logo Silvarium tisk

z domova
(zku)

„Blokáda byla úspěšná, měla smysl a otevřela veřejnou diskusi o poslání Národního parku Šumava,“ hodnotí výsledky přesně deset let staré akce odborníci, kteří při terénní pochůzce zjišťovali, jak se prales v poslední dekádě vyvíjel.

K protestu tehdy vyzvala pětice vědců (vědecký pracovník a lesník Karel Kaňák, lesník, ekolog a předseda Vědecké rady Krkonošského NP Igor Míchal, emeritní profesor Mendelovy lesnické a zemědělské univerzity Brno, entomolog Dalibor Povolný, lesník a člen odborného grémia ministra životního prostředí pro národní parky Leo Košťál a zoolog Mojmír Vlašín) poté, co tehdejší ministr Miloš Kužvart (ČSSD) rozhodl umožnit kácení i v Trojmezenském pralese.

„Zatímco po žíru kůrovce zůstává prales pralesem, motorové pily jej zničí navždy. Je to jako kdybychom chtěli Karlštejn zachránit tím, že jej srovnáme se zemí a vystavíme na jeho místě nový, panelový... Vyzýváme
proto veřejnost k protestu - mírumilovné blokádě kácení v prvních zónách Národního parku Šumava.
Tak jako bychom nikdy nedopustili,
aby novodobí plánovači zbořili Národní divadlo, nedopusťme, aby zničili divadlo přírody - zbytky přirozených lesů v srdci Šumavy,“ uvedli tehdy vědci ve výzvě.

Po blokádě byla pozvána odborná mise Světového svazu ochrany přírody (IUCN), která doporučila zvětšit a scelit jádrová území, kde se nezasahuje do přírodních procesů tak, aby do 3-5 let zahrnovala 30-40 procent rozlohy parku.

Nyní šestičlenná skupina (Jaromír Bláha z Hnutí Duha, ekofyziolog z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích Petr Doležal, předseda Vědecké rady NP Šumava a člen odborného grémia ministra životního prostředí pro národní parky Jakub Hruška, geobotanik Richard Višňák, a dva z vyzyvatelů blokády, kteří se desetiletého výročí dožili (Leo Košťál a Mojmír Vlašín), konstatovala, že se podařilo zachránit nejdochovalejší zbytek horského smrkového pralesa ve střední Evropě, který nyní poskytuje srovnání s jinými způsoby péče.
K mezinárodním pravidlům pro národní parky podle nich patří i zásada, že část každého z nich je ponechána divoké přírodě, jako to platí v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, ve Skandinávii a mělo by to platit i na Šumavě. Dále doporučují mimo bezzásahová území důsledně vyhledávat a asanovat čerstvě napadené stromy především v izolovaných ohniscích před frontou kůrovce, aby nedocházelo k jeho rozsevu. V bezzásahových územích chtějí vyloučit veškeré zásahy do přírodních procesů a vítají snahu správy NPŠ o používání šetrných metod boje s kůrovcem, jako je například aplikace entomopatogenní houby Baeuveria bassiana, ale měly by být používány výhradně mimo bezzásahová území.

Co k tomu dodat? Ze složení obou skupin je patrné jejich jednosměrné zaměření a jiný výsledek se nedal ani očekávat. Možné je i s některými závěry souhlasit, ale je nutné si uvědomit, že kůrovce žádné hranice nezajímají...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě