Přihlásit

Ekologové kritizují chystanou vyhlášku o lesích, neomezuje smrky (ČTK)

Praha 17. května (ČTK) - Ekologové z Hnutí Duha kritizují chystanou změnu ve vyhlášce ministerstva zemědělství, která se týká i druhové skladby lesů. Vadí jim, že vyhláška nic nemění na převažující výsadbě smrků. Smrkové lesy jsou nejvíce citlivé na sucho a také na kůrovce a v současnosti se potýkají s rozsáhlou kalamitou, kterou ministerstvo životního prostředí označuje za ekologickou katastrofu. Podle ministerstva zemědělství výsadba závisí na vlastnících lesa.

Od změny ve vyhlášce si ekologové slibovali přísnější kritéria na to, kde se smí vysazovat smrky a v jakém množství. To, že návrh ministerstva zemědělství tuto věc nemění, považují za skandální. "Ministerstvo zemědělství chce dál ponechat smrk jako hlavní dřevinu i v oblastech středních nadmořských výšek, kde podle vědeckých modelů bude hynout, a dokonce i tam, kde se již nyní smrkové porosty plošně rozpadají," uvedlo Hnutí Duha.

Vyhláška uvádí, že v některých polohách je pěstování smrku velmi rizikové, úplně ho ale nezakazuje. "Například v Nízkém Jeseníku, kde smrkové porosty hynou na velkých plochách, umožňuje návrh vyhlášky znovu zasadit 75 procent smrků. Ty se tam již také na čerstvých holinách hromadně sázejí," sdělili ekologové.

Podle ministerstva zemědělství zůstává rozhodnutí o složení konkrétního lesa na jeho vlastnících. "Vyhláška je doporučením, nikoliv direktivním nařízením o pěstování lesa a umožňuje vlastníkům vysadit velké množství dřevin podle podmínek každého konkrétního stanoviště, které se na jejich majetku nachází. Může se tedy stát, že někde je vhodnější smrk, jinde dub nebo buk s příměsí modřínu. Vlastník lesa by měl vždy preferovat smíšené porosty s větším spektrem dřevin," uvedlo tiskové oddělení ministerstva.

Ekologové by za lepší řešení považovali, aby přímo ve vyhlášce byl zakotvený vyšší podíl stromů, které jsou odolnější, jako jsou buky nebo duby. "Namísto většího podílu našich přirozených druhů stromů ministerstvo doplňuje rizikové smrky a borovice stejně rizikovými exotickými dřevinami," uvedl Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí Duha.

Návrh vyhlášky je nyní v meziresortním řízení, kde se k němu budou vyjadřovat další instituce. Podle důvodové zprávy návrh "aktivně reaguje na aktuální potřeby lesnického hospodaření v souvislosti s měnícími se přírodními podmínkami v důsledku avizované klimatické změny a potřebou implementace adaptačních opatření."

Komentáře   

+19 # Jekyll 2018-05-18 23:45
No, tak tedy, veterinář Bláha je vskutku expert... a to zejména v ochraně lýkožrouta - vzpomeňme na jeho životní nasazení třeba na Šumavě... Každému, co jeho jest, teď se nám vrací poslechnuté bludy té zelené pakáže... Přitom stačí používat selský rozum - v rozhodném období nemít v lese bordel, tedy zelené těžební zbytky, zalámané vrchy po zimě, ani s prořezávkami nepatří chvátat- to vše brouku voní! A týká se to doslova každého vlastníka, někdy je to totiž u chytrých stáťáků horší, než u posledního sedláka...
+16 # Rensa 2018-05-18 15:18
Panu Bláhovi uniká, že vyhláška nic nařizovat nemůže. Ať je v ní podíl smrku 0% a listnáčů 100%, vlastník lesa k ničemu povinován není. Vyhláška byla jenom doporučením a jenom doporučením také může zůstat.
Doporučuji naučit se číst a porozumět významu slov textu českého jazyka.
+3 # Rensa 2018-05-21 08:51
Tak jsem možná objevil pravý důvod pro vydání nové vyhlášky.
Celý balík zákona a vyhlášek v roce 1995 a dříve byl připravován tak, že něco bude v zákoně, něco ve vyhláškách a zbytek v OPRL (ten měl být "závazným podkladem pro vyhotovování plánů a osnov"). Ve vládě V. Klause celý OPRL vyškrtli, MZe kontrovalo s "nástrojem státní lesnické politiky", vyhlášky zůstaly.
Nyní v záplavě slov by mělo dojít k opětovnému zezávaznění OPRL - viz § 3 odst. 3 návrhu vyhlášky : "Ze základních hospodářských doporučení pro hospodářské soubory uvedených v odstavci 2 písm. b), d) a e) (= v OPRL) se odvozují závazná ustanovení lesních hospodářských plánů a lesních hospodářských osnov"!
Pane ministře, je skoro 30 let po revoluci!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

SVOL: populismus Hnutí Duha v boji proti suchu nepomůže

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky, která mj. určuje druhovou skladbu lesů. Vyjádření Hnutí Duha o absolutním selhání ministerstva podle SVOL ukazuje...

Čti dál
Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Adjunktem na léto: výzva Lesů ČR pro studenty lesnických škol

Lesnictví

Studenti středních a vysokých lesnických škol se letos v létě mohou stát na zkoušku adjunkty podniku Lesy ČR. Vyzkouší své znalosti v praxi, pomohou na kalamitních revírech...

Čti dál
Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnický think tank navrhuje změny a opatření pro zvládnutí kalamity

Lesnictví

CZECH FOREST think tank vydal 23. 5. 2018 tiskovou zprávu, která představuje tuto iniciativu široké veřejnosti a uvádí některé návrhy opatření, které by podle názoru...

Čti dál
MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

MZe předložilo návrh vyhlášky o OPRL a vymezení HS

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství předložilo do vnějšího připomínkového řízení návrh vyhlášky o zpracování oblastních plánů rozvoje lesů a o vymezení hospodářských souborů. Návrh vyhlášky byl připravován ve...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 55%

Vítr: 11.27 km/h

  • 28 Kvě 2018 28°C 15°C
  • 29 Kvě 2018 27°C 15°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby