logo Silvarium tisk
Autor: (ma)
Rubrika: Z DOMOVA

ŠUMAVA - Páteční vstup naší země do schengenského prostoru asi nejméně pocítí lidé žijící na Šumavě. Zdejší česko-německá hranice zůstane kvůli ochraně přírody i nadále z velké části neprostupná. „V Národním parku Šumava zůstane i nadále v platnosti zákon o ochraně přírody a krajiny,“ upozorňuje ředitel šumavského parku František Krejčí.

„Neregulovaný pohyb osob“ by podle něj mohl nejvíce ohrozit ekosystémy horských a rašelinných smrčin a horských vrchovišť. Zcela nepřístupné, nebo přístupné jen po značených trasách, tak zůstanou například oblasti v okolí Trojmezní hory, Plechého a Smrčiny. V oblasti Chráněné krajinné oblasti Šumava zůstane zakázán vstup do Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. I po našem vstupu do „Schengenu“ tak bude panovat kuriózní situace, kdy na horský hřeben nad oběma jezery vede z německé strany turistická stezka, jejíž část vede i po státní hranici. Vstup za hraniční čáru na českou stranu ale bude i nadále pod hrozbou vysoké pokuty zakázán. Mnoho se také nezmění na několik desítek kilometrů dlouhém úseku hranice mezi Železnou Rudou a Bučinou, kde je jen jediný turistický přechod, navíc se sezonním omezením - využívat jej mohou turisté jen od června do poloviny listopadu. Od jara přibudou v oblasti šumavského parku jen dvě nové přeshraniční stezky: Bučina - Knížecí Pláně v délce 830 metrů a 1420 metrů dlouhá Žďárek - Světlé Hory. Pro ty, kteří by uvítali další zpřístupnění rozsáhlých zakázaných území, ale existuje určitá naděje.

„Správa NP a CHKO Šumava bude hledat možnosti, jak nepřístupná území řízeně zpřístupnit veřejnosti. V případě nalezení shody mezi NPŠ a Národním parkem Bavorský les (NPBL) by v oblasti Modravských slatí a protilehlého jádrového území NPBL mohla být vytvořena evropsky významná přeshraniční oblast divoké přírody s řízenou přístupností. Správy obou parků se dohodly, že budou pracovat na vytvoření nového, sofistikovaného systému přeshraničních cest a uváží možnosti vytvoření dalších míst pro přechod dosud nepřístupné státní hranice mezi Železnou Rudou a Bučinou a do půli ledna 2008 k tomu vytvoří mapový podklad,“ dodal ředitel parku s tím, že součástí sofistikovaného systému zpřístupňování masivu mezi Železnou Rudou a Bučinou se stane i problematika hraničního přechodu Modrý sloup, o jehož otevření usiluje na české straně Modrava, ale i Plzeňský kraj, stejně jako obce na bavorské straně, již od počátku 90. let. Zatím je tak jisté jen jedno - na státní hranici budou rozmístěny informační cedule upozorňující na místa, kde z důvodu ochrany přírody nebude možno na českou stranu libovolně přecházet. I v době schengenského režimu.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě