Přihlásit

Deset kroků pro bezpečný pohyb v lese. Ministerstvo zemědělství vydává doporučení pro návštěvníky (TZ MZe)

Sucho, rozšíření kůrovce a následně i častější a rozsáhlejší těžby dříví v lesích. To jsou důvody, proč by návštěvníci lesa měli více dbát na své bezpečí. Ministerstvo zemědělství vydalo Desatero bezpečného pohybu v lesích. Pokyny upozorňují na největší rizika a nejjednodušší způsoby, jak se jim vyhnout.

Ministerstvo zemědělství vypracovalo na základě zkušeností lesníků a ve spolupráci s lesními hospodáři deset pravidel, která by měli návštěvníci lesů v zájmu vlastní bezpečnosti dodržovat. Pro bezpečný návrat z návštěvy lesa je potřebné správně vyhodnotit možná rizika spojená se zvýšenou těžbou dřeva, pohybem lesnické techniky po cestách, častým výskytem uschlých stromů a skládek dříví.

Desatero bezpečného pohybu v lese:
Vyhlášený zákaz vstupu do lesa je pro tvou bezpečnost.
- Nevstupuj do lesa za silného větru, padají větve i celé stromy
- Nepřelézej polomy, padlé stromy se mohou samy pohnout
- Vyhni se suchým stromům, suché větve a souše padají nečekaně
- Nevstupuj do oplocených míst, mohla být chemicky ošetřena
- Nevstupuj do míst, kde se kácí dříví, udržuj odstup alespoň 50 metrů, dřevorubec tě nevidí ani neslyší
- Nevstupuj do míst, kde pracují stroje, táhnou nebo nakládají dříví, mezi dříví a stroj, na skládky uloženého dříví, operátor stroje o tobě neví
- Musíš-li do míst, kde se pracuje, řiď se pokyny pracovníků
- Při chůzi nebo jízdě na kole nepřehlednými úseky buď připraven na možné překážky nebo práci na cestě, hrozí střet s lesnickou technikou, dřívím přes cestu
- Při pohybu lesem nenos sluchátka, řadu rizik totiž můžeš dopředu slyšet (padající větve a stromy, práce v lese)

Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Komentáře   

+2 # Starý 2019-07-05 21:32
Tak si sedám na prdel....copak jste páni z ministerstva zemědělství udělali pro to aby tento stav nezačal a aby nebyl !!!

Copak bude další krok...dnes upozornění, zítra opět další sliby.... a pozítří všemožná aplikace na vlastníky lesů, aby je mohli všemocné orgány pokutovat a trestat, v tom jste promtní a důslední jak španělská chřipka.
+7 # pkarm 2019-07-05 21:58
Nechápu Vaší kritiku. Tohle desatero má hlavu a patu. Platí napříč druhy vlastnictví, kalamita nekalamita. Velká část návštěvníků lesa se chová nezodpovědně a podceňují možná rizika. Zkusil jste někdy někoho upozornit na to, aby nenechal děti lézt po skládkách dřeva? Nikdy Vám při nakládání auta cyklista neprojel pod kládama v drapáku? Nikdy Vám nikdo nepřivedl rodinu až do ohroženého prostoru při kácení?
-1 # Starý 2019-07-05 22:02
Zkusil jsem vše a máte pravdu, ale všem těmto věcem se dá předcházet a dokonce dle platné legislativy je to zákonná povinnost.
No a u ústředního orgánu je smutné, že nepředchází, ale pouze po rocích nečinnosti pouze varuje.!!!

K tomuto směřuje má kritika !!!

Jinak ano, hlava a pata v tom je !!

Ostatně varování je proti samovolným pádům stromů a dalšímu, prosím, přečtěte si pořádně.
Ale proti vámi jmenovaným věcem se v tomto státě nikdy nic nedělo a to mne se.e. Opět máte pravdu, ale už jste viděl policajta, či jiný orgán-SSL, ČIŽP, DALŠÍ, KDO BY TOTO HLÍDAL A POKUTOVAL !!!
Myslím, až na pár zářných výjimek nic...
No a další věci jsou již zákonem stanoveny...… tak proč je opakovat?
No a zkusil jste někdy k tomuto zavolat jakýkoli výše jmenovaný orgán ? Já ano a byl jsem pak vyslýchán, otravován a zdržován a vše bylo nakonec s "tabulkovým úspěchem" odloženo.....
+7 # pkarm 2019-07-05 22:10
Stále netuším, jak tomu předcházet. V Lesním zákoně je vstup do lesa na vlastní nebezpečí. Dokud ale soudy budou v případě úrazu, škody či smrti rozhodovat tak, jak často rozhodují a vinu házejí na vlastníka lesa, zbývá už jen uzákonit zákaz vstupu do lesa. A to přece nikdo nechce!
+6 # Starý 2019-07-05 22:15
Ano, zákaz vstupu nikdo nechce, ale lidé, včetně Mze a Mžp, se musí umět k činnostem v lesích zachovat úctu a vážit si této výsady (kterou vlastníci lesů trpí) a vážit si lidí, kteří v lesích dělají, ať to jsou vlastníci, či jiní lidé.
Ale to se u nás nenese.!

Povinnosti pro vlastníky lesů, v tom jsme unikát!!!
+6 # pkarm 2019-07-05 22:27
Máte naprostou pravdu. Když někomu spadne ve vašem lese suchá větev na hlavu, můžete být za to zodpovědný, protože jste se o les nestaral jako řádný hospodář. To je bohužel fakt, i když těžko uvěřitelný.
+1 # Starý 2019-07-05 22:43
Ano, bohužel, tak to tu chodí, zvláště od platnosti zákona 89/2012 Sb., no a Mze pouze upozorňuje, namísto aby vyslala jednoznačný zákonný rámec a výklad, což oproti této možnosti, kterou páni z Mze mají, my obyčejní lidé nemáme.
No a děje se něco v tomto ohledu?
Dle mého nic a to dost čtu a všechny případy jdoucí proti zdravému rozumu v lesnictví sleduji.
No na Mze asi neví, co jsou časopisy, internet a další sebe vzdělávání a sledování problémů v lesnickém sektoru

NO A PODLE TOHO TO VYPADÁ !! I PŘI DNEŠNÍM STAVU V LESÍCH !!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa

Lesnictví

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesů a i vzdálená města se dusí dýmem z požárů, které nikdo nehasí - zákon to umožňuje, pokud by...

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby