logo Silvarium tisk

Vichřice a sucho. Pro kůrovce ideální, pro české lesy katastrofa. Počet stromů napadených hmyzem se za tři roky ztrojnásobil. Čtyři miliony stromů po celé republice uschnou letos kvůli kůrovci. Lesníci mluví o nejhorší kalamitě v historii.

„Situace je kritická, ani na Šumavě v letech 1868 až 1878 nebyla taková gradace," říká Petr Zahradník z Lesní ochranné služby při Výzkumném ústavu lesního hospodářství.

Při roční těžbě 16 milionů kubíků dříví v celé zemi tak hmyz zničí zhruba čtvrtinu produkce. Loni bylo napadeno kůrovcem o milion stromů méně, v roce 2015 celkem 1,5 milionu.

Situace se bude dál zhoršovat i kvůli nedávným vichřicím, které vyvrátily či polámaly stovky tisíc kubíků dříví. Pro kůrovce je tak připravené „žrádlo" a bude se rychle množit.

Lesníci se proto snaží dříví z lesů co nejdříve vyvézt a zpracovat. Například podniku Vojenské lesy a statky vichřice poničila sto tisíc kubíků dříví. Nejvíc postižený je vojenský újezd Boletice na Šumavě. „Převážně jde o smrkové dříví, ale leží i mnoho listnatého. Do některých lokalit bylo složité se vůbec dostat," popisuje ředitel hornoplánské divize podniku Petr Král.

Vedení firmy hraje o čas zejména ve druhém největším vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku. „V Libavé spadlo 40 tisíc kubíků, a navíc tam lesy už deset let trpí srážkovým deficitem a dochází tak k jejich masovému rozpadu, protože do nich nalétává ve velkém kůrovec," říká mluvčí vojenských lesů Jan Sotona.

Přes sto tisíc metrů krychlových dříví leží také státnímu podniku Lesy ČR. Škodu lesníci odhadují na 25 milionů korun. Polámané stromy jsou nejvíce v Olomouckém kraji v okolí Šternberka a Mohelnice, západně od Brna, na východě Čech na Náchodsku a Trutnovsku nebo v okolí Liberce.

Celý článek v digitálním vydání MF DNES

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě