Přihlásit

ČSÚ: Těžba dřeva v Olomouckém kraji byla loni nejvyšší v Česku (Finance.cz)

Olomouc 11. června (ČTK) - Těžba dřeva loni v Olomouckém kraji kvůli odstraňování stromů napadených kůrovcem i likvidaci rozsáhlých polomů výrazně vzrostla a byla nejvyšší v Česku. Zatímco v roce 2016 se těžba dřeva v regionu zvýšila o 16 procent na 2,37 milionu metrů krychlových, loni vzrostla o pětinu na 2,87 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Na tuzemské těžbě dřeva, která loni obnášela 19,387 milionu metrů krychlových, se Olomoucký kraj podílel zhruba 15 procenty. Vysokou těžbu vykázal ještě Moravskoslezský kraj (2,826 milionu metrů krychlových) a Jihočeský kraj (2,573 milionu metrů krychlových).

Na jehličnaté stromy loni v Olomouckém kraji připadla těžba 2,682 milionu metrů krychlových a na listnaté stromy 187.787 metrů krychlových dřeva. Většina loni vytěženého dřeva v Olomouckém kraji připadla na takzvanou nahodilou těžbu, která zahrnuje odstraňování polomů a likvidaci stromů napadených škůdci. Nahodilá těžba v Olomouckém kraji obnášela 2,596 milionu metrů krychlových. Polovinu této těžby tvořily polomy a druhou stromy napadené kůrovcem.

Kůrovcová kalamita v Olomouckém kraji postihla hlavně rozlehlé lesy ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá a jeho okolí. Zasaženy jsou také lesy v severní části Olomoucka. Správci lesů proto výrazně zvýšili těžbu dřeva, aby zabránili šíření nebezpečného brouka. Kůrovec se v posledních letech přemnožil kvůli tomu, že méně prší a je sucho. Dílo zkázy pak dokonaly vichřice, které oslabené stromy polámaly.

Poslední vichřice zasáhla Olomoucký kraj na jaře. Například na území lesní správy Šternberk v březnu spadlo zhruba 150.000 metrů krychlových dřeva, z toho 50.000 metrů krychlových připadá na lesy v kopcích nad Olomoucí. \"Postiženy větrem byly všechny dřeviny, ale smrků samozřejmě nejvíc. Kromě toho zpracováváme i kůrovce,\" uvedl lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek. V lesích, které spravují Lesy města Olomouce, silný vítr poškodil dalších 14.000 metrů krychlových dřeva.

Dřevorubci mají kvůli kalamitám plné ruce práce hlavně v okolí Olomouce i na Libavé. \"Podíl nahodilých těžeb na této organizační jednotce (divize Lipník nad Bečvou spravující lesy na Libavé) se za posledních pět let blíží 100 procentům,\" řekl ČTK mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona. Na Libavé by podle něj letos mělo být vytěženo 600.000 metrů krychlových dřeva. \"Předpokládáme pouze zpracování nahodilé těžby,\" dodal.

Správci lesů se kvůli výraznému zvýšení těžby potýkají s poklesem cen dřeva na trhu, na druhou stranu musí investovat do obnovy lesa. Na plné obrátky jedou pily. Například pila Javořice ve Ptení na Prostějovsku letos plánuje zvýšit množství zpracovaného dřeva z loňských 343.000 metrů krychlových až na 400.000 metrů krychlových.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje nejrychleji v ČR

Lesnictví

Stav lesů na Vysočině se kvůli suchu zhoršuje asi nejrychleji v Česku, i kvůli vysokému zastoupení smrků. Oslabené stromy se nedokážou bránit kůrovci, který je...

Čti dál
Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Generálním ředitelem Lesů ČR se stane od září Josef Vojáček

Lesnictví

Aktualizováno 14. 8. Novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR se od 1. září 2018 stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef...

Čti dál
Čína má zájem o další české dřevo

Čína má zájem o další české dřevo

Lesnictví

Lesy České republiky jednají se zástupci Číny o dalších kontraktech spojených s prodejem dříví. Přebytek dříví na středoevropském trhu a nejistota odbytu vedly zástupce podniku Lesy...

Čti dál
SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

SVOL: Kůrovcová kalamita nekončí, je potřeba hledat odbyt dřeva

Lesnictví

Současným stavem kůrovcové kalamity a možnostmi jejího řešení u nestátních vlastníků lesů se zabýval na svém pravidelném jednání republikový výbor SVOL. Konstatoval, že nečinnost státní...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 52%

Vítr: 6.44 km/h

  • 19 Srp 2018 31°C 16°C
  • 20 Srp 2018 32°C 17°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby