Přihlásit

Ekologové kritizují chystanou vyhlášku o lesích, neomezuje smrky (ČTK)

Praha 17. května (ČTK) - Ekologové z Hnutí Duha kritizují chystanou změnu ve vyhlášce ministerstva zemědělství, která se týká i druhové skladby lesů. Vadí jim, že vyhláška nic nemění na převažující výsadbě smrků. Smrkové lesy jsou nejvíce citlivé na sucho a také na kůrovce a v současnosti se potýkají s rozsáhlou kalamitou, kterou ministerstvo životního prostředí označuje za ekologickou katastrofu. Podle ministerstva zemědělství výsadba závisí na vlastnících lesa.

Od změny ve vyhlášce si ekologové slibovali přísnější kritéria na to, kde se smí vysazovat smrky a v jakém množství. To, že návrh ministerstva zemědělství tuto věc nemění, považují za skandální. "Ministerstvo zemědělství chce dál ponechat smrk jako hlavní dřevinu i v oblastech středních nadmořských výšek, kde podle vědeckých modelů bude hynout, a dokonce i tam, kde se již nyní smrkové porosty plošně rozpadají," uvedlo Hnutí Duha.

Vyhláška uvádí, že v některých polohách je pěstování smrku velmi rizikové, úplně ho ale nezakazuje. "Například v Nízkém Jeseníku, kde smrkové porosty hynou na velkých plochách, umožňuje návrh vyhlášky znovu zasadit 75 procent smrků. Ty se tam již také na čerstvých holinách hromadně sázejí," sdělili ekologové.

Podle ministerstva zemědělství zůstává rozhodnutí o složení konkrétního lesa na jeho vlastnících. "Vyhláška je doporučením, nikoliv direktivním nařízením o pěstování lesa a umožňuje vlastníkům vysadit velké množství dřevin podle podmínek každého konkrétního stanoviště, které se na jejich majetku nachází. Může se tedy stát, že někde je vhodnější smrk, jinde dub nebo buk s příměsí modřínu. Vlastník lesa by měl vždy preferovat smíšené porosty s větším spektrem dřevin," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Ekologové by za lepší řešení považovali, aby přímo ve vyhlášce byl zakotvený vyšší podíl stromů, které jsou odolnější, jako jsou buky nebo duby. "Namísto většího podílu našich přirozených druhů stromů ministerstvo doplňuje rizikové smrky a borovice stejně rizikovými exotickými dřevinami," uvedl Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí Duha.

Návrh vyhlášky je nyní v meziresortním řízení, kde se k němu budou vyjadřovat další instituce. Podle důvodové zprávy návrh "aktivně reaguje na aktuální potřeby lesnického hospodaření v souvislosti s měnícími se přírodními podmínkami v důsledku avizované klimatické změny a potřebou implementace adaptačních opatření."

Komentáře   

+19 # Jekyll 2018-05-18 23:45
No, tak tedy, veterinář Bláha je vskutku expert... a to zejména v ochraně lýkožrouta - vzpomeňme na jeho životní nasazení třeba na Šumavě... Každému, co jeho jest, teď se nám vrací poslechnuté bludy té zelené pakáže... Přitom stačí používat selský rozum - v rozhodném období nemít v lese bordel, tedy zelené těžební zbytky, zalámané vrchy po zimě, ani s prořezávkami nepatří chvátat- to vše brouku voní! A týká se to doslova každého vlastníka, někdy je to totiž u chytrých stáťáků horší, než u posledního sedláka...
+17 # Rensa 2018-05-18 15:18
Panu Bláhovi uniká, že vyhláška nic nařizovat nemůže. Ať je v ní podíl smrku 0% a listnáčů 100%, vlastník lesa k ničemu povinován není. Vyhláška byla jenom doporučením a jenom doporučením také může zůstat.
Doporučuji naučit se číst a porozumět významu slov textu českého jazyka.
+4 # Rensa 2018-05-21 08:51
Tak jsem možná objevil pravý důvod pro vydání nové vyhlášky.
Celý balík zákona a vyhlášek v roce 1995 a dříve byl připravován tak, že něco bude v zákoně, něco ve vyhláškách a zbytek v OPRL (ten měl být "závazným podkladem pro vyhotovování plánů a osnov"). Ve vládě V. Klause celý OPRL vyškrtli, MZe kontrovalo s "nástrojem státní lesnické politiky", vyhlášky zůstaly.
Nyní v záplavě slov by mělo dojít k opětovnému zezávaznění OPRL - viz § 3 odst. 3 návrhu vyhlášky : "Ze základních hospodářských doporučení pro hospodářské soubory uvedených v odstavci 2 písm. b), d) a e) (= v OPRL) se odvozují závazná ustanovení lesních hospodářských plánů a lesních hospodářských osnov"!
Pane ministře, je skoro 30 let po revoluci!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Kraje dostanou peníze pro řešení kůrovcové kalamity

Lesnictví

Kraje mají dostat od ministerstva zemědělství peníze na pracovníky, kteří budou vyřizovat žádosti soukromých vlastníků lesů o státní pomoc při obnově lesů po kůrovcové kalamitě...

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

ALSOL: Na kalamitu reagujeme navýšením výsadby a investicemi do cest a skladů

Lesnictví

Téměř pět milionů sazenic dřevin plánují letos na svých polesích vysadit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL). Reagují tak na následky kůrovcové kalamity, která postihla...

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Rok 2018: lesnictví, jak ho neznáme

Lesnictví

Souhra mnoha nepříznivých faktorů, zejména pak dlouhodobého sucha a vysokých teplot ve vegetačním období, přispěla k dalšímu rozvoji kůrovcové kalamity na našem území. Rok 2018 změnil...

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Z tendru 2019+ zatím Lesy ČR podepsaly 70 % smluv

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dosud z osmimiliardového lesnického tendru 2019+ podepsal smlouvy na 32 ze 47 soutěžených jednotek. Příští týden by měl podepsat...

-4°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 84%

Vítr: 20.92 km/h

  • 03 Led 2019 -1°C -5°C
  • 04 Led 2019 0°C -5°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby