logo Silvarium tisk

Církevní restituce jdou do finále. Státní úřady předpokládaly, že nevrátí majetek desítce církevních řádů, protože na nich leží stín konfiskace na základě dekretů prezidenta Beneše. A zákon o narovnání státu s církvemi výslovně zakazuje takový majetek vydat.
Nakonec ve sporech o konfiskaci uvízly jen čtyři řády s většími pozemkovými nároky: němečtí rytíři, broumovští benediktini, cisterciáci z Oseka a premonstráti z Teplé. Jejich nároky odmítly jak Lesy ČR, tak Státní pozemkový úřad. Všechny tyto řády už oznámily, že se budou bránit u soudu.
Stát v poslední době v poslední době vyhověl cisterciákům z Vyššího Brodu, jak už informovalo Právo, ale i maltézským rytířům a také bývalému vratislavskému arcibiskupství, jehož pozemky nárokují olomoucká a ostravsko-opavská diecéze.
Státní pozemkový úřad změnil totiž ve správním řízení původní nesouhlasné rozhodnutí Lesů ČR. Cisterciákům z Vyššího Brodu SPÚ již vydal ve správním řízení 499 hektarů lesů z požadovaných 4,5 tisíce hektarů.

Správní řízení pokračuje

Olomouckému arcibiskupství vydal 26 hektarů a ostravskoopavskému biskupství 5565 hektarů. Celkově tyto dvě diecéze požádaly o 30 tisíc hektarů lesa. Suverénnímu řádu maltézských rytířů SPÚ zatím vrátil 30 hektarů z 800, o které požádal.
Podle mluvčí SPÚ Moniky Machtové jejich právníci zjistili, že všechny již vydané pozemky těmto subjektům přešly na stát v rozhodném období, tedy mezi 25. únorem 1948 až 1. lednem 1990.
„Na základě první pozemkové reformy v roce 1919 nedošlo ke konfiskaci těchto pozemků, pouze podléhaly záboru, kdy sice došlo k omezení dispozičních práv vlastníka, ale vlastnictví zůstalo zachováno," řekla Právu Machtová. Dodala, že o dalších nárocích těchto církevních subjektů se dál rozhoduje ve správním řízení.
(Pokračování na str. 4) Dekrety hatí restituční nároky už jen čtyřem řádům

(Pokračování ze str. 1) Lesy ČR měly „důvodnou pochybnost o tom, že byl majetek těmto subjektům konfiskován na základě Benešových dekretů". Když jejich rozhodnutí SPÚ změnil, zadaly si Lesy ČR u advokátních kanceláří analýzu, zda se mají proti tomu soudně odvolat.

Miliardové rozhodnutí

„Ze závěrů analýzy plyne, že nemáme k dispozici dokumenty, které by jednoznačně prokazovaly účinky konfiskace majetku podle dekretů prezidenta republiky," řekla Právu mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.
Maltézští rytíři celkově žádají kromě 800 hektarů lesa i 1000 hektarů polí a luk. Nejvíc bylo pozemků kolem Dívčího hradu a Opavy ve Slezsku. Netrpělivě ale hlavně vyčkávají na rozhodnutí SPÚ, které by podle informací Práva mělo padnout v nejbližších dnech, ve věci 167 hektarů v Březiněvsi u Prahy, protože tyto pozemky mají miliardovou hodnotu.
Kamenem úrazu tohoto případu je, že o konfiskaci březiněvského majetku na základě zákona o revizi první pozemkové reformy bylo na ministerstvu zemědělství rozhodnuto 24. února 1948. V restitučním zákoně je přitom napsáno, že lze vrátit pouze majetek, který byl zabaven až po 25. únoru 1948.
Maltézští rytíři ale argumentují, že rozhodnutí dostali až v březnu. Podle kancléře českého velkopřevorství suverénního řádu maltézských rytířů Johannese Lobkowicze mají v rukou dokument, který dokazuje, že rozhodnutí o konfiskaci opustilo ministerstvo až 4. března.
Podle bývalého šéfa SPÚ Petra Šťovíčka, který dnes zastupuje Asociaci krajů v restitučních sporech, by stát měl rozhodnutí přenechat na soudech.
Maltézští rytíři se podle něj odvolávají na paragraf 32 zákona o půdě z roku 1991 (tzv. klasické zemědělské restituce), který říká, že za okamžik přechodu na stát se považuje den faktického převzetí nemovitostí státem. To by mohlo být právě až po 25. únoru 1948.
Podle Šťovíčka se ale toto ustanovení do zákona o půdě dostalo až po dvou letech, v roce 1993, v důsledku soudní praxe a platí pouze pro klasické zemědělské restituce.
„Bez dalšího ho vztahovat i na restituce církevní je velmi extenzivní právní výklad ve prospěch řádu. Měl by zde rozhodnout soud a nelze vyloučit, že se poté bude podobně novelizovat i zákon o majetkovém vyrovnání. Nicméně nyní nic podobného v zákoně není a je nutno vycházet z jeho platného znění," dodal právník.

Vydávání ve finále

Státní pozemkový úřad předpokládá, že do konce roku 2015 bude – kladně či záporně – rozhodnuto v 95 procentech případů. Sporné případy se postupně přesouvají na soudy.
SPÚ vydal skoro 24 tisíc hektarů zemědělské půdy, tedy přes polovinu pozemků, o které církve požádaly.
Lesy ČR už vydaly přes 90 tisíc hektarů lesů z požadovaných 150 tisíc hektarů. Podle ředitele Lesů ČR Daniela Szorada počítají s tím, že vydají ještě okolo 30 tisíc hektarů, ale u více než třiceti tisíc hektarů si jsou jisti, že je nevydají.
Němečtí rytíři přitom na severu Moravy a ve Slezsku požadují okolo 20 tisíc hektarů, benediktini na Broumovsku chtějí 4,5 tisíce hektarů, premonstráti z Teplé okolo šesti tisíc hektarů na západě Čech a cisterciáci z Oseka tisíc hektarů na Teplicku.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě