logo Silvarium tisk

Kvilda – Chtějí ochranu šumavských vod, Šumavu, která patří nejen rostlinám a zvířatům, ale také lidem. Chtějí, aby připravovaná novela zákona nebyla přijata. To je jen několik důvodů, které byly řečeny při setkání v srdci Kvildy. Na něj přišly na dvě stovky milovníků Šumavy, starostové obcí, a to nejen těch, které přímo na Šumavě leží, odborníci, senátoři a poslanci. Všichni, kteří přišli na setkání, někteří navíc i s transparenty v ruce, kroutili hlavou nad současným stavem a přístupem k Šumavě.
„Před čtvrt stoletím byla Šumava vyhlášena národním parkem. A já si opravdu nejsem jistý, jestli by v tuto chvíli mohla být národním parkem vyhlášena znovu," uvedl mimo jiné Jiří Mánek, který na setkání vystoupil jménem spolku Šumavský Králováci. „Šumavský Králováci byli lidé, kteří žili na Šumavě více než sedm set let. Měli od českých králů privilegia tady žít a směli využívat bohatství lesů. Jak dřevo, tak i lovit zvěř. Privilegia dostali proto, že tyto končiny byly vždycky těžké pro život. Šumava je chráněná krajinná oblast a zejména chráněná oblast přirozené akumulace vod. Voda je krví Šumavy a měla by být chráněna," uvedl Mánek k tématu sucha na Šumavě.
Svůj nesouhlas s novelou zákona, která se týká Šumavy a bezzásahových zón, vyslovilo hned několik přítomných hostů. Mezi nimi i bývalý hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, senátor Karel Kratochvíle, starosta Kašperských Hor Petr Málek, ale i slovenský bývalý náměstek ministra životního prostředí Jozef Vojtek. Na stávající novelu a svůj nesouhlas s ní upozorňuje dlouhodobě i samotný starosta Kvildy Václav Vostradovský. „V dnešní době v senátu i v poslanecké sněmově řešíme problém sucha. Vymýšlíme výstavbu nádrže a různých vodních děl a na druhé straně tady necháme uschnout Šumavu. To je takový paradox, jaký není možné akceptovat," řekl Kratochvíle. „Jako krajinný ekolog si myslím, že to, co vzniklo na Šumavě za poslední roky, to není ochrana přírody, ale ekologická katastrofa," poznamenal Vojtek.
Na to, že novela nepřinese Šumavě nic dobrého, upozornil i radní pro životní prostředí Plzeňského kraje Václav Štekl. V proslovech navíc zaznělo i upozornění, že zatím co se neustále mluví o stromech, kůrovci a rostlinách, nikdo nemluví o lidech, kteří na Šumavě žijí.
V davu lidí, kteří svůj postoj vyjadřovali i prostřednictvím transparentů, byla i řada dalších starostů obcí, jako například starosta Nové Pece Jakub Koželuh nebo starosta Protivína Jaromír Hlaváč. Na setkání přišel i bývalý ředitel správy Národního parku Šumava Jan Stráský a senátor Tomáš Jirsa či za starousedlíky Anna Matějů, rozená Honesová. Její rod žije na Šumavě po celá staletí. Ani jí se stávající stav Šumavy nelíbil. „Je mi to líto a opravdu trpím. Brouk tu byl vždycky, ale vždycky se naši předci snažili, aby zabránili nejhoršímu," pronesla k problému kůrovce Matějů.

Komentáře  

+9 # Tomassk 2015-10-02 12:37
Všichni milovníci zeleného lesa se můžeme třeba stavět na hlavu a nic nesvedeme, protože pár kluků z Prahy a několik univerzitních rozumbradů se rozhodlo, že zelená barva je znakem zaostalosti českého venkova, že venkov musí dohnat město.
+6 # Lubik 2015-10-02 12:15
Sonda do myšlení zeleného fanatika: Co pořád máte s tím zeleným lesem. Vám se něco nelíbí na probíhajícím vědeckém experimentu, který zkoumá výsledky urychlení velkého cyklu lesa? Je zřejmé, že odmítáte pochopit následující věc. Který z "opravdových přírodovědců" by nechtěl na vlastní oči vidět, co bude následovat po skutečně velkoplošné disturbanci lesa ve střední Evropě? Je to přece nádherný zdroj pro vědeckou práci na desítky let za peníze z veřejných prostředků a kolik článků se o tom dá napsat do impaktovaných časopisů.

Že přitom chcípnou miliony stromů? Že se změní na léta životní prostředí pro člověka? Že stávající vzrostlé lesy zmizí? To přece správného zeleného fanatika nemůže rozházet. Když si počkáte nějakých 40 let, tak zase někde na Šumavě nějaké vzrostlé zelené lesy budou. Že se toho nejspíš nedožijete? To přece není důležité. Nebuďte proto malicherní a přestaňte teď blbnout s nějakým zeleným lesem.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete osiku za vhodnou přípravnou dřevinu?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě