Přihlásit

Duben byl nejsušší za posledních třicet let (Právo)

Název: Duben byl nejsušší za posledních třicet let
Zdroj: Právo
Datum: 09.05.2007
Autor: Martin Polák
Rubrika: Západní Čechy

Letošní duben v Karlovarském kraji byl vůbec nejsušší za posledních třicet let. Pro upřesnění, to, co jindy naprší za jednu hodinu, nenapršelo za celý duben dohromady. Takové sucho se zřejmě podepíše v lesích i na polích.
    "Čísla za duben už mám uzavřená a spočítaná, můžu říci, že za jednatřicet let, co počasí zapisuji, nebyl takhle suchý duben," řekl Právu pozorovatel plzeňského hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku.
    Podle něj je za normální situace duben pátým měsícem nejbohatším na vláhu. "Ten letošní byl však bezkonkurenčně nejsušším," poznamenal Kovařík.
    Mírná zima a sucho už přidělaly vrásky řadě lidí. Například v některých obcích na Sokolovsku, které jsou odkázány na povrchové vody, už museli začít šetřit vodou. Starosti budou mít zřejmě i lesníci.
Ti odhadují, že ztráty na nových sazeničkách by mohly být kvůli suchému dubnu o něco větší než každoročně předpokládaných deset procent. "Zalesňujeme místa po loňských a předloňských kalamitách, jsou to otevřené plochy, takže sazeničky nejsou ve stínu a zem má při sluníčku až 50 stupňů," uvedl pro Právo Josef Kubát z kraslické lesní správy Lesů České republiky. "Určité obavy máme, úhyn sazenic bude možná vyšší," poznamenal Kubát. Dodal, že sucho a teplo z minulých týdnů nahrálo i množení lesních škůdců.
    Podle něj se ale nakonec příroda se současným stavem srovná. "Mnohem horší než počasí jsou však pro nás požáry, které zakládají ať úmyslně nebo neúmyslně lidé. To jsou škody, které by být nemusely," poznamenal.
    "Nynější deště by měly situaci postupně napravit," míní Kovařík s tím, že v následujících dnech už by mělo být klasické májové počasí s ojedinělými bouřkami a přeháňkami.

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

ČHMÚ zpřístupnilo mapu sumy efektivních teplot ve vztahu k rojení kůrovců

Lesnictví

Teploty mají významný na rychlost vývoje kůrovců. Čím vyšší jsou průměrné teploty, tím je vývoj kůrovců rychlejší. Proto vznikla nová mapová informace zveřejňující sumu efektivních...

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

ČSÚ: Nahodilá těžba v roce 2019 představovala 95 % těžby celkové

Lesnictví

Těžba dřeva vloni dosáhla 32,6 mil. m3 dřeva bez kůry, což představuje doposud rekordní objem vytěženého dříví. Došlo také k výraznému nárůstu plochy umělého zalesňování...

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

SLŠ: Průběh jarního počasí zásadně ovlivnil stav kultur v lesích

Lesnictví

Nízká půdní vlhkost po suché zimě, velké rozdíly v denních a nočních teplotách v první půlce dubna a výrazný deficit srážek v průběhu celého dubna...

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

LČR za rok dokončily 70 staveb v rámci programu „Vracíme vodu lesu“

Lesnictví

Desítky nádrží, tůní a mokřadů, přírodní koryta potoků – Lesy České republiky vrací lesům a krajině vodu. V rámci největšího programu v historii státního podniku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby