Přihlásit

Čtvrtým dnem hoří skládka odpadu na Pelhřimovsku (TV Nova)

moderátorka
--------------------
Už čtvrtým dnem hoří skládka dřevního odpadu v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Podle hasičů tam v neděli odpoledne začala hořet štěpka a doteď se jí pokoušejí uhasit. Vedení obce už kvůli tomu přijalo přísná opatření.

David PIK, redaktor
--------------------
Už od nedělního odpoledne se ze skládky dřevního odpadu valí hustý dým. Čas od času se oheň naplno rozhoří a plameny jsou pak vidět zdaleka. Na místě jsou desítky hasičů, s plameny a dýmem bojují ve dne v noci. Hasí několika proudy jak ze země, tak z vysokozdvižné plošiny. Vodu cisterny musí nepřetržitě dovážet kyvadlově z obecního rybníku. Zásah hasičům komplikuje i to, že skládka je hned vedle místního nádraží, hadice vedou přímo pod kolejemi. Požár se zatím nedaří uhasit. Dřevní hmota prohořívá uvnitř obřích hromad.

Petra MUSILOVÁ, mluvčí HZS kraj Vysočina
--------------------
Lze jen velmi těžko odhadnout, jak ještě dlouho zásah potrvá. Naší snahou je v tuto chvíli dostat se k ohnisku hoření. Příčinou vzniku požáru je samovznícení.

David PIK, redaktor
--------------------
Starosta Nové Cerekve už kvůli mohutnému požáru v obci vyhlásil bezpečnostní opatření. Je štěstí, že štiplavý dým jde na druhou stranu od vesnice.

Zdeněk RAJDLÍK, starosta Nové Cerekve /nez./
--------------------
Dávali jsme lidem vědět, že pokud možno nemají větrat, vycházet s malými dětmi mimo, mimo své domovy.

místní obyvatelka
--------------------
Je to hrozný, no. Dalo se to čekat jako.

místní obyvatelka
--------------------
Dřevní hmota je na skládce uskladněna až do výšky 15 metrů, pracovníci firmy se jí snaží postupně rozebírat, jde to ale pomalu. Aby ne. Na skládce je 38 tisíc tun dřevní hmoty. Podle informací televize Nova jde většinou o nadrcený dřevní odpad, třeba recyklovaný nábytek ze zahraničí, hlavně z Německa. Jestli v dýmu do ovzduší unikají i nebezpečné látky, třeba zbytky nerozdrcených plastů nebo nábytkového lepidla, je otázkou. Firma to odmítá.
Jsou tam i nebezpečný věci v tom odpadu?

Vladislav ŠARUDI, jednatel Silva CZ, provozovatel skládky
--------------------
Ne, ne, ne, to je, prosím vás, dřevní materiál, dřevní surovina pro výrobu dřevotřískových desek.

David PIK, redaktor
--------------------
Každopádně po uhašení se na místo chystá Česká inspekce životního prostředí, která požár monitoruje. Vedení obce už na příští týden navíc plánuje schůzky s majitelem skládky, jihlavskou firmou Kronospan, kde se rozhodne, co bude se skládkou dále. David Pik, televize Nova.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál
Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Nová účinná a jednoduchá metoda asanace kůrovcového dříví

Lesnictví

Kůrovcová kalamita postavila vlastníky lesa před problém, jak efektivně asanovat velké objemy kůrovcem napadeného dříví. Jako vhodná metoda zejména pro menší a střední vlastníky lesů...

Čti dál
Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Nové větší odměrné nádobky na kůrovce

Lesnictví

KŮROVCOVÉ INFO v souvislosti s nárůstem odchytů kůrovců na mnoha lokalitách v ČR přichází s novými nádobkami na kůrovce, jejichž objem bude lépe korespondovat s...

Čti dál
Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem a kůrovcem

Zbylé prostředky z kompenzací zemědělcům by mohly jít na boj se suchem…

Lesnictví

Členové CZECH FOREST think tanku navrhují, aby finanční prostředky, které nebyly vyčerpány z vyčleněných prostředků na odškodnění zemědělců za sucho v roce 2017, byly využity pro rychlou...

Čti dál

21°C

ČR - aktuální počasí

Přeháňky

Vlhkost: 68%

Vítr: 22.53 km/h

  • 17 Čec 2018 21°C 14°C
  • 18 Čec 2018 22°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby