Přihlásit

Demise? Nevadí (MF Dnes)

Babišova vláda je už měsíc bez důvěry Sněmovny. Přesto dál střídá lidi na klíčových postech.

Všeobecné prodloužila před rokem a půl mandát řediteli Zdeňku Kabátkovi, předseda hnutí ANO Andrej Babiš zuřil. Hlavní Kabátkův politický odpůrce označoval tehdejší událost za podraz a vinil z něj Svatopluka Němečka, tehdejšího ministra zdravotnictví.
Teď přišel Němečkův vyhazov. Z postu šéfa Fakultní nemocnice Ostrava jej odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A to, že se pod ním kýve židle, musí cítit také sám Zdeněk Kabátek.
Menšinové vládě premiéra Andreje Babiše se sice nepodařilo získat důvěru od Poslanecké sněmovny, takže úřaduje v demisi, její ministři se však tím při propouštění důležitých úředníků či šéfů státních firem nenechávají nijak zásadně zbrzdit. To jejich šéf Andrej Babiš dlouhodobě zdůvodňuje tím, že má každý právo vybrat si svůj tým.
Jejich kroky se však čím dál častěji setkávají s kritikou. Po politické opozici se přidal třeba ústavní právník Jan Kysela. „Podíváte-li se na tuto vládu, provedla ne úplně bezvýznamné změny v personálním obsazení úřadů, a to velmi pravděpodobně na základě politického klíče," uvedl Kysela pro server iDNES.cz s tím, že také odvolání ředitelů fakultních nemocnic sneslo odkladu.

Čistky po ČSSD a KDU-ČSL

Napilno mají s personálním obměňováním svých resortů především ti Babišovi ministři, kteří svůj úřad převzali po předchůdcích z ČSSD a KDU-ČSL. Třeba ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevyhodil pouze Svatopluka Němečka.
Jen pár týdnů před ním totiž o místo přišla také Alena Vrbovská, která šéfovala pražské Nemocnici na Bulovce. „Nebyl to pouze můj rozmar. Lze nastínit podezření na prorůstání určitých lobbistických skupin do zdravotnictví. Není akceptovatelné, aby u tak významné instituce byl člověk, který by s tím mohl mít problém," vysvětloval Vojtěch, proč propustil ředitelku nemocnice hospodařící s více než 2,5 miliardami korun ročně.
Dalším, kdo se v resortu zdravotnictví musí obávat o místo, je již zmiňovaný Kabátek. O jeho odvolání sice nerozhoduje ministr, ale správní rada VZP. Nicméně v té získali většinu lidé spjatí s hnutím ANO. „Považuji ho za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky," říkal v minulosti Babiš na jeho adresu.
Velké personální změny přímo na ministerstvech zase postihly resorty práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu, které hnutí ANO také přebralo po ČSSD – Babišova menšinová vláda provedla čistky těsně před loňskými Vánoci.
Ty podle propočtů nevládní protikorupční organizace Oživení postihly 24 ze 79 odborných ministerských náměstků. Na ministerstvu práce to ale bylo pět z osmi náměstků a na průmyslu se změny nedotkly pouze náměstka Vladimíra Bärtla, nominanta ANO.

Obavy těch nejvyšších

Ač žádné z ministerstev nepřiznává, že by chystalo nějaké brzké změny ve státních firmách, jejich šéfové si nemohou být ničím jistí. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner ostatně už propustil šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru či Vítězslava Kulicha, místopředsedu představenstva firmy ČEPS.
Každopádně však čistky Babišovy vlády zdaleka nedosahují rozměrů těch, které prováděla úřednická vláda Jiřího Rusnoka, která hned v prvních dnech po jmenování téměř kompletně obměnila složení dozorčí rady Českých drah a pak v nastoleném trendu pokračovala.
Přesto se kromě Kabátka židle kýve také pod Pavlem Švagrem (ČSSD) – také šéfa Správy státních hmotných rezerv blízkého expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi nemá premiér Babiš příliš v lásce.
To se ukázalo, když Švagrova správa dostala z Německa zpět asi 80 milionů litrů české nafty. Stát si ji předtím nechal uskladnit u firmy Viktoriagruppe, která zkrachovala, a zdálo se, že o ni přišel. Přesto Babiš postup Švagrova úřadu tvrdě kritizoval.

***

Kdo po nástupu Babišovy vlády skončil

Svatopluk Němeček (ČSSD)

odvolaný ředitel FN Ostrava

Exministra zdravotnictví po návratu do čela nemocnice odvolal jeho nástupce z ANO Adam Vojtěch kvůli údajným manažerským selháním.

Andrea Vrbovská

odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce

Vojtěch odvolání zdůvodňoval její údajnou přílišnou náklonností k lobbistickým tlakům.

Karel Kučera

odvolaný ředitel agentury CzechInvest

Přivedl ho exministr průmyslu Jan Mládek. Současný ministr v demisi Tomáš Hüner jeho konec vysvětloval špatnými personálními kroky.

Filip Závodský (KDU-ČSL)

odvolaný náměstek pro oblast majetku státu na ministerstvu financí

Ministryně Alena Schillerová před Závodským dala přednost úředníkovi blízkému hnutí ANO.

Zdeněk Adamec

odvolaný náměstek pro ekonomiku a IT na ministerstvu zemědělství

Musel odejít ihned po nástupu nového ministra Ladislava Mílka. Na starosti měl nákladné systémy.

Robert Baxa

odvolaný náměstek pro IT na ministerstvu práce a sociálních věcí

Na úřad si ho přivedla exministryně Michaela Marksová Tominová. I on dohlížel na správu rozsáhlých systémů

Lidé, o jejichž odvolání se také mluví

Pavel Švagr

ředitel Správy státních hmotných rezerv

Jako člen ČSSD nepříliš oblíbený mezi Babišovými lidmi – bude nejspíš čelit tlaku na odvolání.

Zdeněk Kabátek

ředitel VZP ČR

Už dlouhá léta je Babišovi trnem v oku. Poté, co ANO ovládlo správní radu VZP, se bude muset o své místo obávat.

Martin Elkán

generální ředitel České pošty

Svou funkci získal za působení exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jednoho z nejméně oblíbených politiků premiéra Babiše.

Daniel Szorád

generální ředitel Lesy ČR

Poté, co ministerstvo zemědělství převzal po KDU-ČSL Jiří Mílek, si ani šéf největšího podniku spadajícího pod resort nemůže být jistý místem.

Napilno mají s personálním obměňováním hlavně ministři, kteří úřad převzali po ČSSD a KDU-ČSL.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Stát by měl dát lesníkům náhrady kvůli kůrovci, vládě to doporučili poslanci

Lesnictví

Aktualizováno. Stát by měl letos uvolnit na pomoc vlastníkům lesů kvůli kůrovcové kalamitě podle sněmovního petičního výboru nejméně tři miliardy korun. Členové výboru to doporučili...

Cena lesů za časů kůrovce

Cena lesů za časů kůrovce

Lesnictví

Od roku 2018 se začínají objevovat informace, že by se někteří vlastníci lesa mohli pod tlakem problémů s kůrovcem začít zbavovat lesa pod cenou. Podle...

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Poslaneckou úpravu lesního zákona vláda podpořila

Lesnictví

Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství možná dostane pravomoc zasahovat v případě mimořádných situací nad rámec zákona hospodaření s lesy s cílem co nejvíce omezit škody. Vláda na...

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Vznikla Lesnická výzva, připojit se můžete i vy!

Lesnictví

Lesnická výzva je společným prohlášením profesních lesnicko-dřevařských organizací a dalších subjektů s vazbou na lesnictví, které upozorňují na obrovská rizika, jež může přinést podcenění dopadů současné...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby