logo Silvarium tisk
(jah, ČTK)

Město získalo dotaci na pěšinky v lese, teď tam ale řeší vážnější problémy

Chrudim, Lanškroun - Radním v Chrudimi se podařilo získat bezmála sedmnáct milionů korun na lepší cesty pro cyklisty, turisty i jezdce na koních v městských lesích na Podhůře.

Zní to jako krutá ironie.

Po vichřici, která zdecimovala minulý týden městské lesy, je stavba nových cestiček asi tím posledním, co teď správcům lesa leží v hlavě. Radní včera na mimořádné schůzi vydali zákaz vstupu do lesů. Platit bude až do konce září. Do lesů se nesmí ani na Lanškrounsku.

Pro houbaře by to bylo příliš nebezpečné
 „Na rozdíl od některých jiných míst v okolí rekreačních lesů toho nespadlo tolik, ale houbařům a turistům by hrozilo velké nebezpečí,” uvedl ředitel společnosti Městské lesy Chrudim Zdeněk Odvárka.

 Zákaz vstoupil v platnost okamžitě, tedy už včera, a bude platit až do 30. září. Na houbaření mohou zapomenout lidé ve velké oblasti na jih od Chrudimi. Zákaz vstupu platí v obcích Hluboká, Hošťálovice, Chrudim, Kostelec u Heřmanova Městce, Licibořice, Lipovec, Lukavice, Míčov, Mladoňovice, Morašice, Prachovice, Rabštejnská Lhota, Slatiňany, Svídnice, Třemošnice, Úherčice, Vápenný Podol, Vyžice, Zaječice, Zderaz a Žlebské Chvalovice.

Až do 2. října nesmějí lidé chodit do lesů v okolí Lanškrouna, jde o lesy v katastru obcí Damníkov, Rudoltice a Ostrov u Lanškrouna.

"Dělníci zpracovávají kalamitu. Jsou tam naprasklé stromy a nevíme, jestli po nějakém větším větru nespadnou,” řekla vedoucí odboru životního prostředí Petra Juřinová.
 Pouze doporučení vydali úředníci v Litomyšli na Svitavsku.
 „Lidé by měli omezit vycházky na zalesněnou Černou horu, která je v blízkosti zástavby a oblíbeným výletním místem,” řekl vedoucí odboru městských lesů Petr Novák.

 Omezení naopak nevydali v České Třebové a Vysokém Mýtě na Orlickoústecku nebo v Pardubicích. Ve vysokomýtských lesích upozorňují návštěvníky lesa na nebezpečnější místa ochranné pásky. V krajském městě nebyla kalamita tak rozsáhlá, aby si vyžádala zákaz vstupování. „Spadané stromy by neměly nikoho ohrozit, jsou odklizené. Dřevorubecká skupina ode dneška zpracovává poškozené dřevo,” řekl Miroslav Míča, vedoucí odboru životního prostředí pardubické radnice.

Úředníci i politici doufají, že na konci září už budou lesy z nejhoršího venku. Chrudim počítá dokonce i se stezkami, na které získala dotaci. „V lese toho hodně popadalo, ale les stále existuje. Vichřice projekt neohrozila, protože z devadesáti procent počítá s opravou lesních cest. Chceme přebudovat síť stezek a rozdělit je pro pěší, cyklisty a hipostezky,” uvedl chrudimský místostarosta Roman Málek.



Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě