logo Silvarium tisk

Křivoklát, 1. dubna 2019 – Den ptactva si 1. dubna připomínají ornitologové i lesníci. Společně po celý rok v porostech rozmísťují stovky budek a dělají i další opatření. Na Křivoklátsku, v okolí Lužné a Nižboru například označují stromy s dutinami, ve kterých hnízdí ptáci. Ty pak netěží a nechají je přirozeně rozpadnout.

„Abychom zachovali hnízdiště, značíme doupné stromy s přirozenými dutinami nebo s těmi, které vytvářejí datlovití ptáci. Modrý trojúhelník je asi 130 centimetrů nad zemí i na stromech, v nichž se dutina teprve začíná tvořit, nebo na kterých hnízdí větší a vzácnější druhy ptáků," řekl Radek Adam, lesní správce z Křivoklátu z podniku Lesy ČR. Zvláště chráněný je například holub doupňák, sýc rousný, kulíšek nejmenší, žluna šedá nebo strakapoud prostřední. „Čím je kmen silnější, značek je více, aby byl strom v porostu ze všech stran snadno identifikovatelný. Pokud tyto dřeviny nejsou nebezpečné, netěžíme je a dřevo necháme přirozeně rozpadnout," pokračoval správce.

Během desetileté spolupráce lesníků s Rakovnickým ornitologickým spolkem Fénix se jen na Křivoklátsku označilo 763 stromů, z toho 663 doupných, 56 významných, 26 stromů s hnízdy dravců nebo čápa černého a 18 odumřelých.

Velikost dutiny se rozlišuje podle vletového otvoru – datlí je největší. Má zpravidla oválný otvor široký osm centimetrů a vysoký jedenáct. Žluní dutina má nejčastěji kruhový tvar o průměru pět až sedm centimetrů. Nejmenší dutiny s průměrem vletového otvoru tři a půl až pět centimetrů jsou obvykle strakapoudí. Řada dutin je ale také přirozených.

Lesníci s ornitology na Křivoklátsku také zjišťují obsazenost ptačích budek, loni to bylo 75 procent ze 472 kontrolovaných budek. Jejich nejčastějšími obyvateli bývají různé druhy sýkor nebo chráněný lejsek bělokrký. V budkách se ale často usídlí i další živočichové včetně drobných hlodavců.

Budky pro všechny druhy ptáků vyrábějí také Lesy ČR, ročně asi tři až čtyři tisíce. Během dvacetileté praxe se jich dostalo do přírody asi 67 tisíc. Kromě lesních správ je objednávají školy, firmy, obce a veřejnost – více zde: https://semenarskyzavod.cz/vyrobky-ze-dreva/

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě