Přihlásit

Duben byl nejsušší za posledních třicet let (Právo)

Název: Duben byl nejsušší za posledních třicet let
Zdroj: Právo
Datum: 09.05.2007
Autor: Martin Polák
Rubrika: Západní Čechy

Letošní duben v Karlovarském kraji byl vůbec nejsušší za posledních třicet let. Pro upřesnění, to, co jindy naprší za jednu hodinu, nenapršelo za celý duben dohromady. Takové sucho se zřejmě podepíše v lesích i na polích.
    "Čísla za duben už mám uzavřená a spočítaná, můžu říci, že za jednatřicet let, co počasí zapisuji, nebyl takhle suchý duben," řekl Právu pozorovatel plzeňského hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku.
    Podle něj je za normální situace duben pátým měsícem nejbohatším na vláhu. "Ten letošní byl však bezkonkurenčně nejsušším," poznamenal Kovařík.
    Mírná zima a sucho už přidělaly vrásky řadě lidí. Například v některých obcích na Sokolovsku, které jsou odkázány na povrchové vody, už museli začít šetřit vodou. Starosti budou mít zřejmě i lesníci.
Ti odhadují, že ztráty na nových sazeničkách by mohly být kvůli suchému dubnu o něco větší než každoročně předpokládaných deset procent. "Zalesňujeme místa po loňských a předloňských kalamitách, jsou to otevřené plochy, takže sazeničky nejsou ve stínu a zem má při sluníčku až 50 stupňů," uvedl pro Právo Josef Kubát z kraslické lesní správy Lesů České republiky. "Určité obavy máme, úhyn sazenic bude možná vyšší," poznamenal Kubát. Dodal, že sucho a teplo z minulých týdnů nahrálo i množení lesních škůdců.
    Podle něj se ale nakonec příroda se současným stavem srovná. "Mnohem horší než počasí jsou však pro nás požáry, které zakládají ať úmyslně nebo neúmyslně lidé. To jsou škody, které by být nemusely," poznamenal.
    "Nynější deště by měly situaci postupně napravit," míní Kovařík s tím, že v následujících dnech už by mělo být klasické májové počasí s ojedinělými bouřkami a přeháňkami.

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

MZe slíbilo vyplácení podpory nestátním vlastníkům lesů do konce roku

Lesnictví

Aktualizováno. Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem...

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Politici jednali na Vysočině o stavu a podpoře lesů

Lesnictví

Průběžně aktualizováno. Ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl na pracovním výjezdu vlády na Vysočinu 15. 5., že letos chce Ministerstvo zemědělství (MZe) podpořit správné hospodaření v...

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

U Bzence začalo rojení milionů chroustů maďalových

Lesnictví

Aktualizováno 11. 5. U Bzence na Hodonínsku začalo očekávané líhnutí milionů chroustů maďalových, jejich larvy v následujících letech poškodí kořenový systém stromů. Jen za poslední...

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesy ČR chytají prodej svých 50 procent v HLDS

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) chystá prodej svého polovičního podílu ve společnosti Hradecká lesní a dřevařská společnost (HLDS). Kupujícím má být druhý akcionář HLDS...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby