Přihlásit

Ceny palivového dřeva padají kvůli kalamitě dolů (TV Nova)

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka 
Dřeva je tolik, že jeho cena už 3 roky klesá a lesníci začínají být na výrobních nákladech. Důvodem je, že až třetina lesů v České republice usychá a stromy zasažené kůrovcem se nedaří rychle vytěžit. 

Reynolds KORANTENG, moderátor 
Levné je zejména palivové dřevo. Prudce zlevňují i dřevěné peletky, které začínají patřit mezi nejlevnější způsoby vytápění. 

Petr BRZEK, redaktor 
Kvůli suchu a kůrovcové kalamitě lesníci loni vytěžili 18 000 000 kubíků dřeva. Letos to bude o 5 000 000 víc a příští rok pravděpodobně přijde extrém. 

lesník 
...by mohla být těžba 30 až 50 000 000 kubíků. 

Petr BRZEK, redaktor 
Jen ve státních lesích březnová vichřice Eberhard poničila 1 000 000 stromů. Škoda je podle společnosti zhruba půl miliardy korun. Cena palivového dříví tak klesla o 30 % na zhruba 700 Kč za metr krychlový. Na vytěžení tisíců hektarů souší budou chybět ruce, stroje i pily, a tak lesníci nabízejí lidem, aby si dřevo sami natěžili. Ve sváteční den toho využil i tento muž u Břehu na Pardubicku a za dopoledne nařezal 2 vozíky za auto. Zapotí se, ale ušetří tak ročně tisíce korun za vytápění. 

lesník 
Je to přece jenom levnější tohle to. 

Petr BRZEK, redaktor 
Jelikož jsou stromy dál od silnice, kubík dřeva od správce ho vyšel zhruba na 30 Kč. 

lesník 
Je to vykoupený hlavně časem. 

Petr BRZEK, redaktor 
Nadbytek dřeva sráží i cenu peletek, a to meziročně o 5 %. Na minimu začíná být právě teď, a to až o pětinu, protože končí topná sezóna. S nimi topí ve středních Čechách třeba Vladimír Stupavský. Jako palivo už v minulosti použil kdeco, ale s peletkami aktuálně ušetří ročně prý úplně nejvíc. 

Vladimír STUPAVSKÝ, osoba 
Vyjde mě to na 25–27 000 Kč. V plynu bych protopil 32 000 Kč. 

Petr BRZEK, redaktor 
Tuna vyjde na 5 000 Kč. Pořídil si i silo, do kterého mu materiál nafouká cisterna. 

Vladimír STUPAVSKÝ, osoba 
Za celou sezónu je z pelet popela zhruba tento 1 zásobník, nic víc. 

Petr BRZEK, redaktor 
Dlouhodobá prognóza podle lesníků není dobrá. Až se staré dříví vytěží, nového bude pro změnu málo a jeho cena tak pravděpodobně zase poroste. Petr Brzek, televize Nova. 

Lucie BORHYOVÁ, moderátorka 
Podle ekonomů je právě dřevo tím nejvýhodnějším zdrojem energie na vytápění. Nízké ceny by si mělo udržet ještě několik následujících let. Naopak elektřinu, plyn i uhlí čeká další zdražování. 

Jan MAREŠ, redaktor 
Cena dřeva by se zatím výrazně neměla zvedat minimálně 5 let. Tedy než se vyčerpají zásoby kůrovcového dřeva, to teď ale nehrozí. 

Lukáš KOVANDA, ekonom 
Myslím si, že v tuto chvíli je velmi těžké hledat opravdu jiný výhodný zdroj energie, než je právě dřevo. 

Štěpán KŘEČEK, hlavní ekonom, BH Securities 
Je proto vhodné zvážit, aby domácnosti, které mají například kombinované kotle přešly z energii tak konvenčních, jako je tedy elektřina nebo plyn, právě třeba na dřevo, které má výrazně nižší cenu

Jan MAREŠ, redaktor 
Výhodné je momentálně i černé a hnědé uhlí. Cena ale postupně dlouhodobě roste. Právě teď je nejlepší čas na zajištění zásob uhlí na zimu. Naopak si připlatí domácnosti topící elektřinou. Ceny šly nahoru už loni v souvislosti s vývojem cen na burze. Ekonomové předpokládají, že si české domácnosti ještě letos za elektřinu připlatí o 5 až 10 %. Na vině je především zdražení emisních povolenek a také plán odstavit v Německu jaderné a uhelné elektrárny. 

Lukáš KOVANDA, ekonom 
Za poslední rok ty ceny emisních povolenek narostly o 90 až 100 %. Tyto vyšší ceny promítají do cen velkoobchodní elektřiny a od té se pak odvíjí ta elektřina pro domácnosti. 

Jan MAREŠ, redaktor 
O 5 % dražší by mohl být i plyn. 

Lukáš KOVANDA, ekonom 
Tím, jak se snaží nahrazovat lidé a firmy právě tu elektřinu nebo to uhlí něčím jiným, tak sahají k plynu, a tím pádem je větší sháňka po plynu, a tím pádem roste i cena. 

Jan MAREŠ, redaktor 
Jan Mareš, televize Nova.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Prezident podepsal novelu lesního zákona

Lesnictví

Novelu lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky soukromým vlastníkům na obnovu lesů, podepsal dne 14. 11. 2019 prezident Miloš Zeman, informoval...

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

NP Šumava se kvůli ceně dříví dostal do finančních potíží

Lesnictví

Aktualizováno 14. 11. Šumavský národní park se kvůli poklesu ceny dřeva dostal do finančních potíží. Park potřebuje peníze na mzdy pro své zaměstnance. Zřizovatel parku...

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

KRNAPu kvůli pádu cen dříví chybějí desítky milion korun v rozpočtu

Lesnictví

Krkonošskému národnímu parku (KRNAP) letos kvůli propadu cen dřeva chybějí v rozpočtu desítky milionů korun. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako zřizovatel parku proto KRNAP zvýší...

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Letecké záběry lesních porostů v roce 2019

Lesnictví

V průběhu roku 2019 Lesnická práce a PEFC ČR realizovaly tři lety nad vybranými oblastmi České republiky s cílem objektivně přiblížit lesnické veřejnosti zdravotní stav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby