to až přijedou a budou to tahat nahoru, tam je všude vlhko, zapadne tam a bůhvíkdo ho bude tahat. Jak to teda bude?

Jan Němický, vedoucí odboru ŽP, Městský úřad Mariánské Lázně:
Jestliže nedojde k dohodě mezi vlastníkem lesních pozemků, lesní zákon nám umožňuje stanovit podmínky lesní dopravy po cizích pozemcích i o výši náhrady.

Autor
Lesní hospodář obhajuje skladování dřeva a průjezd přes soukromé pozemky mimořádnou situací. Dřevo je třeba dostat pryč kvůli kůrovci. Farmář ale poukazuje na to, že lesníci mají využít obecní cesty, které tu byly odnepaměti.

Jaroslav Větrovec, správce městských lesů v Teplé:
To jsou pozemky, kde nejsou žádné přístupové cesty. Nebo které tam jsou, ty používaly kdysi statky. Ty jsou v desolátním stavu.

Josef Novák, farmář z Hoštce:
O moje pole se taky nikdo nestará, jak já je budu udržovat, když mi ho rozjezdí a odejdou odsud. Laskavě ať si dají do pořádku cesty a jezdí po nich.

Autor
Josef Novák se se stížností obrátil na ombudsmana a ministra životního prostředí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby