logo Silvarium tisk
Název: Děsí se lesní kalamity
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 17.05.2007
Autor: EVA TICHÁ
Rubrika: Kraj Plzeňský

Správci lesů se snaží, aby smrky, popadané po orkánu, nezničil útok lýkožrouta

Domažlice, Šumava - Lesníci v kraji se chystají na útok kůrovce: letošní teplé a suché počasí broukovi, který napadá a likviduje smrky, totiž nebývale svědčí. Lesy s popadanými stromy po lednovém orkánu jsou pro hmyz přímo rájem. Odborníci, nejen v šumavském národním parku, proto dělají všechno možné, aby zabránili vzniku kalamity.

Z ležících stromů může vylétat velké množství hmyzu

    Dělníci po celém regionu stále likvidují popadané stromy. Ty jsou pro lesy velkou hrozbou. Kůrovec z nich může ve velkém množství vylétnout a napadat zdravé stromy, které se velké invazi nedokážou bránit. V lesích na Šumavě proto chtějí správci proti broukovi dokonce bojovat i chemickými postřiky. To musí ovšem schválit ještě vláda. "Žádost na vládu pošleme do konce tohoto týdne," připomíná Jarmila Krebsová z ministerstva životního prostředí. Správci parku chtějí chemický postřik použít jen v druhých zónách území, tedy v těch, které nejsou tak cenné. "Po parku budou chodit pracovníci, kteří budou stříkat chemikálii na jednotlivé padlé stromy," vysvětluje Libor Hošek z národního parku. Postřik brouka otráví. Hmyz už nebude moci vylétnout a napadnout jiné stromy. V první zóně parku se chemie používat nebude.
    Vláda by o zmíněném návrhu boje proti broukovi mohla rozhodnout do dvou týdnů. "To by byl úplně ideální termín," říká Hošek.
Lesníci proti broukovi bojují i jinak. "Po lesích máme otrávené lapáky. Jsou to dvoumetrová polena. Dáváme do nich feromon, který brouka láká. Zvíře na lapák nalétne, vezme si napuštěnou kůru a zahyne," vysvětluje šéf Domažlických městských lesů Jan Benda. Další zbraní jsou lapače. "To jsou zařízení, ve kterých je také feromon. Ten brouka naláká a on vletí do nádobky," popisuje Benda.

Zbývají tisíce kubíků

    Nejúčinnější zbraní proti broukovi zůstává odvoz popadaných stromů z lesů. Práce v lesích proto finišují. "Zbývá nám zlikvidovat necelé tři tisíce kubíků stromů. Věříme, že je stihneme odvézt včas, než se brouk rozmnoží," říká Jan Benda.
    Na Šumavě je kalamita po orkánu větší. Správcům zbývá vytěžit ještě asi 360 tisíc kubíků stromů.

***

Způsoby boje s obávaným lýkožroutem

Chemický postřik Užívá se v méně chráněných místech parku. Brouk se otráví účinnou látkou, stříkanou na stromy Otrávené lapáky Na dvoumetrová polena s kůrou napuštěnou jedem přiláká brouka feromon Lapače Do nádobky - pasti přiláká hmyz také feromon Odvoz popadaných stromů Podle názoru lesníků nejúčinnější zbraň

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě