Přihlásit

Dřevo z Valašska mířilo na evropské trhy (Naše Valašsko - regionální týdeník)

Během 19. století způsobily nové lidské poznatky v oblasti vědy a techniky zásadní proměnu dosavadního života lidí a i způsobu jejich obživy.

I na Valašsko vtrhla kryta oblakem páry průmyslová revoluce a narušila staré pořádky fungování místní společnosti.
Výrazně se promítla i do zdejšího lesního hospodaření, kdy po nesmělých začátcích se druhé polovině 19. století stal dřevozpracující průmysl nejvýraznějším odvětvím v rámci regionu.

Části původních lesních komplexů, které unikly zemědělské činnosti, poskytující stále hojné zásoby bukového a jedlového dřeva se staly vítaným zdrojem financí pro jednotlivce či podniky. Majitelé velkostatků nechávali ochotně těžit staré lesy, díky čemuž si přišly na pěkné peníze.

Hlavně Vsetín se stal dřevařským centrem pro podnikatele, kde fungovaly nábytkářské továrny Thonet, Jakob a Josef Khon a několik moderních parních pil (firmy Bratři Bůbelové, Josef Eissler a bratři) a odkud vytěžené dřevo z místních lesů vyváželo na evropské trhy.

Celý článek najdete v Naše Valašsko - regionální týdeník.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesy ČR dostaly výjimku ke kůrovcové těžbě v Boubínském pralese

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) dostal podle Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský...

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

V NP Šumava se letos zpracovalo přes 180 000 kubíků kůrovcového dříví

Lesnictví

Správa Národního parku Šumava letos doposud zpracovala 187 000 m3 kůrovcem napadeného dříví. Oproti roku 2018 je to téměř čtyřnásobný nárůst kůrovcových těžeb.

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Úvahy osobností z lesnictví: Třicet let po sametové revoluci

Lesnictví

Hlasujte v anketě uvnitř článku! 17. listopad 1989 odstartoval svobodný vývoj naší společnosti a změny se projevily všude, tedy i v lesním hospodářství. U příležitosti...

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby