logo Silvarium tisk

Topná sezóna je v plném proudu a policisté opět vyšetřují krádeže dřeva v lesních porostech.
Už několik týdnů mrzne a tomu, kdo doma dřevem, palivo z dřevníku rychle mizí. Udělat si zásoby dřeva na celou zimu, sice není v současné době žádný problém, ale stojí to dost peněz. I nabídka je pestrá. Finanční možnosti lidí jsou ale někdy velmi omezené.
Mnohým lidem se za palivové dříví nechce utrácet a raději si pro něj zajedou do lesa. Zloději odvážejí nejen kulatinu, která je nařezaná u lesních cest, ale také stromy, které si sami pokácí.
V lesním prostoru v katastru obce Chyňava v oblasti Zadní Muňava neznámý pachatel odcizil dokonce kolem 25-30 m3 v hodnotě 50 000 korun.
„Vyšetřování takových případů je ale složité, majitelé většinou přijdou na krádež až po delší době. Dalším problémem je, že policie zpravidla nemá žádné svědky," uvedla ke krádežím dřeva mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.
Majitelé dřeva by podle ní měli učinit taková preventivní opatření, aby zlodějům jejich úmysly překazili, nebo alespoň zmírnili následky. S těmito opatřeními souvisí častější kontroly míst, kde je kulatina uskladněna a průběžně dřevo odvážet. Dobré je také využití tzv. fotopastí.
„ Z pořízených záznamů lze následně zjistit důležité poznatky k osobě pachatele nebo vozidla, se kterým na místo přijel. Tato trestná činnost je většinou páchaná skupinou pachatelů s ohledem na objem, velikost a skladnost dřeva. V rámci výkonu služby se policisté zaměřují kromě jiného také na monitorování těchto rizikových míst," upozornila Marcela Pučelíková.
Ke krádežím dřeva prý dochází nejčastěji na okrajích lesů, v chatových oblastech a poblíž měst. Zloději mají zájem o břízy, duby a buky. Při těžbách v lesích, kdy je dříví soustřeďováno k lesním cestám, dotyčný přijede s autem, dříví uřízne, naloží a odjede.
„Firmy si vytěžené dřevo samy hlídají. Využívají i fotopastí. Místa s uskladněným dřevem také dozorují," uvedl správce Lesní správy Nižbor Ivan Lengyel.
A co hrozí zlodějům?Je-li kradené dřevo ohodnoceno do výše 5 000 korun, je jeho krádež jen přestupkem. Pokud je ale jeho hodnota vyšší, jako tomu bylo v Chyňavě, jde o trestný čin.

Zloděj v Chyňavě odcizil 25-30 m3 v hodnotě 50 000 korun. To už není jen přestupek, ale trestný čin.

Jaká je praxe: - Jeden rovnaný prostorový metr stojí od 1200 – 1500 korun. Nejlevnější je borovice a smrk. - Když zloději odvezou už vytěžené dřevo uskladněné někde na kraji lesa, neokradou Lesy ČR. Těm už dřevo nepatří. Odcizí ho novému majiteli.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě