logo Silvarium tisk

Brdy – Jaký je současný stav Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy? Co se zde v uplynulých dvou letech odehrálo? Co se podařilo?
Odpovědi na tyto otázky poskytl v zasedací místnosti v Dobřívu vedoucí správy CHKO Bohumil Fišer.
Už je to déle než dva roky, kdy se za přítomnosti velkých a emotivních debat 1. ledna 2016 Vojenský újezd Brdy změnil na chráněnou krajinnou oblast. Kromě toho, že se celé území bývalého vojenského újezdu postupně otevírá veřejnosti, zde došlo i k významným objevům a událostem.
Jedna věc je na území CHKO naprosto unikátní. Je jí nezastavěnost Brd. V tom jsou naprosto výjimečné.
Zajímavou skutečností je i nepřítomnost zdrojů osvětlení, kvůli které se území na noční fotografii Čech jeví jako temná skvrna. Dokonce došlo ke zkoumání ze strany České astronomické společnosti, ale ukázalo se, že přes odstínění kopci zůstává záře z Plzně, Prahy a Příbrami přece jen významným světelným znečištěním.
Velmi sledovanými oblastmi jsou bezlesí, vzniklá působením armády, jakými jsou dopadové plochy Tok, Jordán a Brda, i bezlesí po zaniklých obcích Padrťsko či Hrachoviště.
„Jedná se o jedny z nejdůležitějších biotopů, kvůli kterým byla CHKO založena," uvedl Bohumil Fišer.
„Dopadové plochy Tok a Brda jsou dokonce evropsky významné lokality. Jsou tam první zóny ochrany a vyskytuje se tu mnoho druhů, které jsou cenné, a nevíme, zda některý z nich nebude ještě významnější v budoucnosti.
Je tak naší povinností existenci těchto druhů zachovat," dodal.

Bezlesí se však musí udržovat, aby zůstalo zachováno, protože armáda už na nich kromě dopadové plochy Brda nepůsobí. Proto jsou zde kvůli invazi například bříz a třtiny křovištní prováděna různá opatření, od vypalování přestárlých vřesových porostů na dopadové ploše Jordán v rámci výcviku hasičů, přes pastvu hospodářských zvířat, až po ruční sečení.

„Maloplošné vypalování je šetrnější než kosení," porovnává jednotlivé způsoby údržby Fišer. „V některých zemích je vypalování preferovanou variantou. Při hasičích fungují jednotky, které se zabývají pouze vypalováním. To také funguje jako prevence rozsáhlých požárů," konstatoval.
Na území CHKO je osm maloplošných chráněných území. Jsou rovnoměrně rozmístěna v Plzeňském a Středočeském kraji. Také se tu nacházejí evropsky významné lokality vzácných a ohrožených druhů, mezi nimi například vranka, mihule potoční, rak kamenáč, kosatec sibiřský nebo dřípatka horská.
Počátkem června loňského roku byla správa území rozdělena mezi Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK) a ministerstvo životního prostředí. To někdy působilo administrativní komplikace, proto se správa sjednotila pod AOPK.
V současnosti byla dokončen povrchový sběr nalezené munice. Stále ale platí, že je na návštěvnících, aby se chovali odpovědně a v případě, že přece jen nějakou objeví, s ní nemanipulovali, nikam ji nepřenášeli a nález ohlásili policii. V případě, že by se jim podařilo spustit detonaci, ve vzdálenosti 500 až 800 metrů ohrozí všechny další přítomné a zvířata.

ÚSPĚCHY SPRÁVY CHKO

Od roku 2012 se území více otevřelo vědcům a mohlo tak vzniknout přes 50 odborných studií. Zvýšila se monitoring území a díky tomu mohly být objeveny i druhy, které nebyly doposud z Brd známé.
Takto byl překvapivě objeven datlík tříprstý, vyskytující se pouze v hraničních pohořích, a druh mola acleris hyemana.
Také se otevřela otázka retence povodňové vlny na Klabavě a zvýšení její účinnosti zrušením obtočné strouhy kolem Padrťských rybníků, zrušením meliorací a revitalizací koryt potoků.

TURISTIKA V BRDECH

Celkově je po okrajích CHKO obtížné zajistit ubytování pro větší skupinu turistů, bývá problém i se stravováním.
Fišer v tomto pochválil Dobřív, protože tam je jak možnost ubytovat se, dostatečná kapacita parkování v rámci obce, historické památky a zajímavosti, tak i tři fungující stravovací zařízení, což je zatím spíše výjimkou.
Ohledně nepřítomnosti občerstvení přímo v CHKO Bohumil Fišer shrnul své zkušenosti s turisty: „Poprvé je to možná zaskočilo, ale potom pochopili, že není problém, když si dají do batůžku ty tři plechovky piva, které si za pět minut vychladí v kterémkoli potůčku v Brdech a potom si je také prázdné odnesou.
Potom už jim bufet nechybí."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě