logo Silvarium tisk

Petr ALBRECHT, redaktor

Příběh první a druhý, natočený na začátku roku. Pila v Hladově na Jihlavsku propustila všechny zaměstnance. Neměla co řezat. Gigant ve Ždírci nad Doubravou měl zásoby na jeden týden. Příběh třetí, aktuálnější. Dendra Břeclav, výrobce obalového řeziva, 20 let na trhu, až 90 zaměstnanců, kteří dostali bez výjimky 12. Výplatu a občas i prémie. Dnes zeje rozsáhlý areál u Moravské Nové Vsi prázdnotou. Firma je v insolvenci, dřevo pryč a s ním i lidé. Zbyl jen hlídač. Příběh čtvrtý, o poznání menší provoz v Račicích a Vyškovsku. Na rámovou pilu tu už druhým rokem sedá prach. A zarůstá pavučinami. Z desítky zaměstnanců zbyly jen dva spolumajitelé, šéfují teď sami sobě a občas i pár brigádníkům. Co všechny uvedené příběhy malých ale i velkých pil spojuje? Především to, že nejsou jen čtyři. Je jich daleko víc, nejméně desítky. Nejen na jihu Moravy, ale v celé zemi. Problém číslo 1, majitelé pil se nedokázali vyrovnat se skokovým navýšením ceny dřeva poté, co státní podnik Lesy České republiky změnil způsob jeho prodeje.

Zdeněk VALNÝ, prezident, Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů

Naprosto klíčovým zásadním problémem je jakým způsobem, netržním způsobem obchoduje státní podnik Lesy České republiky svoje dříví, a to totiž tak, že soutěž o toto dříví slučuje do jedné soutěže se soutěží o nákup služeb.

Petr ALBRECHT, redaktor

V praxi to vypadá tak, že firma nabídne, za kolik od Lesů dřevo odkoupí a pokud zvítězí v tendru, samo ho vytěží, nacení a pošle na trh. Cena hraje absolutní prim. Odhaduje se přitom několik měsíců dopředu. Nejvyšší nabídky přicházejí logicky od největších hráčů.

Tomáš CHMELAŘ, spolumajitel Pila Račice

Oni preferují jenom tu cenu, co nejvyšší za tu kulatinu a ty firmy, aby to získaly ten revír, tak se prostě v těch nabídkových cenách tak předháněly, že ta cena se prostě vyšplhala tam, kde v současnosti je.

Petr ŠILER, spolumajitel, Pila Račice

Za tu cenu o tisíc korun dražší, samozřejmě to si každý spočítá, že by to řezivo muselo být dražší o 2 tisíce korun za kubík, za jeden kubík trámů spotřebuju dva kubíky kulatiny.

Tomáš CHMELAŘ, spolumajitel Pila Račice

To je prostě neprodejná cena toho řeziva, když kubík trámů se prodává mezi 5 až 6 tisíci a mělo by se to zvednou na 7 tisíc, tak je to neprodejné.

Zbyněk BOUBLÍK, mluvčí, Lesy ČR

Ty Lesy České republiky cenu dřeva neurčují a tím nemohou ani cenu dřeva nikomu diktovat. Ceny dřeva v České republice tak nevybočují z cen dřeva v okolních zemích. Současná cenová úroveň zdaleka nejvyšší za posledních 10 až 15 let.

Petr ALBRECHT, redaktor

Problém číslo dvě, o kterém se většinou kameru nemluví. Dřevo z lesů údajně mizí ve velkém, aby firmy dorovnaly ztráty vzniklé nadsazenou a nerentabilní cenou třeba největšího těžaře, který vyhrál většinu tendrů v zemi, firmu Less & Forest nedávno přistihli lesníci při nakládání několika tun neoznačeného dřeva. Náhoda nebo úmysl?

redaktor /Tomáš Zmeškal, ředitel společnosti Less & Forest/

Jde o politováníhodnou situaci, která dle našeho názoru vznikla v komunikaci našich zaměstnanců.

Petr ALBRECHT, redaktor

Problém číslo 3, Lesy České republiky podle majitelů pil opakovaně nevypsaly tendry na těžbu a prodej dřeva včas. V některých oblastech se tak na začátku loňského i předloňského roku prostě netěžilo a pily neměly co řezat.

Zdeněk VALNÝ, prezident, Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů

V případě, že jste majitel pily, kterou obklopují státní lesy a ve kterých se nepracovalo anebo nepracuje, netěží, tak máte obrovskou smůlu a v podstatě nemáte jinou možnost než buďto výrazně omezit provoz anebo ten provoz zcela zastavit a ty lidi propustit. Obecně lez konstatovat, že pily vyráběly v omezeném provozu de facto celý leden a únor. Teprve v březnu se některým z nich podařilo obnovit původní objem výroby, někteří na to stále ještě čekají.

Petr ALBRECHT, redaktor

Lesy České republiky svalují zpožděné tendry na nespokojené soutěžící.

Zbyněk BOUBLÍK, mluvčí, Lesy ČR

Za časovou prodlevu v tendrech nesou skutečně odpovědnost někteří účastníci tendru a to podáváním neoprávněných námitek a podnětů.

Zdeněk VALNÝ, prezident, Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů

Od ledna loňského roku následkem těch poměrně vážných problémů s podepisováním smluv, respektive s tendry Lesy České republiky, skončilo na pracovních úřadech několik tisíc lidí. Nepochybně také došlo k uzavření několika desítek provozů. Odhadnout ale přesně čísla neumím.

Petr ALBRECHT, redaktor

Co bude dál nikdo neví. Dřeva už je prý zase dost. Na české poměry je ale drahé, a tak míří většinou za hranice.

Tomáš CHMELAŘ, spolumajitel Pila Račice

Nakonec jsme skončili u listnatého řeziva a výrobou z lípy, protože ta ještě naštěstí byla cenově dostupná a dala se sehnat.

Petr ALBRECHT, redaktor

Kdo se nepřizpůsobil, zkrachoval. Kdo nezkrachoval věří, že bude líp.

Tomáš CHMELAŘ, spolumajitel Pila Račice

Pocity máme velice rozporuplné a jsme z toho rozčarovaní.

Petr ŠILER, spolumajitel, Pila Račice

Budeme bojovat určitě. Protože to, co jsme si tady vybudovali, tak nechceme zahodit v podstatě.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě