Přihlásit

České lesy patří v Evropě mezi nejvíc poškozené (ČT 1)

Autor: Tereza Pultarová
Moderátor: Iveta Toušlová, Bohumil Klepetko
Relace: Události

Moderátor
A jsme tu s dalším dílem našeho zpravodajského seriálu o životním prostředí. Dnes na téma české lesy. České lesy patří v Evropě mezi nejvíc poškozené. Stále ještě se nevypořádaly s poškozením způsobeným nezdravou a neuváženou průmyslovou výrobou v minulosti a nežádoucí tendence v lesích se často řetězí. Jedna vyvolává další. Ozdravit české lesy má Národní lesnický program.

Autor
Nemocné stromy, málo listnáčů a přemnožené srnky. Výčet největších potíží českých lesů je ale mnohem obsáhlejší.

Jakub Hruška, Česká geologická služba:
Například v horských lesích přetrvává stále problém s kyselou depozicí. To, že dnes už emise síry a dusíku jsou nižší, než byly před 20 lety, neznamená, že ty lesy jsou v pořádku.

Autor
Právě smrkové monokultury nejen v horských polohách snadno podlehnou větru nebo kůrovci. Je to přitom právě smrk, který v českých lesích stále převládá. Tvoří 53 % porostů. V přirozených lesích české přírody by se ho vyskytovalo pouhých 11 %.

Jakub Hruška, Česká geologická služba:
Naše lesy mají špatné druhové složení, je v nich málo listnáčů, a to druhové složení by se mělo významně zlepšit, aby ty lesy mohly daleko lépe a přirozeněji růst, v uvozovkách, samy ze sebe.

Autor
Právě to by měla změnit nová koncepce Národního lesnického programu, kterou připravují čeští přírodovědci a lesníci. Vysazování dubů nebo buků ale naráží na přemnoženou zvěř. Listnaté stromy totiž srnkám chutnají mnohem víc než smrky. Podle lesníků jde o škody za stovky milionů korun.

Miroslav Svoboda, Česká zemědělská univerzita v Praze:
Pokud chceme zvýšit podíl těch listnatých dřevin, bohužel musíme ty současné stavy zvěře alespoň na nějakou přechodnou dobu, řekněme, desítky let, snížit.

Autor
Mluví se i o dalších změnách. Například pěstování palivového dříví v nížinách poblíž řek. Kmeny vyrůstající z pařezů se dají kácet už po deseti letech. Novou koncepci Národního lesnického programu v současné době projednává Ministerstvo životního prostředí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Jak bojovat s kůrovcem v zimě - nové video na NEKRMBROUKA.cz

Lesnictví

Jako poznat kůrovcem napadený strom v zimním období, jak odlišit sterilní kůrovcové souše a aktivní kůrovcové stromy nebo kolik jedinců lýkožrouta smrkového se může nacházet...

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši  900 000 kubíků

ALSOL letos předpokládají kvůli kalamitě těžbu ve výši 900 000 kubíků

Lesnictví

Rekordních 900 000 metrů krychlových dřeva letos kvůli kůrovcové kalamitě a suchu plánují vytěžit Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), které hospodaří v Olomouckém a...

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Novoroční anketa Lesnické práce: kalamita přerostla v celorepublikový problém

Lesnictví

V roce 2019 se naplno ukázaly limity dosavadního samofinancování péče o lesní ekosystémy, nepřipravenost lesního hospodářství a České republiky na celoplošné katastrofy, ale také obrovská...

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesy ČR zveřejnily Strategii rozvoje 2019-2024, z jednání vlády byla stažena

Lesnictví

Strategii rozvoje Lesů České republiky od 1. září 2019 do 31. prosince 2024 zveřejnil 6. 1. státní podnik na svých webových stránkách. Dokument stanovuje základní...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby