Přihlásit

Datel tříprstý a tetřev hlušec z uschlé Šumavy dávno zmizeli, řekl prezident Miloš Zeman. Není to tak, tvrdí ornitolog (ekolist.cz)

Prezident Miloš Zeman se při včerejší návštěvě Jihočeského kraje pustil do ochrany přírody na Šumavě. Mimo jiné vyjádřil přání, "aby lidé, kteří mnohdy nikdy nebyli na Šumavě, pochopili, že se jedná o místo pro lidi a datel tříprstý a tetřev hlušec z těchto míst z uschlého lesa dávno zmizeli." Podle ornitologa Zdeňka Vermouzka je to zavádějící tvrzení. Oba ptačí druhy na Šumavě podle něho jsou a jejich populace jen reagují na měnící se podmínky."A je to tak správně,"říká Vermouzek.

"Je vidět, že Miloš Zeman je zkušený manipulátor," komentuje prezidentův výrok Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Podle jeho slov datlíkovi tříprstému fáze rozpadu napadených kůrovcových stromů naopak vyhovuje, protože jeho potravou jsou hlavně v dřevě žijící brouci a jejich larvy. Jeho populace začne klesat v okamžiku, kdy kůrovcová gradace odezní. "Ale z území rozhodně zcela nezmizí," říká Vermouzek.
"Tetřev hlušec nepřístupné plochy uschlého lesa vyhledává, protože mu vyhovuje strukturně bohatý les se světlinami," říká Vermouzek. Podle Vermouzka je přirozené, že se populace ptáků zvětšuje či zmenšuje. "To, co se na Šumavě děje, je přirozená dynamika. Důležité je, že i velmi náročné druhy, jako je tetřev hlušec, si najdou na Šumavě svůj prostor díky tomu, že je rozsáhlá plocha ponechávána přirozenému vývoji," dodává Vermouzek.

Komentáře   

-11 # lesmistr 2017-06-15 01:09
To je pravda. Zeman nelže. Jenom vědomě manipuluje.
Na Ukrajině přeci nikdy nebyli ruští zelení mužici s tanky, děly a raketami, ale s humanitární pomocí, Patočka považoval Hitlera ze gentlemana, dětské porno do počítače prý nainstaloval **vulgarismus** ný Forejt, aby dehonestoval svého prezidenta...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Aktualizováno - 22. 11. Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Lis 2017 8°C 1°C
  • 24 Lis 2017 9°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC