Přihlásit

Divočina v zemi trampů (Respekt)

Poslyšte vyprávění o krásné zemi blízko pólu, kde žijí lidé, pro něž je příroda vším.

Jsou skeptičtí k modernímu světu a myslí si, že lidstvo směřuje k ekologické katastrofě. Ta zasáhne i rostliny a zvířata, která přitom mají stejné právo na život jako my. Svérázní obyvatelé těch krajů jsou proto jednoznačně pro ochranu divoké přírody, do jejíhož vývoje člověk nezasahuje – třetina z nich by dokonce lidem úplně zakázala vstup do tamních netknutých hvozdů. Preferují energii z obnovitelných zdrojů a vyzývají svou vládu, aby je více podpořila.

Uvědomují si, že využívání jádra je nepřijatelně drahé. Bojí se nedostatku pitné vody, hromadění odpadů a znečištěného vzduchu.

Jen jedna věc je rozčílí ještě víc, ekologové.

A jsme doma. Jak čtenář již nepochybně uhodl, jde o Českou republiku.

V tomto „zeleném" světle ji vykresluje nejnovější publikace tří českých sociologů nazvaná Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí. Teprve podrobnější studium třísetstránkové knihy vydané Masarykovou univerzitou, která shrnuje výsledky osmdesáti výzkumů veřejného mínění uskutečněných během poslední dekády a připojuje i výzkum vlastní, čtenáře přesvědčí, že mu vyčerpávající přehled skutečně představuje Čechy, nikoli ekologicky uvědomělé domorodce z filmu Avatar.

Kniha totiž ukazuje i méně povzbudivou část spektra našich postojů. Při řešení problémů se nechceme moc angažovat, odmítáme platit vyšší daně výměnou za čistší prostředí nebo omezit spotřebu svých domácností. Jak vysvětluje jeden z autorů, sociolog Jan Krajhanzl, na obecné otázky typu práv rostlin a zvířat odpovídají Češi podobně jako lidé v zahraničí, ale jdou-li tazatelé více do hloubky, obraz se rozostřuje.

Češi ochraně přírody často nerozumějí: chtějí například původní les s trouchnivějícími padlými stromy a zároveň žádají boj proti kůrovci. Mají kritičtější vztah k nevládním organizacím než lidé na Západě, a také k ministerstvu životního prostředí, přitom si ale myslí, že ekologické problémy by měl řešit hlavně stát. Ekologickým opatřením státu dokonce vyjadřují větší podporu než vládní snaze zvýšit mzdy.

Zároveň Češi nesnášejí ideologii, preferují konkrétní řešení před obecnými úvahami o ekologické krizi nebo výzvami k dobrovolné skromnosti. Přiklánějí se k jakési „inženýrské" ekologii bez skutečných ekologů. Respondenty, kteří se o ekologická témata zajímají, zároveň moc nezajímá politika – a to je také možný důvod, proč se je strany ani nesnaží oslovit.

Naše láska k přírodě je láskou národa trampů, táborníků, chatařů a chalupářů. Přesto podle všeho přírodu opravdu milujeme, jinak by ji respondenti mezi věcmi, které je zajímají, nekladli na první místo. Proč tedy životní prostředí přece jen nehraje v politice důležitější roli, dokonce ani před volbami? Šikovní političtí marketéři by nepochybně uměli nastolit ekologická témata a probudit zájem. Ale snad je to takhle lepší; kdyby si tématu všiml Andrej Babiš a uchopil jej po svém, nemuselo by to znamenat jen více čapích hnízd napříč Českem.

Komentáře   

+7 # najše 2018-07-18 08:43
Respekt je Zelený hlasatel, ale tahle zpráva je vlastně povzbudivá. Inženýrská ekologie znamená de facto managementový asistenční přístup. A redukce kůrovce určitě není v rozporu s trouchnivějícím i stromy v pralese. Češi si asi více uvědomují, co les opravdu potřebuje a lépe chápou, že ne každý, kdo si říká ekolog je jím ve skutečnosti. Zastupitel města Brno, vzděláním zoolog, který se přivazoval u Ptačí nádrže pod Modravou (tzv. Na ztraceném) mi do telefonu tvrdil, že typograf má na délku 3 mm; pokud je tedy pan Vlašín správným reprezentantem českých ekologů, tak mám velkou radost z toho, že jim našinci moc nevěří. Třeba já poznám ekologa víc podle toho, že odnáší z lesa cizí odpadky, než podle toho, že má plnou hubu řečí o přírodních procesech. Já dělám obojí, takže vím, že to první stojí více sil a má větší užitek :-)
+5 # duha 2018-07-18 20:38
Tak Vlašína je zcela zbytečné komentovat. Něco tak sebestředného, arogantního a všeználkovského to aby člověk hledal s lucernou v pravé poledne. Ten člověk neuznává jinou než svoji ideologii a pravdu. Diskuse s ním je zcela zbytečný a marný čas.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Čti dál
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Čti dál
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Čti dál
MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

MZe vydalo metodiku obnovy lesa po kůrovcové kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů zveřejnilo první etapu Generelu obnovy lesních porostů po kalamitě. Jde o metodiku, která obsahuje souhrn...

Čti dál

9°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 92%

Vítr: 14.48 km/h

  • 19 Říj 2018 18°C 8°C
  • 20 Říj 2018 14°C 7°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby