logo Silvarium tisk
Název: Dřeva je moc, neví kam s ním
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 16.04.2007
Autor: VERONIKA NĚMCOVÁ
Rubrika: Kraj Plzeňský

Po orkánu Kyrill jsou pily zavalené, těžaři vozí dřevo ke zpracování stovky kilometrů daleko. Na Šumavě nevědí, co s dřevem. Po lednovém orkánu Kyrill jsou pily v regionu doslova zavaleny a už ho nestačí zpracovávat.


Ještě loni na podzim přitom zdejší lidi trápil nedostatek palivového dřeva. "Teď mají naopak možnost nakoupit dřevo do zásoby. Hodně lidí toho využilo a nyní už je skoro problém někde dřevo udat," řekl Jiří Koryťák z Hartmanic. Dřevo ze Šumavy vozí těžařské firmy ke zpracování i stovky kilometrů daleko - na Moravu, na Slovensko, do Rakouska i Německa. "Upřednostňujeme samozřejmě dodávky pilám v kraji, a to především kvůli snadnější a levnější logistice. To, co se jindy vytěží za celý rok, ale letos musíme vytěžíme během pěti měsíců, hledáme proto možnosti odbytu i v cizině," řekl člen představenstva Lesní společnosti Královský hvozd v Nýrsku Miloslav Brotánek.
Odmítat některé dodavatele nyní musí největší pila v Plzeňském kraji Stora Enso Timber v Plané na Tachovsku. Podnik už má několik týdnů přeplněné sklady a podle odhadů letos zpracuje meziročně o 70 tisíc kubíků dřeva více.
"Nabídka našich dodavatelů je v současné době enormní a my nejsme schopni vyhovět všem. Obě naše pily jsou v současné době kapacitně naplněné. V současné době máme zásoby dřeva asi na tři týdny," řekl regionální ředitel obchodu Stora Enso Timber Martin Mašek.
Pila, která nyní nestíhá, přitom ještě koncem minulého roku uvažovala o propouštění kvůli státnímu podniku Lesy České republiky: ten totiž včas neuzavřel smlouvy s těžařskými firmami a chtěl na dva měsíce stopnout těžbu. Hrozilo tak, že dřeva bude na trhu nedostatek.

Ceny klesají, je lépe počkat?

Ceny pilařské kulatiny podle šéfa nýrských dřevařů Miloslava Brotánka od začátku roku klesly až o 500 korun. Kubík dřeva nyní stojí podle jakosti od 700 do 2000 korun.
S odbytem na všechno vytěžené dřevo má nyní problém také Lesní společnost Přimda. Část dřeva proto uskladní a počká s jeho prodejem na podzim. "Budeme vytvářet takzvané mokré skládky, kdy se dřevo navrší na sebe a kropí vodou, čímž se konzervuje," řekl výkonný ředitel podniku Jindřich Stejskal.
Lesní společnost Přimda, která těží především ve státních lesích, má zatím uzavřené kontrakty do konce června a do té doby plánuje vytěžit přibližně 180 tisíc kubíků.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě