Přihlásit

České lesy patří v Evropě mezi nejvíc poškozené (ČT 1)

Autor: Tereza Pultarová
Moderátor: Iveta Toušlová, Bohumil Klepetko
Relace: Události

Moderátor
A jsme tu s dalším dílem našeho zpravodajského seriálu o životním prostředí. Dnes na téma české lesy. České lesy patří v Evropě mezi nejvíc poškozené. Stále ještě se nevypořádaly s poškozením způsobeným nezdravou a neuváženou průmyslovou výrobou v minulosti a nežádoucí tendence v lesích se často řetězí. Jedna vyvolává další. Ozdravit české lesy má Národní lesnický program.

Autor
Nemocné stromy, málo listnáčů a přemnožené srnky. Výčet největších potíží českých lesů je ale mnohem obsáhlejší.

Jakub Hruška, Česká geologická služba:
Například v horských lesích přetrvává stále problém s kyselou depozicí. To, že dnes už emise síry a dusíku jsou nižší, než byly před 20 lety, neznamená, že ty lesy jsou v pořádku.

Autor
Právě smrkové monokultury nejen v horských polohách snadno podlehnou větru nebo kůrovci. Je to přitom právě smrk, který v českých lesích stále převládá. Tvoří 53 % porostů. V přirozených lesích české přírody by se ho vyskytovalo pouhých 11 %.

Jakub Hruška, Česká geologická služba:
Naše lesy mají špatné druhové složení, je v nich málo listnáčů, a to druhové složení by se mělo významně zlepšit, aby ty lesy mohly daleko lépe a přirozeněji růst, v uvozovkách, samy ze sebe.

Autor
Právě to by měla změnit nová koncepce Národního lesnického programu, kterou připravují čeští přírodovědci a lesníci. Vysazování dubů nebo buků ale naráží na přemnoženou zvěř. Listnaté stromy totiž srnkám chutnají mnohem víc než smrky. Podle lesníků jde o škody za stovky milionů korun.

Miroslav Svoboda, Česká zemědělská univerzita v Praze:
Pokud chceme zvýšit podíl těch listnatých dřevin, bohužel musíme ty současné stavy zvěře alespoň na nějakou přechodnou dobu, řekněme, desítky let, snížit.

Autor
Mluví se i o dalších změnách. Například pěstování palivového dříví v nížinách poblíž řek. Kmeny vyrůstající z pařezů se dají kácet už po deseti letech. Novou koncepci Národního lesnického programu v současné době projednává Ministerstvo životního prostředí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby