logo Silvarium tisk

(eh)        

Nedávno proběhla v Evropském parlamentu unikátní výstava nazvaná Šumava-zelená střecha Evropy, jejímiž pořadateli byli Plzeňský kraj a poslanec Jiří Maštálka.

Maštálka se také podílel na financování výstavy. »Myslím si, že když už poslanci Evropského parlamentu mají možnost disponovat exkluzivními výstavními prostory, měli by je využívat také k prezentaci svých zemí a regionů. Tyto akce navíc otvírají dveře k dalším evropským orgánům a institucím, protože se jich například účastní lidé z Komise - a odtud je blízko k unijním fondům a financování různých projektů obecně. Třeba tuto výstavu shlédlo odhadem na 1500 lidí. Podle mne je třeba vidět i to, že výstava měla také přeshraniční záběr, protože v ní bylo možné ukázat i českoněmeckou

spolupráci při ochraně přírody. Navíc tato výstava spadala do doby projednávání zákona o Národním parku Šumava, takže připomenutí obrovského ekologického a kulturního významu Šumavy bylo aktuální. A nedá mi se nepochlubit, že výstavní oddělení Evropského parlamentu si pro své potřeby výstavu o Šumavě zdokumentovalo - jako příklad toho, jak by měla účelná výstava vypadat,« vyjádřil se pro Haló noviny k účelu a výsledkům této výstavy Maštálka.

»Z mého pohledu to byl projekt velmi úspěšný, protože byl tematicky jedinečný a díky Jiřímu Maštálkovi velmi dobře připravený. Chtěli jsme v Evropském parlamentu představit Šumavu jako unikátní národní park v srdci Evropy. Součástí výstavy byla také expozice Západočeského muzea na téma Šumava historická, ukazující život a tradiční řemesla v tomto regionu. V jistém smyslu tato výstava navazovala na výstavu věnovanou Plzeňskému kraji jako takovému, která proběhla v Evropském parlamentu už v minulosti, a to rovněž za spolupráce s Jiřím Maštálkou,« doplnil krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Štekl (KSČM).

Pokud podle něj Maštálka nabídne prezentaci v Evropském parlamentu i v budoucnu, s velkou chutí ji využijí. »Už teď na krajském úřadu přemýšlíme o tom, že bychom připravili výstavu, upozorňující na velmi závažný problém povodní, ale také naopak enormního sucha. Také tato výstava resp. výstavy by měly mít přeshraniční dimenzi,« poodhalil Štekl. »Mně osobně hodně záleží na tom, abychom ukázali, jaké formy může mít regionální česko-německá spolupráce.

Rád bych třeba prezentoval spolupráci záchranných složek, hasičů a zdravotní služby na obou stranách hranice. Myslím si, že tato regionální spolupráce stále není náležitě doceňována.

Přitom lze v jejím rámci realizovat

pozoruhodné projekty a získat pro ně prostředky z unijních fondů,« uzavřel Maštálka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě