Přihlásit

Duben byl nejsušší za posledních třicet let (Právo)

Název: Duben byl nejsušší za posledních třicet let
Zdroj: Právo
Datum: 09.05.2007
Autor: Martin Polák
Rubrika: Západní Čechy

Letošní duben v Karlovarském kraji byl vůbec nejsušší za posledních třicet let. Pro upřesnění, to, co jindy naprší za jednu hodinu, nenapršelo za celý duben dohromady. Takové sucho se zřejmě podepíše v lesích i na polích.
    "Čísla za duben už mám uzavřená a spočítaná, můžu říci, že za jednatřicet let, co počasí zapisuji, nebyl takhle suchý duben," řekl Právu pozorovatel plzeňského hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku.
    Podle něj je za normální situace duben pátým měsícem nejbohatším na vláhu. "Ten letošní byl však bezkonkurenčně nejsušším," poznamenal Kovařík.
    Mírná zima a sucho už přidělaly vrásky řadě lidí. Například v některých obcích na Sokolovsku, které jsou odkázány na povrchové vody, už museli začít šetřit vodou. Starosti budou mít zřejmě i lesníci.
Ti odhadují, že ztráty na nových sazeničkách by mohly být kvůli suchému dubnu o něco větší než každoročně předpokládaných deset procent. "Zalesňujeme místa po loňských a předloňských kalamitách, jsou to otevřené plochy, takže sazeničky nejsou ve stínu a zem má při sluníčku až 50 stupňů," uvedl pro Právo Josef Kubát z kraslické lesní správy Lesů České republiky. "Určité obavy máme, úhyn sazenic bude možná vyšší," poznamenal Kubát. Dodal, že sucho a teplo z minulých týdnů nahrálo i množení lesních škůdců.
    Podle něj se ale nakonec příroda se současným stavem srovná. "Mnohem horší než počasí jsou však pro nás požáry, které zakládají ať úmyslně nebo neúmyslně lidé. To jsou škody, které by být nemusely," poznamenal.
    "Nynější deště by měly situaci postupně napravit," míní Kovařík s tím, že v následujících dnech už by mělo být klasické májové počasí s ojedinělými bouřkami a přeháňkami.

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby