Přihlásit

ČŽIP uložila loni na severozápadě Čech pokuty za 6,3 mil. Kč (ČTK)

Ústí nad Labem 30. května (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila loni na severozápadě Čech 185 pokut za 6,3 milionu korun. Nejvíce jich padlo za odpady, což je dlouhodobý trend. Aktuálně sleduje inspekce mimo jiné zásahy při kůrovcové kalamitě a trvale také zápach v ovzduší, a to zejména na Sokolovsku, v Krušných horách poblíž Litvínova či u průmyslového areálu v Ústí nad Labem. Novinářům dnes výsledky loňské práce představilo vedení ČIŽP.

V roce 2017 uložil inspektorát v Ústeckém a Karlovarském kraji 217 pokut za 9,7 milionu korun. V roce 2013 to bylo 233 pokut za 16,4 milionu korun. "Obecně stoupá kázeň velkých podniků, naopak roste počet drobných prohřešků," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Nejvyšší pokutu, 400.000 korun, inspektorát loni vyměřil společnosti Demontex CV. Firma dělala pro obec úpravy a údržby místních komunikací v Boleboři-Orasíně na Chomutovsku a používala k tomu odpady. "Společnost Demontex CV takto v letech 2016 a 2017 nelegálně upravila celkem 15 kilometrů místních komunikací v Orasíně a okolí. Použila k tomu struskové kamenivo z lomu Kalek a porušila tak zákon o odpadech," uvedl Jaroslav Hájek, jenž byl pověřen řízením inspektorátu poté, co odešel ředitel Jaroslav Vacek. Ten nyní řídí pracoviště ministerstva životního prostředí v Chomutově. "Je vypsáno výběrové řízení na nového ředitele," uvedl Geuss.

Inspekce v současnosti provádí stovky kontrol zaměřených na likvidaci kůrovcové kalamity. Národní park České Švýcarsko nedávno rozhodl, že ponechá smrčiny uvnitř lesa napospas kůrovci a kácet bude jen na okrajích parku. "Inspektoři ČIŽP byli 21. a 22. května 2019 na kontrole a neshledali žádné porušení právních předpisů," řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Podle Hájka je sever Čech v rámci republiky relativně nejméně zasaženou oblastí. "Dnes se ale rozsah kalamity v některých oblastech už vymknul možnostem vlastníků lesa," poznamenal Geuss.

Dlouhodobě se věnují inspektoři ochraně ovzduší, spolupracovali například na projektu Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem, který zjišťoval příčiny zápachu v ovzduší v Krušných horách. "Ve spolupráci s německou stranou toto řešíme už 20 let," řekl Hájek. Z tříletého mezinárodního programu OdCom vyplynulo, že vina je na obou stranách hranice. Za zápach šířící se střední částí Krušnohoří mohou české podniky i německé firmy.

Zápach se řeší také v okolí areálu ve Vřesové na Sokolovsku nebo v Ústí nad Labem. Inspekce se k věcem vyjadřuje v rámci integrovaných povolení, která vydávají krajské úřady. V reakci na opakované požáry nedávno zpřísnil krajský úřad Ústeckého kraje povolení pro skládku Celio u Litvínova.

Na jednoho inspektora připadá v průměru v České republice ročně 41 kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhla snížení počtu státních zaměstnanců o deset procent. "To by v našem případě znamenalo snížení intenzity kontrol," uvedl Geuss.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby