Přihlásit

Ekologové kritizují chystanou vyhlášku o lesích, neomezuje smrky (ČTK)

Praha 17. května (ČTK) - Ekologové z Hnutí Duha kritizují chystanou změnu ve vyhlášce ministerstva zemědělství, která se týká i druhové skladby lesů. Vadí jim, že vyhláška nic nemění na převažující výsadbě smrků. Smrkové lesy jsou nejvíce citlivé na sucho a také na kůrovce a v současnosti se potýkají s rozsáhlou kalamitou, kterou ministerstvo životního prostředí označuje za ekologickou katastrofu. Podle ministerstva zemědělství výsadba závisí na vlastnících lesa.

Od změny ve vyhlášce si ekologové slibovali přísnější kritéria na to, kde se smí vysazovat smrky a v jakém množství. To, že návrh ministerstva zemědělství tuto věc nemění, považují za skandální. "Ministerstvo zemědělství chce dál ponechat smrk jako hlavní dřevinu i v oblastech středních nadmořských výšek, kde podle vědeckých modelů bude hynout, a dokonce i tam, kde se již nyní smrkové porosty plošně rozpadají," uvedlo Hnutí Duha.

Vyhláška uvádí, že v některých polohách je pěstování smrku velmi rizikové, úplně ho ale nezakazuje. "Například v Nízkém Jeseníku, kde smrkové porosty hynou na velkých plochách, umožňuje návrh vyhlášky znovu zasadit 75 procent smrků. Ty se tam již také na čerstvých holinách hromadně sázejí," sdělili ekologové.

Podle ministerstva zemědělství zůstává rozhodnutí o složení konkrétního lesa na jeho vlastnících. "Vyhláška je doporučením, nikoliv direktivním nařízením o pěstování lesa a umožňuje vlastníkům vysadit velké množství dřevin podle podmínek každého konkrétního stanoviště, které se na jejich majetku nachází. Může se tedy stát, že někde je vhodnější smrk, jinde dub nebo buk s příměsí modřínu. Vlastník lesa by měl vždy preferovat smíšené porosty s větším spektrem dřevin," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Ekologové by za lepší řešení považovali, aby přímo ve vyhlášce byl zakotvený vyšší podíl stromů, které jsou odolnější, jako jsou buky nebo duby. "Namísto většího podílu našich přirozených druhů stromů ministerstvo doplňuje rizikové smrky a borovice stejně rizikovými exotickými dřevinami," uvedl Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí Duha.

Návrh vyhlášky je nyní v meziresortním řízení, kde se k němu budou vyjadřovat další instituce. Podle důvodové zprávy návrh "aktivně reaguje na aktuální potřeby lesnického hospodaření v souvislosti s měnícími se přírodními podmínkami v důsledku avizované klimatické změny a potřebou implementace adaptačních opatření."

Komentáře   

+19 # Jekyll 2018-05-18 23:45
No, tak tedy, veterinář Bláha je vskutku expert... a to zejména v ochraně lýkožrouta - vzpomeňme na jeho životní nasazení třeba na Šumavě... Každému, co jeho jest, teď se nám vrací poslechnuté bludy té zelené pakáže... Přitom stačí používat selský rozum - v rozhodném období nemít v lese bordel, tedy zelené těžební zbytky, zalámané vrchy po zimě, ani s prořezávkami nepatří chvátat- to vše brouku voní! A týká se to doslova každého vlastníka, někdy je to totiž u chytrých stáťáků horší, než u posledního sedláka...
+17 # Rensa 2018-05-18 15:18
Panu Bláhovi uniká, že vyhláška nic nařizovat nemůže. Ať je v ní podíl smrku 0% a listnáčů 100%, vlastník lesa k ničemu povinován není. Vyhláška byla jenom doporučením a jenom doporučením také může zůstat.
Doporučuji naučit se číst a porozumět významu slov textu českého jazyka.
+4 # Rensa 2018-05-21 08:51
Tak jsem možná objevil pravý důvod pro vydání nové vyhlášky.
Celý balík zákona a vyhlášek v roce 1995 a dříve byl připravován tak, že něco bude v zákoně, něco ve vyhláškách a zbytek v OPRL (ten měl být "závazným podkladem pro vyhotovování plánů a osnov"). Ve vládě V. Klause celý OPRL vyškrtli, MZe kontrovalo s "nástrojem státní lesnické politiky", vyhlášky zůstaly.
Nyní v záplavě slov by mělo dojít k opětovnému zezávaznění OPRL - viz § 3 odst. 3 návrhu vyhlášky : "Ze základních hospodářských doporučení pro hospodářské soubory uvedených v odstavci 2 písm. b), d) a e) (= v OPRL) se odvozují závazná ustanovení lesních hospodářských plánů a lesních hospodářských osnov"!
Pane ministře, je skoro 30 let po revoluci!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Na Plzeňsku a Berounsku zasahovali hasiči u rozsáhlejších lesních požárů

Lesnictví

Aktualizováno. Víc než deset hektarů lesa hořelo mezi Pňovany na Plzeňsku a Stříbrem na Tachovsku. Nikdo nebyl zraněn. V současnosti (21. 8. večer) je požár, který zasáhl...

Čti dál
Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál

17°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 72%

Vítr: 11.27 km/h

  • 22 Srp 2018 30°C 16°C
  • 23 Srp 2018 33°C 18°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby