logo Silvarium tisk

JIŽNÍ ČECHY Žofínský prales v Novohradských horách se letos, sto osmdesát let od svého založení, „podívá" do vesmíru. Údaje, které vědci v nejstarší české přírodní rezervaci shromažďují desítky let, chce využít americká NASA ve svém projektu GEDI.
Ten má za úkol mimo jiné pomocí družic změřit, kolik uhlíku je uloženo v jednotlivých typech lesa.
Pro zmapování lesů ve střední Evropě si NASA vybrala právě Žofínský prales. Vědci tam dlouhodobě zkoumají přesnou lokalizaci stromů a sledují konkurenční vztahy mezi nimi i další procesy.
„Na základě těchto výzkumů víme, že právě Žofínský prales nejlépe reprezentuje lesy středních poloh kontinentální Evropy. I proto nás asi NASA oslovila a bude naše data porovnávat se svým detailním skenováním lesů na planetě," říká Tomáš Vrška z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví.

Pokračování na str. 5 NASA nad lesem

Data ze Žofínského pralesa chce využít NASA při výzkumu pohybu uhlíku v lesích.

Pokračování ze str. 1

Pro Žofínský prales měl být letošní rok významný ještě předtím, než se českým vědcům ozvali ti z americké NASA. Vznikl totiž přesně před 180 lety jako vůbec první rezervace podobného charakteru v pevninské Evropě.
Část pralesa je velmi podrobně sledovaná už od 70. let minulého století. V roce 1975 tam poprvé Eduard Průša vytvořil celoplošné zaměření stromového patra a stromovou mapu. Díky pečlivým záznamům a detailnímu zmapování patří Žofínský prales v celosvětovém měřítku k unikátním plochám.
Nový výzkum provádí na 25 hektarech pralesa především Tomáš Vrška se svými kolegy z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) už od roku 1997. Od té doby data loni sbírali už počtvrté a porovnávali je s těmi původními. Na rozdíl od Průši, který v 70. letech zaměřoval všechny stromy s průměrem od 10 centimetrů, dnes vědci sledují stromy s průměrem od jednoho centimetru. I díky takové péči se v roce 2012 prales ocitl na seznamu ForestGEO mezi dalšími podobně prozkoumanými lokalitami v pralesích po celé zemi. Z nich si pak vybrala i NASA modelové plochy pro svůj výzkum pohybu uhlíku v biologických strukturách lesa.
„GEDI je projekt, který má za cíl vyzkoumat, kolik uhlíku je les schopný uložit a jakou má kapacitu. V Evropě jsou na seznamu ForestGEO ještě další tři lesy, které se mimo jiné i svou historií od Žofínského pralesa odlišují," vysvětluje Tomáš Vrška, vedoucí odboru ekologie lesa VÚKOZ.
Ten se svým týmem sleduje plochy po celé republice, od lužních lesů až po horské smrčiny v Jeseníkách. Žofínský prales je podle něj se svými přírodními podmínkami nejblíže ostatním lesům ve střední Evropě.
Pro oblast střední Evropy chce proto NASA využít právě data z pralesa v jihočeských Novohradských horách. Výzkumníci je budou muset ještě zpřesnit pomocí dronů, které by měly prales snímkovat z výšky 100 a 200 metrů. Na tyto práce ještě musí tým vědců získat různá povolení, ale v plánu je, že by měly začít už v letošním roce.
„Velmi zjednodušeně to bude fungovat tak, že si NASA z mezinárodní vesmírné stanice naskenuje všechny lesy na celé planetě. Aby byly propočty přesné, budou vědci potřebovat porovnat snímky s daty pořízenými při výzkumech na zemi. Na jejich základě pak sestaví rovnice, díky nimž bude možné propočítat množství stromů v jednotlivých lesích, jejich strukturu i další parametry," popisuje Vrška. Podle něj se o něco podobného lidé pokoušeli i v minulosti, ale nikdy neměli tak vyspělou techniku.
Studie založené na výsledcích malých vzorků a jejich zobecnění se potýkaly s velkým množstvím chyb. Tomu se chce nový projekt NASA vyhnout. A po 180 letech od doby, kdy Jiří František August Buquoy rezervaci Žofínský prales vyhlásil, mu mají napomoci právě i data z něj. „Ukazuje se, že prales v Novohradských horách nemusí být cenný jen kvůli své minulosti, ale i kvůli praktickému využití pro budoucnost. To, že data z něj využije NASA, je zajímavé i z odborného hlediska. Vnímáme samozřejmě i to, že se na tohle území zvyšuje vědecký tlak, a to už od roku 2007, kdy tam les narušil orkán Kyrill," říká správce rezervace Petr Lepší ze Správy CHKO Blanský les.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě