Přihlásit

ČSÚ: Těžba dřeva v Olomouckém kraji byla loni nejvyšší v Česku (Finance.cz)

Olomouc 11. června (ČTK) - Těžba dřeva loni v Olomouckém kraji kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně vzrostla a byla nejvyšší v Česku. Zatímco v roce 2016 se těžba dřeva v regionu zvýšila o 16 procent na 2,37 milionu metrů krychlových, loni vzrostla o pětinu na 2,87 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Na tuzemské těžbě dřeva, která loni obnášela 19,387 milionu metrů krychlových, se Olomoucký kraj podílel zhruba 15 procenty. Vysokou těžbu vykázal ještě Moravskoslezský kraj (2,826 milionu metrů krychlových) a Jihočeský kraj (2,573 milionu metrů krychlových).

Na jehličnaté stromy loni v Olomouckém kraji připadla těžba 2,682 milionu metrů krychlových a na listnaté stromy 187.787 metrů krychlových dřeva. Většina loni vytěženého dřeva v Olomouckém kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v Olomouckém kraji obnášela 2,596 milionu metrů krychlových. Polovinu této těžby tvořily polomy a druhou stromy napadené kůrovcem.

Kůrovcová kalamita v Olomouckém kraji postihla hlavně rozlehlé lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a jeho okolí. Zasaženy jsou také lesy v severní části Olomoucka. Správci lesů proto výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili šíření nebezpečného brouka. Kůrovec se v posledních letech přemnožil kvůli tomu, že méně prší a je sucho. Dílo zkázy pak dokonaly vichřice, které oslabené stromy polámaly.

Poslední vichřice zasáhla Olomoucký kraj na jaře. Například na území lesní správy Šternberk v březnu spadlo zhruba 150.000 metrů krychlových dřeva, z toho 50.000 metrů krychlových připadá na lesy v kopcích nad Olomoucí. \"Postiženy větrem byly všechny dřeviny, ale smrků samozřejmě nejvíc. Kromě toho zpracováváme i kůrovce,\" uvedl lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek. V lesích, které spravují Lesy města Olomouce, silný vítr poškodil dalších 14.000 metrů krychlových dřeva.

Dřevorubci mají kvůli kalamitám plné ruce práce hlavně v okolí Olomouce i na Libavé. \"Podíl nahodilých těžeb na této organizační jednotce (divize Lipník nad Bečvou spravující lesy na Libavé) se za posledních pět let blíží 100 procentům,\" řekl ČTK mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. Na Libavé by podle něj letos mělo být vytěženo 600.000 metrů krychlových dřeva. \"Předpokládáme pouze zpracování nahodilé těžby,\" dodal.

Správci lesů se kvůli výraznému zvýšení těžby potýkají s poklesem cen dřeva na trhu, na druhou stranu musí investovat do obnovy lesa. Na plné obrátky jedou pily. Například pila Javořice ve Ptení na Prostějovsku letos plánuje zvýšit množství zpracovaného dřeva z loňských 343.000 metrů krychlových až na 400.000 metrů krychlových.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál
MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

Lesnictví

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů...

Čti dál

29°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 36%

Vítr: 22.53 km/h

  • 21 Čer 2018 30°C 14°C
  • 22 Čer 2018 15°C 9°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby