Přihlásit

Do čtyř let lesy zmizí (MF Dnes)

Prakticky všechny faktory hrají do karet kůrovci. K suchu se přidal i koronavirus, který omezil provoz některých pil a snížil odbyt kalamitního dřeva. Odolá broukům alespoň část Žďárska?

VYSOČINA „Pozitivní zprávu? Tu nemám," odvětil hořce ředitel Lesního družstva obcí (LDO) Přibyslav Jiří Svoboda.
Sdružení obcí ze Žďárska a Havlíčkobrodska, které obhospodařuje skoro šest tisíc hektarů majetku, je na prahu nové kůrovcové sezony.

„Svoje lesy máme po loňském roce relativně vyčištěné, stihli jsme to do konce března. Kůrovec se u nás vyrojil na Velikonoce, očekáváme, že na konci května začnou usychat další stromy. Čekají nás další napínavé zážitky," obává se Jiří Svoboda.
Šéf LDO říká, že jeho oblast je pořád ještě na začátku kalamity. I díky tomu, že má lesy v polohách kolem 600 metrů. „Loni jsme vytěžili dva etáty, někde už se jich těží deset," srovnává.

Očekává, že se letos situace zhorší. Škůdcům výrazně nahrává i sucho. „Ale kůrovce už je tolik, že počasí nehraje takovou roli. Zima a déšť ho pouze zpomalí a prodlouží jeho vývoj," říká.

O osudu lesů v kraji má jasno. „Pokud těžíme na Vysočině 10 milionů kubíků místo čtvrtinového množství jako v normálních letech, během dalších čtyř let zmizí dospělý les," předpovídá. Záležet bude podle něj i na tom, zda lesníci budou mít finance na likvidaci škod.
Jenže vytěženého dřeva je na trhu obrovský přebytek. A to drží cenu kulatiny hodně nízko. Aby toho nebylo málo, ke všemu přibyl v březnu další nepříznivý faktor.

„Koronavirová karanténa zastavila provoz některých příhraničních pil v Rakousku a Německu, kde pracovali čeští pendleři. Odbyt se zasekl na polovině objemu, jaký jsme si představovali," srovnává Jiří Svoboda. Nákup podle něj omezila i pila nadnárodního gigantu Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou, která je hodně důležitá pro místní odbyt.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby