logo Silvarium tisk

Babišova vláda zřídila komisi pro boj se suchem. Připravme se, že nás to přijde možná na stovky miliard. Přitom by stačilo udělat krajinu takovou, jaká tady byla před socialistickým velkozemědělstvím. Jenže tomu se „průmysloví zemědělci" brání, říká zemědělská expertka ODS, poslankyně Veronika Vrecionová. A všem jim kraluje právě Agrofert, a tedy opět Andrej Babiš. Kruh se uzavírá.

Bez plné PET láhve do lesa nelez, protože voda tam není. Co jde na vrub letošnímu teplému a suchému počasí a do jaké míry je to sekundární problém způsobený nevhodným hospodařením?

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+16 # Hroch 2018-09-02 13:22
Realita je taková, že po období ,,nevhodného hospodaření " v lesích, které byly(kupodivu) pořád zelené, byl nezodpovědnými a hloupými politiky učiněn ještě horší ,,krok k nápravě" ponecháním některých lokalit k volnému množení škůdců.
Nu, a teď ta ,,pravda a láska" vítězí!

Opravdu, skvělá logika ,,zachránců přírody" : Víme že jsme učinili les zranitelnějším - a proto ho vystavíme masívnímu útoku těch faktorů, proti kterým jsme jej zranitelným učinili - a tím to napravíme !



Jednoho dne budou aktivisté společně s medii radit hasičům, aby hasili benzínem..?!

Ostatně, už máme ,,špičkové vědce", kteří přišli na to, že ,,les vysušuje krajinu" nebo, že ,,semínko stromu se v husté metlici křivolaké bezvadně ujme..." nebo, že ,,smrk na Šumavu nepatří..." atd...

Jedna generace těchto novodobých ,,hospodářů" a nebudeme mít ani suchý chleba!
-3 # Vladimír Pelíšek 2018-09-03 10:20
Od začátku minulého století narostla průměrná teplota v ČR téměř o 2 stupně Celsia.
Současně s tím dochází v posledních dekádách ke změně formy (přívalové lijáky) i distribuce srážek během roku, kdy sice výrazně neklesá jejich celkové množství, ale citelně (někdy úplně) chybí ve vegetační sezóně.
Smrk jako velmi mělce kořenící dřevina proti tomuto nemá žádnou ochranu, protože pokud dosáhne vlhkost v těch maximálně 50 cm, do nichž koření, kritické meze, není schopen sehnat dostatek vody na zasmolování kůrovce (kterému naopak teplé a suché počasí velmi svědčí) a neodvratně mu podléhá.
Proto smrk není za těchto klimatických podmínek vhodnou dřevinou k pěstování.
Vzhledem k tomu, že klimatické prognózy ukazují jako jeden muž na další oteplování, je jakákoliv další dnešní výsadba smrku mimo horské polohy nejen ekologickým, ale i ekonomickým šílenstvím.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě