logo Silvarium tisk

Národní park Šumava - spor o koncepci, či obraz kulturního úpadků. Takový je název osmého dílu textu exposlance Čestmíra Hofhanzla.
Osmá knížka článků a myšlenek bývalého vysočinského poslance a biologa Čestmíra Hofhanzla se tentokrát týká tématu Národního parku Šumava, v němž na konci devadesátých let pracoval. Editory díla jsou stejně jako v předešlých historikové Václav Šplíchal a Pavel Bajer.
Po díle věnovaném prezidentům republiky, z nichž z pohledu exposlance vzešel s čistým štítem pouze T. G. Masaryk, se čtenáři mohou dočíst o pohledu autora na „boj" o Šumavu. Prvopočátek příčin současného stavu Šumavy Hofhanzl vidí již v poválečném vyhnání původního německého obyvatelstva.
„Tragédie Šumavy počala vyhnáním Němců, starousedlíků, lidí, prostých dřevorubců, sklářů a zemědělců. Tito domorodci vytvořili novodobou tvář Šumavy, oni byli solí šumavské země," píše Hofhanzl a pokračuje, „kolektivním vyhnáním německého etnika, šumavských starousedlíků, jsme pro budoucnost přijali „východní" ruskou mentalitu a tou byla především lež. Ta lež se stala běžným způsobem a mírovou technologií. Velká selhání, svinstva padoušství prezentovat pod pojmy velkých ideálů, nebo lhát a zatloukat." Šumava se poté stala pohraničním pásmem se všemi negativy. Kolem drátěných plotů lidé vykáceli široké průseky, aby „chlapci se samopaly lépe mohli kontrolovat a přesně mířit, zda někdo z přírody míru a socialismu nehodlá uniknout".
A co víc, zbytky po těžbě se v blízkosti pohraničního pásu neodstraňovaly. Na částech kmenů se tak začal zdárně množit lýkožrout... Po revoluci sice došlo k vyhlášení Národního parku Šumava, ale... do vedení se dostali lidé spojení s komunistickou morálkou a poznamenaní aktivitami se Státní bezpečností.
Hofhanzl ve své kritice nevynechává nikoho. „Byl jsem v devadesátých letech osm let členem Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny, kde naše snahy o skutečnou reformu zemědělského hospodaření, k podpoře vznikání soukromých farem a k obnově instituce soukromého hospodáře, sedláka a farmáře na vlastní půdě, spolehlivě likvidovali Josef Lux a Václav Klaus."
Přesto lze ve vedení parku najít lidi, kteří to dle Hofhanzla mysleli dobře, například Ivana Žlábka. A snad proto proti nim najíždí diskreditační kampaň. Na ní se má podílet i redaktor České televize Pavel Bezouška.
Docházelo k tunelování lesů i k devastaci Šumavy nejen lýkožroutem. Bojovníkem za bezzásahovost a svobodu přírodních procesů je dle Hofhanzla Vladimír Just, profesor divadelních nauk, který se v případu Šumava velmi angažoval. „Snažil jsem se na Justovy články o Šumavě, které v Literárních listech vyšly, v týž novinách odpovědět. Když nebyly zveřejněny, dostal jsem se telefonicky k šéfredaktoru Patočkovi... odpověděl mi: „Texty nezveřejním, protože s nimi nesouhlasím." Tak fungoval svobodný tisk a hlídači demokracie, celých dvacet let po vítězství pravdy a lásky nad líží a nenávistí," tvrdí Hofhanzl. Blokádu kácení kůrovcových stromů u Plešného jezera vnímá jako kriminální čin. „Když byla blokáda vyhlášena, v parku jsem pracoval. Řekl jsem tehdy Ivanu Žlábkovi, že buď vyvedeme účastníky blokády s policií, nebo použijeme k zabránění blokády i vojáky. „Jestliže to neuděláte, končím v parku, tohoto se účastnit nebudu. Přistoupíte-li zase na jakýsi kompromis, použijí to později proti vám, jako důkaz neschopnosti. Nakonec vás pošpiní, že to řeknu hrubě, poserou, pochčijou a stejně vás vyhodí", píše v kapitole o Blokádě Hofhanzl.
Vinu na stavu Šumavy vidí i v médiích, která netiskla pravdu. Včetně investigativního novináře a lovce nacistů, reportéra Stanislava Motla. I ten točil reportáž o Šumavě. „Asi za týden jsem dotyčný pořad náhodou v televizi viděl a zhrozil se. Na obrazovce byl pravý opak toho, co se dělo a co jsem znal."
Smrkové lesy na Šumavě následkem žíru lýkožrouta odumíraly ve velkém. V médiích to bylo popisováno jako přirozený proces. „Jako bychom všichni ztratili soudnost a zdravý rozum," dodává Hofhanzl. Smrkové monokultury se bez pomoci člověka samy nevzpamatují.
Detailní popis kroků, které měly vést k rozkradení národního parku, spojený s filozoficko-historických exkurzem do minulosti, považují editoři Hofhanzlových textů za největší klad díla. K jednotlivým kapitolám pak dodali poznámkový aparát.
V Jihlavě je kniha k dostání například v Knihkupectví Otava nebo v Orbis pictus.

PETR KLUKAN

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě