Přihlásit

Estetika pralesa a třikrát SLÁVA ‚českému‘ kůrovci (Travel digest)

Navštívil jsem karpatské jedlovo-bukové pralesy na východním Slovensku.
Jsem vizuálně zvyklý na české lesy. Na plantáže smrků. Na podivnou tesknotu sevřených rovných kmenů. Na monotónní lesní příšeří, na praskající povrch utkaný z miliard suchých jehliček.

Je to obrazová paměť dětství, vizualita dneška a doufám, že budoucí vzpomínka. Protože existují krásnější lesy. Lesy přirozené i v našem českém prostředí, lesy jedlovo-bukové, lesy, kde země je pokrytá vlhkou tlející hmotou z jehlic a listí, kde stromy jsou pokroucené a zdravé kmeny doplňují práchnivějící torza, kde roste v zdánlivě chaotickém řádu to, co je přirozené, a ne to, co člověk uměle vysadil, aby rychle sklidil, nařezal a spálil a zase vysadil a...

Celý článek najdete v Travel Digest.

Komentáře   

-1 # Starý 2019-11-08 12:21
Ha zase jeden text vytržený z kontextu.
Vrátíme všechny lesy na úroveň před 300 miliony lety, zrovna tak pole a veškerou přírodu, zalezeme do jeskyní a slují a vše bude v pořádku.
Začít by měli tito pisálkové a to hned, ne se jen dívat na kus původního lesa. A neřešit jeho potenciál, který lidé využívají naplno a důkladně.
-8 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 12:47
Byl jsem tam, jedná se o trojmezí na hranicích Slovensko - Polsko - Ukrajina - NP Stužica / Stužycja.
Na slovenské a polské straně je běžná turistická i sídelní infrastruktura, na jakou jsme zvyklí u nás ve střední Evropě. V převážné většině těch lesů se lesnicky i myslivecky hospodaří.
Přesto jsou to z větší části pralesovité bučiny a bukojedliny, kde se jedle bez jakékoliv ochrany kobercově a víceetážově zmlazuje a odrůstá.
Proč to tak je?
Protože tam nikdy nepřevládli ani plantážničtí parazité, prasicí půdu všude, kde to jde, smrkem, ani myslivečtí bouchalové, udržující nadstavy spárkaté a přitom legálně i ilegálně likvidující vlka a rysa.
Takže žádných 300 miliónů let zpátky, zase jen lžete a melete o něčem. o čem víte kulové s přehazovačkou, jak už je Vaším zvykem.
+2 # Starý 2019-11-08 12:52
Váš omyl, vemte, jak se tam hospodaří, jaké tam platí daně, jaké jim jdou dotace, jaké mají stroje a životní úroveň, návštěvnost lesů a pod...nejde srovnávat a nechci hodnotit, vždy se najde kout, ale o tom to není, že to je platné pro všechny oblasti.
Nezavrhuji a ctím toto hospodaření, jen jej nelze všude plošně aplikovat.
Tak si přehoďte a sázejte své fíkovníky, kdeže máte ty vyspělé fíkové lesy?
-7 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 13:11
Mluvíte opravdu jako idi.t, žeby senilita?
Fíkovník je zemědělská plodina, v naší krajině téměř stejně nepůvodní, jako smrk.
Polsko a Slovensko jsou členy EU, země se srovnatelnou životní úrovní a naprosto stejnou legislativou jako ČR.
Totéž třeba Slovinsko, kde jsou holoseče už nějakých 20 let zakázané! (ve Slovinsku je životní i platová úroveň dokonce ještě vyšší, než v ČR).
V jižním Polsku jsou holoseče v lesích s výskytem jedle ZAKÁZÁNY.
Proč to nejde u nás, he?
+3 # Starý 2019-11-08 13:16
I idi..t má svůj názor, ale fíkovník tu preferujete vy.
Ale u nás nejde skoro nic a vše řeší trh...he.
-9 # Vladimír Pelíšek 2019-11-08 13:23
Zato v Polsku nebo Slovinsku trh žádnou roli nehraje, že?
Jen jestli ten "trh" nevypadá ve skutečnosti trochu jinak, než si myslíte.
Fíkovník je klimaticky velmi okrajově vhodná a raze zemědělská rostlina. Jeho výsadbu do lesů jsem nikdy neprováděl ani nepropagoval.
Smrk je také klimaticky jen okrajově vhodná rostlina, na jejímž pěstování na způsobu zemědělských lánů je ovšem založeno české LH, které nám údajně všichni závidí.
-10 # Vladimír Pelíšek 2019-11-09 14:53
Á, chudáčci opět minusuji, aniž by se zmohli na odpověď! Jako autíčka na ovládání, když se jim vyndaji baterky. Plantážim nepůvodních dřevin stejného věku se ubozacci naučili říkat “les”, jak tedy mají označovat SKUTEČNÝ karpatský jedlobukovy les?? Nemluvě o te drzosti, ze si dovolí růst skoro sám, bez jejich moudrého vedení! Jak je to jen možné?
Naštěstí už nebudete téměř k ničemu pripusteni. Tak si vychutnejte aspoň ty své ubohé minusy, chudáčci.
+6 # Starý 2019-11-10 08:39
Předpokládám i vzhledem k tomu co píšete jste sám lesník, či se tak chováte?
No kdo jiný, zejména v dnešní době, než lesníci a lesáci se bude o lesy starat, zalesňovat a zejména dále chránit a pěstovat lesní porosty !!!!
Myslíte, že to bude neviditelná ruka trhu?
Hov.o, je to pracné, nákladné a nejisté a to riziko nikdo jiný nechce nést.
A vaše lesy....?
No až nebude nic jiného, obrátí se naše "uvědomělá veřejnost a myslivci-myslitelé" k nim a vy třeba konečně poznáte jak to chodí v dnešní "demokratické společnosti po Česku".
Hodně nás , dle Vás chudáčků to již asi neuvidí, ale vás je mi předem líto....ale tak to tu chodí.
Osobně doufám, že se to změní a v tom bychom lesáci a malí soukromníci měli táhnout za jeden provaz, a veřejnosti ukázat, že samo to nejde...ale s vašimi názory....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Videozáběry kalamity ve středních a jižních Čechách, na Vysočině a v Podkrkonoší

Lesnictví

Podívejte se na aktuální letecké záběry českých lesů ze dne 22. srpna 2020 nad středními, částečně i jižními Čechami, Vysočinou a Podkrkonoším.

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesy ČR pořádají druhý ročník Dne za obnovu lesa

Lesnictví

Den za obnovu lesa, největší celostátní akci na podporu obnovy české a moravské krajiny, pořádají v sobotu 17. října od 10 do 16 hodin ve...

Rok 2019: Rekordní těžba, extrémní propad ceny dřeva, tisíce hektarů vysazených lesů

Rok 2019: Rekordní těžba, extrémní propad ceny dřeva, tisíce hektarů vysazených lesů

Lesnictví

Pokračující kůrovcová kalamita je jednou z hlavních příčin rekordní těžby dřeva v roce 2019. Celkem se v lesích v České republice vytěžilo 32,58 milionu m3...

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:11001

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Zobrazeno:8403

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7274

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5100

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby