Přihlásit

České dřevo do Číny? (Seznam.cz TV)

Oliver SÁLUS, moderátor 
Lesníci v kalamitních oblastech musí kvůli kůrovci těžit mnohem vyšší objemy dřeva než naplánovali, a to jim komplikuje odbyt. Snaží se proto proniknout na čínský trh, který má o evropské dřevo zájem. Ti, kteří s Čínou už obchodují si spolupráci pochvalují. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Český trh s dřívím je kvůli kůrovcové kalamitě přesycen a lesníci hledají odbyt kde se dá. Státní Lesy proto začaly pošilhávat po Číně, která je po dřevě stále hladová. Obchod s Čínou však není žádnou novinkou. Dřevo tam úspěšně dodává už řada českých lesníků. 

Václav KODET, Jednatel, Městské Lesy Jihlava 
Kůrovcová kalamita nás zaskočila a museli jsme vytěžit 2× tolik. Pokud bysme nenašli nové odbytové možnosti, tak bysme nebyli schopni to dříví prodat. Jedna z těch významných odbytových možností je takzvaný čínský kontrakt. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Jihlavské lesy do Číny prodávají přes zprostředkovatele. Využívají kontejnery, které do Evropy přivezly čínské zboží. Dříve se do Asie vracely prázdné. Nyní je čeští lesníci plní kůrovcovýmdřevem. 

Václav KODET, Jednatel, Městské Lesy Jihlava 
U nás v lese to už přímo do těch lodních kontejnerů nakládáme. Obecně můžu říct, že je to /nesrozumitelné/ průměrně nejlepší zpeněžení kulatiny na trhu, které jsem získal v loňském roce. 

Martin HYSKÝ, /ČSSD/ radní, člen kalamitního štábu 
Čína je obrovský trh, který se rozvíjí. Ekonomika tam roste, to znamená, že může absorbovat velké množství dříví. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Čína ročně doveze kolem 100 000 000 m3 dříví. Státní podnik Lesy České republiky letos plánuje vytěžit až 12 000 000 kubíků. 

Josef VOJÁČEK, generální ředitel Lesy ČR 
Měl jsem možnost setkat se asi s 30-ti konkrétními partnery, výrobci a dřevozpracovateli v Číně. V současné době očekáváme jejich návštěvu v České republice a předpokládám, že nejpozději v horizontu několika málo měsíců bychom se měli dostat do roviny konkrétní smluvní spolupráce. 

Michaela RAMBOUSKOVÁ, redaktorka 
Zájem o dovoz z Evropy v Číně poroste i kvůli obchodním sporům se Spojenými státy. Z Vysočiny pro seznam cz, Michaela Rambousková.

Komentáře   

+7 # lesmistr 2019-05-27 23:15
Jednatel ML Jihlava Kodet se nezmínil, zda byl také v Číně a s kolika zástupci firem tam jednal. Důležitější je, že Jihlava už do Číny vyváží. A je patrno, že již nějaký čas a za slušné ceny. Možná, že by stačilo, kdyby někdo odpovědný z GŘ LČR s.p. požádal pana jednatele Kodeta z Jihlavy o kontakt na čínského dovozce a nemuselo by se čekat, až se během několika měsíců naváží "smluvní" vztahy. Jihlava je má pravděpodobně bez návštěvy delegace v Číně. Když má Čína zájem, tak se kontakty najdou samy, že ano?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Vláda brzy projedná dotace na boj s kůrovcovou kalamitou

Lesnictví

Aktualizováno. Vláda zřejmě brzy projedná návrh na vyčlenění tří miliard korun na boj s kůrovcovou kalamitou. V dalších letech by mohl být objem dotací vlastníkům...

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Nahodilá těžba v roce 2018 v ČR: 23 milionů kubíků

Lesnictví

Aktualizováno 13. 6. V roce 2018 vzrostla těžba dřeva v lesích na 25,7 mil. m3 dřeva bez kůry. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii...

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Kůrovcová situace a podpora vlastníků lesů v jednotlivých krajích

Lesnictví

Lesníci v celé republice bojují s dopady sucha a kůrovcovou kalamitou. Potýkají se s nedostatkem těžebních a asanačních kapacit i s problémy s odbytem. Jen...

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Pro Silva Bohemica žádá ministra zemědělství o řešení škod zvěří

Lesnictví

Předseda sdružení Pro Silva Bohemica Milan Hron zaslal 11. 6. 2019 otevřený dopis ministru zemědělství, ve kterém jej žádá jménem Pro Silva Bohemica, pobočného spolku...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby