logo Silvarium tisk

Jižní Čechy
VÁCLAV JANOUŠ

Skupinka s profesionálním nářadím si vybere les a za pár hodin zvládne vykácet obrovskou plochu. Podobných krádeží nyní přibývá. Za kubík palivového dříví se na černém trhu platí přes 500 korun.

Máte les? Daleko od nejbližší obce? Pak se co nejdříve vypravte zkontrolovat, jestli v něm ještě máte stromy, nebo už tam jsou jen pařezy.

Jihočeští kriminalisté řeší čím dál více případů, kdy zloději pravděpodobně vybaveni profesionálním nářadím a traktory doslova vletí do lesa, část jej vykácí a zmizí nebo ukradnou už pokácené dříví srovnané do hranic. Ročně jsou takových případů desítky.

Padesátiletý Vladimír z Blatné na Strakonicku si v polovině loňského roku koupil les. Ještě jej nestihl na sebe na katastru nemovitostí ani převést a už řeší problémy. Neznámý zloděj mu část porostu vykácel. „Plánovali jsme, že požádáme o povolení na těžbu smrků, vykácíme část a zase zalesníme. Když jsem tam minulý týden přijel, tak část lesa už byly jen pařezy. Zloději si vybírali jen smrky a několik borovic,” říká Vladimír, který neví, zda mu někdo les vykácel záměrně, nebo omylem.

Případ nyní nahlásil na policii. Škodu, i proto, že dřevo chtěl sám výhodně prodat, odhaduje minimálně na 100 tisíc korun. „Museli to být profíci. Nejbližší vesnice je tři kilometry odsud, ale i tak tam lidé chodí na procházky. Nikdo si ničeho nevšiml, zbyla jen planina a spousta větví, které nechali na místě,” dodává Vladimír.

Stále mizí i složené dřevo

Policisté přiznávají, že krádeže dřeva jsou čím dál častější. Až dosud byly však běžné většinou jen krádeže už pokáceného dřeva srovnaného v hromadách na odvozním místě. „Teď máme podezření, že se vrací to, co bylo běžné v 90. letech. Tedy že do lesů najíždějí velké gangy a za několik hodin jsou schopny vytěžit obrovskou plochu,” tvrdí jeden z jihočeských kriminalistů.

Jeho slova potvrzuje i policejní mluvčí Milan Bajcura, který dříve sám sloužil na obvodním oddělení policie v terénu na Českobudějovicku. „Tehdy do lesů najížděly velké firmy. Dnes je ale častější, že zloději kradou už ležící dřevo, protože mají poloviční práci. Nejčastěji zmizí deset až patnáct metrů dřeva, což je běžný valník za traktor,” konstatuje Bajcura.

Přesně takový scénář měl případ, který se odehrál v první polovině dubna. Dřevorubci zjistili, že jim na skládce dřeva u lesní cesty Javorová blízko Dolního Dvořiště na Českokrumlovsku chybí patnáct kubíků smrkového dřeva. Zloděj je pravděpodobně odvezl traktorem. Škoda je 21 tisíc korun.

„Toto dřevo většinou končí u lidí, kteří topí v kotlích na dřevo. Na pily či do truhláren je nikdy nikdo nenabídne, protože to by zloděj zbytečně riskoval, ale na černém trhu se kubík palivového dříví prodá pohodlně za 500 korun a cena stále stoupá,” komentuje spolumajitel truhlárny v Písku Jan Hrádek.

Setkali jste se s krádeží dřeva z lesa? Napište nám své zkušenosti na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě