logo Silvarium tisk

Kněždub (Hodonínsko) 19. února (ČTK) - Český svaz ochránců přírody vykupuje v rámci sbírky Místo pro přírodu neudržované pozemky ve dvou lokalitách v Bílých Karpatech jižně od Kněždubu na Hodonínsku. Chce o ně pečovat tak, aby se tam vrátily vzácné druhy rostlin a živočichů. V tiskové zprávě to dnes uvedl koordinátor sbírky Jan Moravec.

Devět pozemků o celkové výměře 0,67 hektarů v lokalitách Léskovky a Vlčí se má stát základem dalších dvou "soukromých rezervací" ochránců.

"Bez pravidelného obhospodařování se louky a sady plné květin, motýlů a brouků začaly měnit v hustý, druhově chudý les. Proto již několik let podobná místa vyhledávají členové ČSOP Bílé Karpaty a tam, kde to má ještě smysl, se po domluvě s vlastníky ujímají péče o tyto pozemky," vysvětlili ochránci přírody.

"Zkušenosti z dalších lokalit v okolí, kde byla obnova luk a sadů provedena jíž před několika lety, ukazují, že šance návratu vzácných druhů je velmi vysoká. Očekávat můžeme i některé druhy orchidejí, kdy v nejbližším okolí se vyskytují například rudohlávek jehlancovitý či vstavač osmahlý," uvedl Moravec.

Tam, kde zanikly původní louky a je tam v podstatě souvislý les, zamýšlejí ochránci přírody zavést takzvané pařezení, tedy simulovat způsob, jak v lesích kdysi hospodařili tamní sedláci.

"Výsledkem je řídký, světlý les, důležitý zase pro jiné vzácné druhy hmyzu, například našeho největšího brouka roháče. Tento typ lesa v naší krajině již téměř chybí a právě 'les' na nelesní půdě je dobrou příležitostí ho zase alespoň v některých místech vrátit," uvedl Moravec.

Český svaz pozemky vykupuje v projektu Místo pro přírodu. Za 16 let díky penězům od stovek dárců vykoupil více než 150 hektarů pozemků. O místa se starají pozemkové spolky, které jsou neziskovými organizacemi. Hnutí spolků zastřešených svazem ochránců zahrnuje v Česku více než 60 organizací.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě