Přihlásit

Civilizace bez stromů vymřely, říká lesnický expert. Koloběh vody, jak jej známe, už prý nefunguje (ceskatelevize.cz)

Snažit se zadržet vodu v krajině je sice žádoucí, ale samo o sobě to proti suchu nepomůže. V Interview ČT24 to řekl Petr Horáček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, podle kterého je klíčová role vegetace, především stromů. Ke zvýšení srážek je totiž nutný vyšší výpar, přičemž hodně vody dokážou vypařit právě ony.

V Česku je sucho – ba přímo extrémní sucho. Občas sice nastane zlepšení, když více zaprší, ale deštivá období zatím nebyla tak dlouhá, aby dokázala situaci skutečně zvrátit. Zásadní změnu přitom vědci neočekávají. Podle Petra Horáčka nelze zlepšení očekávat i proto, jak vypadá česká krajina.

„To, co trápí celou českou krajinu, je postupné vysychání v důsledku nejen zvyšování teploty vzduchu, ale zejména snižování jeho vlhkosti. Výhled je takový, že stav lze zvrátit v okamžiku, kdy začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině a budeme usilovat o to, abychom nejen vodu v krajině udrželi, ale současně abychom vodu vraceli zpátky do vzduchu tím, že budeme podporovat takovou vegetaci, která má velký výpar," upozornil. 

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+12 # Rensa 2019-07-22 22:47
Takže "začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině", to jako že zpřísníme povolování kácení jednotlivých stromů, alejí a snížíme třeba max. výměru holin v lese, ale betonovat a asfaltovat ne? Kolik zemědělské půdy ubylo za 100 let, jedne kraj či kolik? Nebude náhodou pes zakopaný právě či především tam?
+12 # Starý 2019-07-23 07:13
Tak tak, pro velké firmy pobídky a zemědělská půda ve velkém k zástavbě halami a dalšími srágorami.
Ale obyčejnému člověku, tak toho zpoplatnit a an-blok stanovit odvody za každý prd, včetně úplného zákazu na "1" orné, i kdyby šlo o pozemek uprostřed klasické vesnice.

Na normální lid musí být bič...!

A logika, tu nehledejme, prezentujme pár lidí, kteří zasadí pár stromů a pak popel a nic. Lesáky, kteří mají povinnost "zajistit kultury" a to ne pár stromů, ale tisíce stromů, na ty se vyse..me.
"Ať vzkvétá politika a absolutismus naší společnosti a hlavně naši milí a osvícení politici !!"
+8 # bergfreund 2019-07-22 14:18
Dobrý den a je možné teda změřit a vyčíslit např vliv odlesnění na Šumavě v dusledku bezzásahovosti,kde došlo k vysušení obrovské plochy..???? že už by třeba někdo těm zeleným vyčíslil "jejich přínos" zdejší krajině???ale na to asi není nikdo dost odvážný....a co přinese další rozšíření zon "škudce Šumavy" Hubeného????

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

SVOL: Na zalesňování potřebujeme pro příští rok sedm miliard

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL) žádá stát o sedm miliard korun na zalesňovací práce pro příští rok. Letos by mohl kůrovec napadnout...

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Na NEKRMBROUKA.CZ najdou vlastníci lesa nový videonávod o kůrovci

Lesnictví

Před začátkem jarního rojení bylo na portálu NEKRMBROUKA.cz zveřejněno video, které názorně ukazuje, jak lýkožrouta smrkového vyhledávat. V srpnu byl dokončený nový videonávod, které komplexně...

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

ČTK: Lesní školky mění sortiment, obnovu lesů brzdí sucho

Lesnictví

Hlasujte v anketě! Lesní školky mění v poslední době kvůli kůrovci sortiment. Výrazně se zvýšila poptávka po listnatých stromech, které lýkožrout smrkový nenapadá. Zároveň je...

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Vysočina dá na podporu hospodaření v lesích dalších 50 mil. Kč

Lesnictví

Žádosti o krajskou dotaci mohou lesníci podávat od 2. do 30. září. Zjara už kraj na stejný účel rozdělil 26 milionů korun, většinou plynuly na...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby