logo Silvarium tisk
Název: Dovolí ekologové lanovku z Nové Pece na Hochficht?
Zdroj: Českokrumlovský deník
Datum: 31.07.2007
Podtitulek: Reakce Hnutí DUHA na článek senátora Tomáše Jiskry z 26. července
Autor: Ondřej Šanda
Rubrika: Českokrumlovsko - čtenář - reportér



Reagujeme na článek pana senátora Jirsy uveřejněný v Českokrumlovském deníkudne26. července. Lanovka z Nové Pece na Hochficht rozhodně nepředstavuje kompromisní návrh, může se tak zdát jen na první pohled. Tento kompromis představuje ukrojení prvního kolečka pomyslného salámu v rámci salámové metody. Všechny jednotlivé záměry na pravém břehu Lipna se posuzovaly a i nyní posuzují zvlášť, v tom spatřujeme zásadní nedostatek dosavadních procesů. Každý jednotlivý záměr má menší vliv na přírodua krajinu než celkový součet vlivů všech staveb. K uváděné lanovce by bylo třeba vybudovat parkoviště, rozšířené silnice a v budoucnu by určitě někdo předložil záměr na výstavbu dalších rekreačních zařízení. Prosazování tohoto záměru nás utvrzuje v přesvědčení, že realizace lyžařského areálu v Boleticích neuchrání pravý břeh Lipna před velkými stavbami. Argument pana senátora, že by čeští obyvatelé, v případě realizace lanovky, mohli více využívat rakouský lyžařský areál, není zcela pravdivý. Už dnes mohou lyžaři cestovat přes hraniční přechod Zadní Zvonková - Schöneben. Srovnání situace v centru obce Lipno a centru Nové Pece se dá kontrovat situací například v centru šumavské obce Kvilda nebo jiné šumavské obce s˙hojnou návštěvností běžkařů. K námitkám, že:"Dosavadní argumenty ekologů, ale i vedení Správy národního parku a CHKO Šumava, že lyžařská lanovka a dvě odjezdové cesty mohou poškodit šumavskou přírodu, jsou liché. Vedení ministerstva životního prostředí a vedení Národního parku Šumava v nedávné době rozhodla o ponechání téměř dvou set tisíc metrů krychlových padlého dřeva po orkánu Kyrill v šumavských lesích bez asanace v tzv. bez zásahovém režimu. Jedná se o další rozsáhlá území, kde dojde v důsledku působení kůrovce k uschnutí (velkoplošnému rozpadu) lesa se všemi negativními změnami, které rozpad lesa danému území přináší." Takto je to řečeno, jako by mělo dojít k nějaké škodě v NP Šumava. Cílem národního parku je vývoj přírodních procesů a to včetně jmenovaného uschnutí stromů. Snaduž po sté opakujeme, že uschlé lesy neznamenají mrtvé lesy.

Ondřej Šanda

Hnutí DUHAČ. Budějovice


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě