Přihlásit

CE Wood chystá propouštění 2000 lidí (financninoviny.cz)

logocewood.gif

Aktualizováno:

- Lesy ČR rozšiřují žaloby na CE WOOD (TZ LČR)

- Lesy ČR podaly návrh na insolvenční řízení v CE WOOD
Ivan Doubrava: Zloděj křičí chyťte zloděje!

Lesnický gigant CE Wood oznámil úřadu práce záměr hromadného propouštění všech více než 2000 lidí. Předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava dnes ČTK řekl, že skutečný počet zaměstnanců, kteří budou muset podniky opustit, přesně odhadnout nelze.

Zdroj: financninoviny.cz

Důvodem propouštění je podle něj světová hospodářská krize, která nyní na lesnický a dřevozpracující průmysl doléhá, i kritizované tendry státních Lesů ČR. "My jsme proces (propouštění) zahájili pro všechny naše společnosti s tím, že uvidíme, co bude následovat z hlediska dalšího vývoje," řekl ČTK Doubrava. Oznámení záměru úřadům práce je zákonnou povinností firem.

První výpovědi by zaměstnanci společností skupiny CE Wood podle jejího předpokladu mohli dostat nejdříve na konci února. "Jestli se od něj budeme odchylovat, to ukáže až vývoj v následujících týdnech," dodal Doubrava.
"CE Wood není první a pravděpodobně, bohužel, ani poslední obětí celosvětové krize," řekl ČTK předseda Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství Miloš Balák. Příčinou jsou podle něj hlavně smlouvy se státním podnikem Lesy ČR. Firmy tvrdí, že tříleté kontrakty jsou pro ně kvůli finanční krizi a zhruba čtyřicetiprocentnímu propadu cen nevýhodné. Uzavíraly se totiž při cenách v závěru roku 2007. Dřevaři proto volají po okamžitém zásahu. V opačném případě totiž hrozí nejen další propouštění, ale i nedostatek dřeva na trhu, uvedl.
Podle Doubravy jsou hlavním důvodem, proč skupina k propouštění přistoupila, dopady celosvětové hospodářské krize. Většina produktů CE Wood je totiž určena pro stavebnictví, na které recese vedle automobilového průmyslu dopadá nejvíce. CE Wood prý začal její dopady pociťovat už před více než rokem a půl. "Zároveň je to opakované zasahování státu do oboru při zadávání zakázek státních lesů, které výrazně poškozují perspektivu oboru v celé České republice," dodal Doubrava.

Firma se cítí poškozena tím, že Lesy ČR údajně nespravedlivě přidělovaly zakázky na práce ve svých lesích. Německý InterTrade, který dříve firmu vlastnil, zahájil arbitráž, ve které požaduje téměř tři miliardy korun. Loni v červnu pak společnost CE Wood oznámila, že bude v mezinárodní arbitráži žádat od státu kolem 2,5 miliardy korun.

Součástí skupiny CE Wood jsou společnosti, které se věnují nákupu, zpracování a následnému prodeji dřeva a dřevěných výrobků. Zabývají se i prováděním lesnických prací po celém území ČR. Skupina zahrnuje celkem 14 lesnických, výrobních nebo obchodních společností. Podle předsedy představenstva ale zatím není možné přesně říct, kterých firem se propouštění dotkne výrazněji. Například loni v září už CE Wood oznámil záměr propustit 140 zaměstnanců hodonínského výrobce překližek Ploma. Důvodem tehdy měla být snaha o vyšší produktivitu závodu.

Podle podnikové databáze Čekia je majoritním vlastníkem CE Wood lucemburský fond Figae Invest s podílem 55 procent, 35 procent vlastní Pasman Holding. Loni v říjnu bylo oznámeno, že do firmy chce vstoupit fond RP Capital, jehož zakladatelem byl nejbohatší Čech Petr Kellner (který se ale transakce neúčastnil). V tisku se objevily spekulace, že za obchodem stojí lidé kolem ČEZ včetně šéfa energetické firmy Martina Romana, ten to ale odmítl. Fond ale koncem loňského roku o koupi 66 procent firmy ztratil zájem. Doubrava dnes řekl, že majitelé CE Woodu uzavřeli loni s fondem smlouvu, která dosud nebyla naplněna.

Holding CE Wood je největším seskupením v České republice, které se výrobou, zpracováním a prodejem dřeva zabývá. Mateřskou společností holdingu je a.s. CE Wood. Ta v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy Kč, její ztráta činila 47,8 milionu korun.


Lesy České republiky, s. p. podaly návrh na zahájení insolventního řízení a rozšiřují žaloby na CE WOOD, a. s.

Hradec Králové, 26. 1. 2009
Tisková zpráva Lesů ČR

Návrh na rozšíření žaloby na společnost CE WOOD, a. s. ze dne 24. 9. 2008 dnes podaly Lesy České republiky, s. p. prostřednictvím advokátní kanceláře TOMAN, DEVÁTÝ & PARTNEŘI advokátní kancelář, s. r. o. ke Krajskému soudu v Hradci králové, a to ve výši 151 925 217,- Kč bez příslušenství. K rozšíření žaloby dojde také u Krajského soudu v Brně, a to o částku 870 344,- Kč bez příslušenství. Důvodem k tomuto kroku je neuhrazení příslušných faktur společností CE WOOD, a. s. v řádném termínu. Společnosti CE WOOD, a. s. bylo zasláno dne 23. 1. 2009 oznámení o odstoupení od smluv o prodeji dříví a o zániku smluv, které jsou s nimi ve vztahu vzájemné závislosti. Odstoupení se týká celkem 15 smluv, tedy 15 smluvních územních jednotek. V ostatních smluvních vztazích se společností CE WOOD, a. s., budou Lesy České republiky, s. p. posuzovat možnost ukončování smluv, vždy ad hoc. 

Lesy České republiky, s. p. dále podaly u Krajského soudu v Brně návrh na zahájení insolvenčního řízení proti společnosti CE WOOD, a. s. 

U smluvních vztahů se společností CE WOOD, a. s., u kterých se Lesy České republiky, s.p. rozhodly odstoupit z důvodu neplacení za dodávky dříví, budou Lesy České republiky, s.p. posuzovat možný vznik škody a případný nárok na její náhradu, je však předčasné jakkoli předjímat jejich případnou výši. Lesy ČR podaly návrh na insolvenční řízení v CE WOOD
Ivan Doubrava: Zloděj křičí chyťte zloděje!


26.1. 2009
Tisková zpráva CE WOOD

Lesy ČR dnes podaly návrh na insolvenční řízení v CE WOOD. Pohledávky za firmou CE WOOD státní lesy vyčíslily na 156 milionů korun. 
„Toto je vyvrcholením pětileté šikanózní kampaně, kterou proti nám Lesy ČR vedou,“ komentuje poslední krok Lesů ČR Ivan Doubrava, generální ředitel a předseda představenstva CE WOOD.

Lesy ČR opakovaně činily nezákonné kroky v tendrech na lesnické zakázky, porušovaly zákony a úmyslně poškozovaly CE WOOD ale i další podnikatelské subjekty. To potvrdil několikrát ÚOHS a další instituce včetně Evropské komise.
„Dodnes se s těmito svými flagrantními porušeními zákonů, kterými nám způsobily miliardové škody, což potvrdilo několik znaleckých posudků, nijak nevyrovnali,“ rozčiluje se Ivan Doubrava. „Považujeme za naprosto neuvěřitelné, že na nás nyní podávají návrh na insolvenční řízení.“
Podle Doubravy CE WOOD podnikne právní kroky.
Současní i bývalí akcionáři i firma samotná vedou se státem kvůli opakovaným nezákonným postupům Lesů ČR mnohamiliardové spory. 

Holding CE Wood je největším seskupením v České republice, které se výrobou, zpracováním a prodejem dřeva zabývá. Součástí skupiny CE Wood jsou společnosti, které se věnují nákupu, zpracování a následnému prodeji dřeva a dřevěných výrobků. Zabývají se i prováděním lesnických prací po celém území ČR. Skupina zahrnuje celkem 14 lesnických, výrobních nebo obchodních společností. Mateřskou společností holdingu je a.s. CE Wood. Ta v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy Kč, její ztráta, ke které přispěly právě Lesy ČR svým protiprávním a šikanózním postupem, činila 47,8 milionu korun.Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Zemřel předseda SVOL František Kučera

Lesnictví

SVOL s hlubokým zármutkem v pátek 16. 10. 2020 oznámil, že náhle podlehl nemoci František Kučera. „Ztratili jsme vzácného kolegu a přítele, lesnictví pak velkého...

S technologií 37.5® jako „v bavlnce“

S technologií 37.5® jako „v bavlnce“

Komerční zpráva

V předchozím vydání jsme se zaměřili na pracovní kalhoty a dnes je na řadě funkční oblečení. Práce v lese musí probíhat za jakéhokoli počasí. Každý...

MZe publikovalo aktuální stanoviska týkající se ochrany a obnovy lesa po kalamitě

MZe publikovalo aktuální stanoviska týkající se ochrany a obnovy lesa po kalamitě

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství na svých stránkách publikovalo aktuální stanoviska týkající se ochrany a obnovy lesa po kalamitě – konkrétně k finančnímu příspěvku na ochranu lesa, k...

SVOL: Na podporu lesního hospodářství bude v roce 2021 potřeba 10 miliard

SVOL: Na podporu lesního hospodářství bude v roce 2021 potřeba 10 miliard

Lesnictví

Anketa uvnitř článku!S ohledem na drtivé dopady probíhající kůrovcové kalamity mimořádného rozsahu na lesy a jejich majitele požádalo Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů předsedu...

Populární zprávy

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesy ČR připravují reorganizaci a zřizují Závod lesní techniky

Lesnictví

Zobrazeno:12176

Aktualizováno 21. 8. Vedení Lesů ČR připravuje významné organizační změny. Hlavním důvodem zamýšlených změn je snižování nákladů, zvyšování efektivity administrativních procesů a posílení vlastních kapacit Lesů...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

Zobrazeno:7899

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Zobrazeno:5774

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

V  tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

V tendru Lesů ČR podala nejvíce nejvýhodnějších nabídek firma Uniles

Lesnictví

Zobrazeno:4087

V tendru na provádění lesnických prací ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR předložilo 36 firem 190 nabídek. Lesy ČR je začaly hodnotit 16. září...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby